بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/12/25

مسجد کبود تبریز

معرفی مسجد کبود تبریز یا مسجد جهانشاه

مسجد کبود در زبان محلی که ترکی آذربایجانه است، گوی مسجید نامیده می شود و نام دیگر آن جهانشاه است، از مسجدهای به جای مانده از دوره ی حکومت سلسله ی قره قویونلوها است که به قرن 9 ه برمیگردد. برخی از باستان شناسان و جهانگردانی که از این مسجد دیدن کرده اند، این مسجد را به نام مسجد آبی ذکر کرده اند که از بین آن ها می توان مادام ژان دیولافوا اشاره کرد.

این مسجد بزرگترین و قدیمی ترین مسجد تبریز است که در عصرهای گذشته، شاهد ماجراهای بسیاری بوده است. نظیر بلایی چون زلزله و خرابکاری ها و دزدی هایی که از آن رخ داده است. مسجد کبود در تقاطع بین چهار راه بهشتی (میدان منصور) و میدان ساعت قرار دارد. قطعآ این مسجد شاهکاری در بین تمام مسجدهای موجود در کشور و جاذبه های تاریخی شهر تبریز است که توجه هر گردشگری را از تمام نقاط دنیا به خود جلب می کند.

اگر قصد اقامت در تبریز را دارید، برای اجاره اتاق ارزان در تبریز در نزدیکی این جاذبه ی گردشگری می توانید با پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته قصریاب تماس بگیرید.

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز

تاریخچه مسجد کبود تبریز

بر اساس شواهد و کتیبه ای که بر سر در این مسجد نهاده شده است، تاریخ ساخت این مسجد زیبا به سال 845 ه ش و حکومت سلطان جهانشاه از سلسله ی قره قویونلوها باز می گردد.

مسجد کبود به دستور صالحه خانم که دختر جهانشاه بوده است ساخته شده است. پاسکال کوست جهانگرد معروف این مسجد را به مسجد سنیان و جایی که شیعیان تبریز میلی به استفاده و اقامه ی نماز در آن نداشته اند یاد کرده است. کتیبه ای بر سر در این مسجد نهاده شده است که تاریخ آن به سال 870 ه ق می رسد که به خط زیبای استاد نعمت الله البواب ، هنرمند و استاد خوشنویسی معروف و پر آوازه در قرن نهم است.

مقاله مرتبط : جاذبه های گردشگری شهر تبریز

بلایای طبیعی که موجب خرابی مسجد آبی شدند

زمین لرزه 1158

در سال 1158 هجری شمسی و سال 1780 میلادی، زمین لرزه ی بزرگی در تبریز روی داد که این زمین لرزه آسیب های جدی و زیادی به مسجد کبود وارد کرد. در این زلزله ی محیب گنبدهای زیبای مسجد بر زمین ریخت و از بین رفت.

از سال 1158 تا سال 1318 این مسجد به صورت خرابه ای با دیوار ها به جای مانده، باقی مانده بود. در سال 1318 به منظور محافظت و بازسازی قسمت های باقی مانده شامل دیوار ها و طاق ها اقدامات جدی ای صورت پذیرفت. در نهایت این بازسازی ها 37 سال به طول انجامید و در سال 1355 به پایان رسید.

بازسازی گنبد بزرگ اصلی و گنبد کوچکش با هنرمندی و طرح های استاد مرحوم معماران که فردی شناخته شده بود به پایان رسید. با توجه به خرابی ها و ریزش کاشی های زیبا و خوش رنگ این مجموعه، عملیات کاشی کاری در سراسر ای مسجد هنوز هم ادامه دارد.

خرابکاری و آشوب در مسجد کبود در سال 1393

دقیقا در آذر ماه سال 1393 بود که پنجاه نفر ارازل اوباش با بهانه ی اقامه ی نماز جمعی به طرف مسجد کبود راهی شدند. این جمع موفق شدند بدون هیچ مانعی از سوی پلیس و نگهبانان و مسعولین مسجد، این مجموعه را به تصرف خود دربیاورند.

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز

این جمع پس از تصرف مسجد، نماز خود را به صورت جماعتدر داخل مسجد خواندند و کف مسجد را با فرش های خود مسجد پوشانیدند. در فصل زمستان به دلیل خراب شدن لوله کشی های انجام گرفته در داخل مسجد ، برخی از دیوارهای مسجد خراب شدند. به دلیل این تصرف ، اقدامات کاشی کاری در این مدت نیز ناتمام ماند و به حالت تعلیق درآمد.

مقاله مرتبط : مقبره الشعرا گورستان تاریخی تبریز

معماری و کاشی کاری مسجد کبود

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز

تجلی هنر اسلامی با کاشی های لاجوردی رنگی که با هنر دست هنرمندان تبریزی ساخته و خطوط و نقوش زیبایی درآن ها استفاده شده است، این مسجد زیبا را به فیروزه ی اسلام معروف کرده است.

شیوه و سبک ساخت و معماری این مسجد زیبا به سبک آذری است و الهام گرفته از معماری اسلامی مساجد و بناهای مذهبی است. شکل کلی مسجد 8 ضلعی است و شبستان هایی برای استفاده برای تحصیل طلاب و مآمنی برای نیازمندان و مستمندان در آن ساخته شده است. حوض بسیار زیبایی که در صحن جامع مسجد است برای وضو گرفتن در گذشته استفاده می شده است.

مسجد کبود از آجر ساخته شده است. مسجد دو گنبدی است و دارای گنبدهای اصلی در مرکز مسجد و گنبدی کوچکتر در قسمت جنوبی است. همچنین 7 گنبد کوچک نیز شبستان های اطراف مسجد را پوشانیده اند. در گذشته برای خلق گنبدهای مسجد از هیچگونه سازه ای استفاده نشده است که این سبب شده بود تا بازسازی گنبدهای مسجد در عصر حاضر و به شکل اولیه ی خود بسیار دشوار شود. این کار دشوار سرانجام با طرح استادانه ی مرحوم استاد معمار بنام قفل گشایی شد و گنبدها بازهم به شکل اصلی خود در گذشته بازسازی شدند.

مقاله مرتبط : مساجد بازار تبریز 

سرداب جهانشاه

همانطور که اشاره شد این مسجد از دو صحن بازگ زیر گنبد اصلی و صحن کوچک جنوبی زیر گنبد کوچک تشکیل یافته است. در جنوبی ترین نقطه ی صحن کوچه سردابه ای در طی سال های اخیر کشو ثبت شده است که احتمال می رود دو مقبره ی حاظر در این سردابه متعلق به سلطان جهانشاه و صالحه خانم دخترشان باشد.

ایوان ورودی مسجد با کاشی کاری های بسیار زیبایی آراسته شده است. بر سردر ایوان ورودی کتیبه ای نهاده شده است که با خطوط کوفی و ثلث و با خطوطی زیابیی از استاد نعمت الله البواب آراسته شده است. در سرتاسر دیواره های شبستان جنوبی مسجد، سنگهای مرمریت مزین به آیه های قرآن دیده می شود که زیبایی و جلوه ای بی نظیر به این شبستان بخشیده است.

در قسمت رواق شرقی مسجد، ستون های مسجد در پایه های خود قسمت های جالبی دارند که احتمال می رود این قسمت ها برای قرار دادن کقش نمازگزاران بوده است.

مقاله مرتبط : کلیساهای تبریز 

پاسخ دهید