بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/09/15

شهر قم ، زیباترین و تاریخی ترین شهر زیارتی کشور ایران

معرفی شهر قم

آب و هوای شهر قم

جاذبه های گردشگری قم

مراکز تجاری شهر قم

آداب و رسوم شهر قم

صنایع دستی شهر قم

سوغات شهر قم

غذاهای سنتی شهر قم

وضعیت حمل و نقل قم

مراکز اقامتی شهر قم

روش های جست و جو و انتخاب محل اقامت در شهر قم

قصریاب بهترین پلتفرم اجاره سوئیت در سراسر کشور

شهر قم

شهر قم یکی از شهرهای بسیار مهم و مهاجر پذیر در کشور ایران است که بر اساس سرشماری های صورت گرفته ، هفتمین شهر پرجمعیت کشور به شمار می رود. بیشتر مهاجرینی که در شهر قم سکونت گزیده اند از شهر های زنجان ، اراک و تبریز بوده اند.

زبان اکثر ملتی که در این شهر زندگی می کنند فارسی و ترکی است و حتی وقتی مردم به زبان فارسی صحبت می کنند ، لهجه ای دارند که گویای زبان ترکی است که بر آن تاثیر گذاشته است. این شهر دارای آداب و رسوم خاصی است که مختص شهر قم است و در ادامه نیز بدان می پردازیم.

از گذشته ، این شهر پرورشگاه انسان های بسیار بزرگی بوده که در تاریخ کشورمان بسیار تاثیرگذار ظاهر شده اند. به خصوص در انقلاب اسلامی ایران ، جرقه ها و افکار انقلابی از این شهر آغاز و به سایر شهرها کشیده شد.

قم در فاصله ی 150 کیلومتری تهران واقع است و از گذشته به دلیل قرار گرفتن بر سر راه ابریشم مسافرین و تجار بسیاری از این شهر عبور کرده و اقامت گزیده اند. این شهر کاروان سراها و قلعه های بسیاری دارد که از گذشته مورد استفاده گردشگران قرار می گرفته است.

این شهر دومین شهر پس از مشهد مقدس در کشور است که مرکز گردشگری مذهبی به حساب می آید. چراکه بیشترین مسافرینی که به شهر قم می آیند قصد زیارت از مرقد مطهر خانم فاطمه ی معصومه (س) دختر امام موسی بن جعفر را دارند.

شهر قم

شهر قم

آب و هوای شهر قم

شهر قم در منطقه گرم و نیمه خشک در مرکز کشور واقع شده است .

این شهر در زمستان دارای هوای بسیار سرد و خشک و در تابستان دارای هوای گرم می باشد.

بهترین زمان سفر به این شهر ماه های فروردین ، اردیبهشت و شهریور و مهر می باشد.

میانگین بارش سالیانه در این شهر از ۱۲۵ میلیمتر تا ۲۵۰ میلیمتر می باشد .

علت های زیادی همانند دوری از دریا و کم ارتفاع بودن شهر و… باعث به وجود آمدن خشک سالی های پی در پی و در نتیجه گرمی در این شهر شده است.

در گذشته آنچه که از اسم قم پیداست ، محل قطع چندین رودخانه بوده است که موجب سرسبزی و رویش انواع درختان بوده است. اسم قم ریشه عربی دارد و از قمقمه که در عربی کمکمه است گرفته شده است. امروز به دلیل خشک شدن رودخانه های شهر و شور بودن آب شهر به دلیل زمین شوره زار کویری ، آب شهر شور است. برای تامین آب شهر از لرستان کمک گرفته شده است.

جاذبه های گردشگری قم

حرم حضرت فاطمه معصومه

سکوتی بر جان و روح آدمی حاکم می شود و عطری مشام آدمی را می نوازد وقتی که نگاه چشمانت بر گنبد می افتد. لحظه ای است که حس می کنی عاشقی و چیزی تو را بی اختیار تو را به سوی چراغی در دل این کویر می کشد. این عشق فاطمه است ، فاطمه فرزند فاطمه. به حرمت این بزرگوار است که اسم این شهر را قم گذاشته اند. چشم که میگشایی گنبدی به رنگ عقیق یمانی چشم ها را به خود خیره می کند. در طول روز انگار انگشتری زیبا بر انگشت ایران زمین است.

این جا مدفن یکی از 18 دختر حضرت موسی بن جعفر (ع) است.خاک این حرم شاهان زیادی از ایران زمین را در خود جای داده است. در جای جای صحن های حرم می توان قبور فتحعلی شاه قاجار ، محمد شاه قاجار از سلسله ی قاجاریه. شاعباس صفوی بزرگترین پادشاه سلسله صفویه و شاه سلیمان و شاه صفی از نامدارترین آنها هستند. شکل و نقش و نگار سنگ ها و صندوق های چوبی موجود در محل قبور این بزرگان بسیار زیاا هستند.

این حرم زیبا رواق های زیادی ندارد. رواق ها را : رواق بالاسر ، رواق پیش رو ، رواق دار الغفاز و رواق آیینه تشکیل می دهند.

حرم حضرت معصومه

حرم حضرت معصومه

صحن های حرم مطهر

صحن آیینه

سمت شرقی حرم را رواق آیینه تشکیل داده است. رواقی بسیار زیبا که از هزاران هزار آیینه تشکیل شده است و جلوه ای زیبا و درخشان دارد. در کمربند ایوان کتیبه ای مرمرین است که استاد کار معروف قمی با خط ثلث ایوان را چنین زیبا نهاده است.

به همت حجت الاسلام حاج آقا محمد طباطبائی فرزند آیت الله حاج آقا حسین قمی ، مشرف به بارگاه حرم حضرت معصومه مسجدی با عظمت و گنبدی مرتفع بنا گردیده است که به مسجد طباطبائی شهره است. این مسجد به جای صحن زنانه ی قدیم در جنوب روضه ی حرم مطهر احداث شده و ساختمان آن از سال 1360 تا سال 1370 هجری قمری به درازا کشیده است.

بیت النور ، اریکه ی نور است. محراب فاطمه ی معصومه است. میزبان زینب رضا است. اینجا همان ملکوتی مکانی است که 17 روز سجده گاه دختر حضرت علی (ع) شد که هنوز به عطر بهشت معطر است.

صحن عتیق

در قرن 10 هجری ، شاه بیگم خاتون دختر شاه اسماعیل صفوی ، صحنی مربعی شکل با 3 ایوان بنا نهاده و فتحعلی شاه ظاهر آن را تغییر داده است و به شکل 8 ظلعی نامنظم در آورد. احتمال می رود که عدد 8 در شکل هشت ضلعی به حرمت حضرت اما رضا (ع) به این شکل ساخته شده است. سپس بر ایوان های صحن عتیق شهرعترین ایوان های صحن است که شاه بیگم فرمان ساخت آن را داده است. که توسط فتحعلی شاه زرنگار شد.

این ایوان ورودی صحن مطهر است. در فراز ایوان کتیبه ی حدیثی به خط ثلث سپید در زمینه ای لاجوردی و فیروزه ی سپهر خود نمائی می کند. بر فراز آن کاشی کاری های معرق و کتیبه ای سراسری است.

بالاتر معرض های سقف ایوان با خشت های طلا مهری دیگر در میان این آسمان لاجوردی را تداعی می کند.

موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س)

بیش از 2000 سال است که موزه ها جزوی از تاریخ . گذشته ی زدگی انسان ها را تشکیل داده اند. ولی در ابتدا موزه ها شخصی بوده اند و هرکسی شانس دیدن اشیای گرانبهای داخل آن ها را نداشته اند و این گنجینه ها پشت درهای قفل شده پنهان بوده اند. امروزه در موزه به روی همگان باز است. خواه برای بازدید خواه برای مطالعه.

پشت در چوبی زیبای موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س) ارزشمندترین گنجینه ی تاریخی و فرهنگی ایران قرار گرفته است. گنجینه ای که هر قسمت از آن هزاران هزار سال فرهنگ و تمدن است.

موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در سال 1314 در محوطه ی داخلی حرم مطهر حضرت معصومه (س) افتتاح شد و سپس در سال 1361 شمسی به مکان فعلی واقع در میدان آستانه منتقل شد و درهای خود را به روی گردشگران گشود.

این موزه با مساحتی حدود 1000 متر مربع و در 2 طبقه و 2 تالار نمایش ، آثار مختلفی را در معرض دید همگان قرار داده است. بیش از 1000 اثر نفیس و ارزشمند که مربوط به دوره های مختلف است ، در جای جای موزه به چشم می خورد.

آثار موجود در موزه آستان مقدس حضرت معصومه

قرآن های خطی ، تابلو های خط ، آثار فلزی ، ظروف سفالینه ، خاتم کاری ، منبت کاری ، سنگ های قیمتی و ظروف چینی و انواع آیگینه.

بارگاه حضرت معصومه (س) با توجه به جایگاه ویژه ای که از گذشته داشته است ، مورد احترام اقشار مختلف مردم بوده است و عامه ی مردم به خاطر عشق و ارادتی که داشته اند ، داشته های خودشان را در قالب نذورات و وقف به این بارگاه اهداع می کردند.

قرآن های نفیس

در مرور زمان و ازدیاد این آثار ، زمینه ی تاسیس موزه فراهم شده است. قدیمی ترین قرآنی که در موزه است از زمان مآمون عباسی است و در طول زمان قرآن های بسیار نفیسی از زمان تیموری در مخزن قرار داده شده است. چراکه دوره ی تیموری یکی از دوران درخشان آثار اسلامی مخصوصآ در زمینه ی کتاب آرایی و کتاب مصاحب است.

فرش های بسیار زیبا و ارزشمند

این موزه دیدنی های جالبی دارد ، خصوصآ فرش هایی که خیلی زیبا هستند. بیشتر این فرش ها از جنس ابریشم هستند و طرح های جالب توجهی دارند.

قالبی بافی آمیزه ای از هنر و صنعت و در ایران حیاتی دیرینه دارد. در بخش قالی و قالیچه های دستبافت موزه و قالیچه های ابریشمی قدیمی از نظر ظرافت و کیفیت نقشه وجود دارد که ارزش هنری بسیار بالایی برخوردار هستند و جزو شاهکارهای هنر قالی بافی ایران به حساب می آیند.

از معروف ترین فرش های موجود در داخل موزه ، فذش های 13 گانه ی مربوط به عمارت شاه عباس صفوی است. این فرش ها از نظر ظرافت و نقش ها دارای ویژگی های خاص و زیبایی هستند و در سال 1082 بافته شده اند و بیش از 57 متر مساحت دارند.

کاشی های بسیار زیبا و تاریخی

یکی از قدیمی ترین هنرهای کشور ایران ، کاشی کاری است. یکی از قدیمی ترین کاشی های موجود در موزه مربوط به دوره ی سلجوقی است که شکل 16 ظلعی ستاره ای دارد. بیشتر کاشی ها به دوره ی ایلخانیان مربوط می شوند.

قدیمی ترین کاشی زرین فام تاریخ ، کاشی روی مرقد حضرت فاطمه معصومه است که مربوط به صده ی 600 است.

درب حرم مطهر در دوره های صفوی ، قاجار و معاصر به دلیل تاریخی بودن و ظرافت و زیباییشان در موزه قرار داده شده اند و یکی از زیبایی های موزه هستند.

بسیاری از اشیای داخل موزه بسیار ریز و کوچک هستند ولی با همین کوچکی دارای تاریخ و نشان دهنده ی فرهنگ ، آداب و رسوم و مذهب و شرایط اجتماعی دوره ی خود هستند. موزه ها گنجینه ی مادی و معنوی ملت ها و تماشاگه هوش و زکاوت رجال دوره های گذشته هستند. مدارکی زنده و گویا و اسباب عبرتی برای آینده گان.

مسجد جمکران

مسیر این مسجد هموار در حال تازه شدن است و میزبان مسافرانی است که با نگاه و دلی منتظر به سمت مسجد می آیند. در بین این دلهای بی قرار حال و هوایی بسیار عجیب حکم فرما است و حضوری قلبی آشنا در جای جای منطقه حس می شود. این جا جمکران است. جایی است که دست هایی به سوی آن دراز است و چشم ها منتظر و گریان است و دست ها به آسمان بلند است. اینجا جایی برای تکامل بشر و نزدیکترین محل به معشوق است.

آری اینجا جمکران است ، جایی که روزی میزبان مهمترین و عزیزترین بنده ی خداوند یعنی حضرت امام زمان (عج) بوده است و در میان مردمان شهر قم و تمام شهر های کشور از شآن ، حرمت و ارزش و جایگاهی بسیار والایی برخوردار است. سالانه مسافران بسیار زیادی از سراسر کشور برای زیارت به مسجد جمکران می آیند برای اقامت نیز در این منطقه اقامتگاهی را برای خود رزرو می کنند.

جمکران

جمکران

قلعه سنگی قم

همانطور که از اسم این بنا مشخص است ، قلعه ای است که بخش اعظمی از آن از سنگ و ساروج شکل گرفته است. ترکیب سنگ و ساروج مستحکمترین بناهای تاریخ را در عصر خود به وجود می آورده است. استفاده ی نظامی از این قلعه دلیل ضرورت استحکام  بالای قلعه است. این قلعه همچنین 7 برج دیدبانی دارد که اکنون نیز پابرجا هستند. قسمت شمال شرقی این قلعه را قسمت شاه نشین قلعه تشکیل داده است که نشان از این دارد که در گذشته محل استقرار و استراحت امن اشراف و بزرگان در این قلعه بوده است.

خانه تاریخی زند

این خانه تاریخی اکنون به عنوان موزه مردم شناسی در شهر قم شناخته می شود و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده و پذیرائی می کند.

اما 130 سال قبل و در دوره ی قاجاریه این بنا از دو خانه تشکیل می شده است. هر دو خانه مجموعآ از 14 اتاق تشکیل یافته اند که در گذشته برای استراحت و مراسمات مورد استفاده قرار می گرفته اند. اکنون از این اتاق ها برای نگهداری اشیای قدیمی مثل کوزه ها با قدمت بیش از 800 سال و قسمت پایینی خانه در گذشته برای رسیدگی به امور و جلسات در مورد روستاها و اطرافیان بوده است. بازدید از این بنای زیبای تاریخی را در سفر یه شهر قم و قم گردی از دست ندهید.

خانه تاریخی یزدان پناه

این خانه یکی از زیباترین خانه های موجود در کشور است که بر خلاف انتظار ، این خانه ی زیبا از نظر بسیاری از گردشگرانی که به قم می آیند به دور می ماند. این بنای زیبا در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است و بیش از 120 سال قدمت دارد. نکته بسیار جالب و قابل توجهی که این خانه ی زیبا دارد ، نحوهی معماری بر اساس استفاده در فصول مختلف سال است. به طوری که قسمت شمالی خانه در زمستان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در زمستان آفتاب به صورت مایل به آن میتابد و گرمتر از قسمت های دیگر خانه است. قسمت جنوبی خانه نیز در تابستان دارای هوای خنک و معتدل است و دارای بادگیرها و هواکش های متعددی است که به این امر کمک می کنند.

کویر های قم

شهر قم در دل کویرهای نیمه ی شمالی کشور قرار گرفته است. اگر از آبادانی قسمت شهری که در قسمت مرکزی این کویرها قرار گرفته است به شعاع 50 کیلومتر دور شوین به قسمت های زیبای کویری استان قم خواهیم رسید. کویرهایی که تا استان تهران و حتی نزدیکترین فاصله از قسمت کویرهای گردشگر خیز و بسیار زیبای مرنجاب کشیده شده است و تفریحات بسیار جالبی محیا کرده است. از اقامت شبانه در دل کویر با آسمان پرستاره و زیبا و دورهمی لذت بخش در کنار آتش گرفته تا آفرود سواری و لذت و هیجان ماشین سواری بر فراز و فرود تپه های شنی و نمکی این کویر های کوچک و بزرگ پراکنده.

البته برخی از قسمت های این کویرها گاه باتلاق هایی هستند که با عبور اندک جریان آبب شکل می گیرند که باید بسیار دقت کرد و مسیر رفت و آمد و تفریح خود در این مناطق و کویرها را به درستی انتخاب نمود.

دهکده توریستی صبا

هنگامی که اسم شهر قم می آید ذهن همه به سمت آرامگاه حضرت معصومه (ص) و مسجد جمکران و حوزه علمیه می رود و کمتر کسی به زیبایی های بی پایان قم فکر می کند .

شهر قم دارای زیبایی های فراوانی است که فکر و ذهن و چشم هر گردشگری رو به خود خیره می کند.

یکی از این زیبای ها دهکده توریستی و تفریحی صبا است .

این دهکده دارای دریاچه مصنوعی ، پیست دوچرخه سواری ، اسکیت سواری و امکاناتی مظیر قایقرانی و ماهیگیری و ورزش های مفرح آبی را برای شما به ارمغان آورده است .

اگر قصد سفر به قم را دارید حتما سفر به این دهکده را در برنامه خود بگنجانید و از آن لذت کافی را ببرید.

گنبد نمکی قم

گنبد نمکی شهر قم یکی از بینظیر ترین شاهکارهای طبیعت در جهان است .

این گنبد به وسیله فشارهای دائمی موجود از پوسته زمین بر روی زمین پدید آمده است .

قدمت این گنبد به میلیون ها سال می رسد.

وجود رنگ های مختلف و زیبایی مثل ، سفید ، قرمز ، بنفش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند .

وجود دریاچه در داخل کوه ها زیبایی بینظیری را به آن داده است .

گنبد نمکی قم

گنبد نمکی قم

دریاچه حوض سلطان

این دریاچه که بازمانده دریاچه ساوه است بزرگترین تولید کننده نمک کشور می باشد.

دریاچه دارای دو بخش است که به وسیله یک آبراه به همدیگه متصل می شوند .

اگر قصد بازدید از این دریاچه را دارید بهتون پیشنهاد می کنم در فصل پاییز به این دریاچه زیبا سفر کنید.

چون هم آب و هوا معتدله و هم حجم آب دریاچه زیاد می شود .

با توجه به حجم زیاد آب می توانید شنا کنید و لذت ببرید.

دریاچه حوض سلطان

مراکز تجاری شهر قم

برخلاف تصور بسیاری از گردشگرانی که قصد سفر به شهر قم را دارند که فکر می کنند بیشتر حجم خریدها و معاملات در بازار قدیمی شهر صورت می گیرد ، شهر قم مجتمع های تجاری و مراکز خرید بسیار زیادی دارد. درست است که به هرجا که در قم نگاه کنید بیشتر مغازه های سوهان فروشی را می بینید ولی قم سوغاتی ها . محصولاتی دارد که هم در بازار قدیمی و هم سایر مجتمع های تجاری شهر خرید و فروش می شوند. جهت آشنایی با مراکز تجاری شهر با چند مورد از این مراکز خرید قم آشنا شویم :

بازار قدیمی

قطعآ بازار قدیمی هر شهری یکی از مهمترین و جذاب ترین مراکز گردشگری است که بیشتر گردشگران علاقه مند به بازدید و خرید از آن هستند. بازار قدیمی قم در طی زمان طولانی ساخته شده و هر قسمت آن در طی زمان اضافه و تکمیل شده است. این بازار راسته های مختلفی دارد که هر راسته به خرید و فروش کالاهای خاص اختصاص دارد. مهمترین و شاخص ترین قسمت این بازار ، بخش تیمچه بزرگ بازار قم است که زیباترین و قدیمی ترین سقف ضربی در سراسر کشور است.

بازار قدیمی قم

بازار قدیمی قم

کهنه بازار شهر قم

قدیمی ترین و تاریخی ترین قسمت شهر قم را امروزه می توان در کهنخ بازار قم مشاهده کرد. با قدم زدن در این قسمت از شهر و دیدن مغازه های بسیار قدیمی  که هنوز در صنعت فرش و نجاری و غیره فعالیت دارند ، شما را به عصر قدیم در دوره های ایلخانیان تا قاجار و پهلوی برگشته و و زندگی بسیار جالب گذشتگان را درک و تجربه خواهید کرد.

بازارچه فردوسی

این پاساژ یکی از مدنترین و زیباترین مراکز خرید در شهر قم است که در سالیان اخیر تاسیس شده است. در این مرکز خرید ، بیشتر مغازه ها به فروش لباس ، کیف و کفش و لوازم آرایشی در تمام فصول سال با قیمت هایی بسیار جذاب و مناسب در فعالیت هستند. این مرکز خرید یکی از جذابترین مراکز خرید شهر قم برای اهالی شهر و گردشگران می باشد.

مجتمع تجاری سیرنگ

این متجمع تجاری یکی از بزرگترین مراکز تجاری است که در متراژ 22000 متر مربع با 11 طبقه و 240 واحد تجاری ساخته شده است. نکته قابل توجه این مرکز خرید ، اختصاص هر طبقه از این مجموعه به یک صنف خاص است. در هر طبقه از این مرکز خرید ، لوازم خانگی و صوتی تصویری ، لباس ، لوازم الکترونیکی ، آرایشی و غیره در فعالیت هستند.

از امکانات این مجموعه می توان به شهر بازی ، رستوران ها و کافی شاپ ها ، آسانسور ، پارکینگ ، پله برقی و غیره اشاره کرد که برای راحتی خریداران و مشتریان در این مجموعه قرار داده شده است.

مجتمع تجاری عصر جدید

این مرکز خرید نیز یکی از مراکز بزرگ و پر رفت و آمدی است که کاربری تجاری برای فروش محصولات خانگی ، لوازم صوتی و تصویری ، لوکس فروشی ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم الکترونیکی ، لباس و کیف و کفش ، جواهرات و طلافروشی و غیره دارد. این مجموعه در سالاریه میدان میثم قرار دارد.

بازار موبایل قم

این مجموعه در قم به خرید و فروش محصولات الکترونیکی مانند گوشی و تبلت و لوازم جانبی گوشی فعالیت دارد و در خیابان توحید ، نرسیده به میدان توحید واقع شده است.

مجموعه مهر و ماه

این مجموعه در متراژ 9000 متر و در دو طبقه احداث شده است. داخل طبقات این مرکز بسیار زیبا و جالب طراحی و ساخته شده است و برای خرید ، تفریح و استراحت بسیار مناسب است. در داخل مجموعه برند فروشی ها و رستوران ها و کافی شاپ های بسیاری در حال ارائه خدمت به تمام مراجعه کنندگان در طول سال هستند. این مجموعه تمام امکانات لازم مثل پارکینگ و آسانسور و غیره را دارد و یکی از جذاب ترین مراکز خرید برای گردشگران شهر قم نیز به شمار میرود.

آدرس این مجموعه ، 6 کیلومتری اتوبان قم به سمت تهران – شهرک چاپ و نشر شهاب می باشد.

مراکز خرید بسیار زیاد دیگری نیز در شهر قم در حال فعالیت هستند که می توان با مراجعه به هرکدام از این مراکز خرید ، مایحتاج و سوغاتی های خود برای عزیزان را از آن ها تهیه کرده و برای هدیه دادن به همراه خود برد.

آداب و رسوم شهر قم

آداب و رسومی در شهر همه ساله برگزار می گردد که مختص شهر قم می باشد. در روز عید قربان ف مردم بر بدن حیواناتی که قرار است ذبح شوند حنا زده و بر گردنش دستمال قرمز رنگی را می بندند و در دهان حیوان نبات گذاشته و ذبحش می کنند.

در روز های عید نیمه شعبان مردم از صبح از خانه ها بیرون آمده و برای اقامه ی نماز صبح و تبریک این عید به آستان مقدس حضرت فاطمه ی معصومه (س) رفته و سپس برای زیارت به مسجد جمکران مراجعه می کنند و کام خود را شیرین می نمایند.

در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی بسیاری از هیات های شهر قم و حتی شهرهای همجوار استان به سمت حرم حضرت معصومه آمده و در صحن آیینه به عزاداری و اجتماع بزرگ حسینیان کشور مشغول می شوند.

بسیاری از مراسمات مثل شب چله ، دستمال انداختن ، چهارشنبه سوری ، شب برات ، سردرختی ، دیگ جوش و غیره نیز در شهر قم برگزار می شوند که بسیاری از این مراسمات در تمام شهر های کشور مشترک هستند.

غذاهای سنتی شهر قم

غذاهایی که مردم شهر قم آماده و میل می کنند تفاوت چندانی با غذاهایی که در سایر شهر های ایران پخت و پز و آماده می شود ندارند و در این شهر سعی می شود تا بیشتر غذاهای طبیعی را برای میل کردن آماده کنند. معروف‌ترین غذای سنتی در قم آبگوشت قُنَبید است. آبگوشتی که با کلم محلی پخت می‌شود.  گیاه قُنَبید مزه ‌ای شبیه به مزه تربچه و ظاهری شبیه به ظاهر کلم دارد. آبگوشت بزباش (سبزی)، دم پختی، کال جوش ، حلوا کنجدی، حلوا شادونه ، حلوا ارده ، کسمه، کلوچه و سوهان دیگر مواد غذاهای بومی مردم هستند.

هنرها و صنایع دستی شهر قم

قالی بافی : قالی هایی که در شهر قم بافته می شوند اغلب در ابعاد کوچک و از جنس ابریشم هستند و در طرح هایی خاص بر گرفته از شهره شهر بافته می شوند. این قالی ها دارای شهرت و طرفداران زیادی در سرتاسر جهان هستند.

منبت کاری : قدیمی ترین هنر و صنعت در شهر قم منبت کاری است و محصولات زیبا و جذابی که در شهر به دست هنرمندان ساخته می شوند به بیشتر کشور های خاورمیاه و خاور دور صادر می شود و دارای طرفداران بسیار زیادی است.

خراطی ، مسگری ، ارده گیری ، کلاه مالی ، حجاری و غیره نیز در شهر جزو صایعی است که هنرمندان بسیاری دارند.

سوغاتی های معروف

همانطور که از بدو ورود به شهر و در اولین نگاه می توان فهمید ، معروفترین سوغاتی شهر ، سوهان قم است که شهرتی جهانی دارد و مراکز پخت و پز و فروش در حین پخت بسیاری در شهر به گردشگران که به قم می آیند خدمت می کنند.

سوغاتی های معروف

سوغاتی های معروف

نخود و کشمش از دیگر سوغاتی های معروف در شهر های مذهبی است که در شهر قم هم به فروش می رسد و به دلسل کیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسب نسبت به تمام شهرهای ایران دارای طرفداران بسیاری می باشد.

وضعیت حمل و نقل قم

اتوبوس رانی : روزانه اتوبوس های بسیار زیادی در حال ارائه خئپدمت در تمام نقاط سطح شهر به ساکنان و گردشگران شهر هستند. خط اتوبوس های تندرو نیز به تازگی احداث شده است که مسافرین را در زمانی اندک از بهشت حضرت معصومه به سمت مسجد بزرگ جمکران منتقل می کنند.

مترو : پروژه احداث خط متروی سراسری در شهر قم آغاز شده است که انتظار می رود مسافران را در داخل شهر و تا مسجد جمکران جابجا کند.

تاکسی رانی : سامانه تاکسیرانی نیز همانند تمامی شهرهای ایران در تمام سطح شهر در فعالیت و درحال ارائه خدمت هستند.

مراکز اقامتی شهر قم

این شهر هتل ها و سوئیت های زیاد و مناسبی برای اقامت دارد که البته دارای نقاط قوت و ضعفی در مقایسه با یکدیگر هستند. هتل های شهر قم دارای امکانات مناسب اقامتی و نظم بالایی در رفت و آمد و سرویس دهی به زائرین و گردشگران گرامی می باشند. اما این علاوه بر این نقاط قوت ، نقاط ضعفی نیز دارند که باید به این نکات نیز توجه کافی نمود. اجاره هتل علاوه بر این که هزینه ی بسیار زیادی دارد ، دارای ظرفیت مشخص و غیر منعطفی نیز هست که برای تعداد نفرات بالا هزینه ای گزاف برای اقامت در پی خواهد داشت.

در مقابل اجاره سوئیت در قم این مزیت را دارد که دارای قیمت های بسیار متنوع و امکانات بسیار زیادتری هستند که برای تعداد نفرات بالا هم قابل رزرو هستند. به صورت میانگین ، هزینه اجاره سوئیت و اجاره ویلا در قم در مقایسه با اجاره هتل بسیار پایین است و هزینه اقامت در هتل 2.5 برابر اقامت در منزل مبله با امکانات بسیار زیاد و مناسب و دسترسی بسیار متنوع است.

روش های جست و جو و انتخاب محل اقامت در شهر قم

در حالت کلی 2 روش مجزا برای انتخاب و اجاره ی اقامتگاه در هر شهری وجود دارد که یکی از این روش ها اجاره به صورت حضور در محل و رزرو سنتی است. این روش دردسر های خاص خودش را دارد. یکی از مشکلات اساسی این است که در فصول خوش آب و هوا و در مناسبت هایی که شهر قم شلوغ می شود ، با این روش نمی توان محل اقامت مناسب خود را پیدا کرد. چراکه یا اکثر وادها در این ایام پر هستند. و یا هزینه ای گزاف برای اقامت روزانه از مسافرین دریافت می شود. به علاوه این که شما دائمآ از این طرف شهر به سمت دیگر شهر بروید هم وقت شما را خواهد گرفت و هم هزینه های سفر شما را بسیار زیادتر خواهد کرد.

در مقابل روش اجاره آنلاین وجود دارد که هم بسیار آسان است و هم هزینه ی بسیار کمتری دارد. در این روش شما از طریق اینترنت تمام واحدهای یک شهر را با تنوع قیمت ، امکانات و دسترسی با تصاویر کامل از قسمت ها و امکانات داخل خانه مشاهده خواهید کرد. این موضوع دامنه ی انتخاب شما را افزایش داده و شما را به انتخاب ایده آل نزدیکتر می کند.

علاوه بر این که از چند روز قبل نسبت به محل اقامت خود مطمعن می شوید بلکه در طول سفر خود نیز از پشتیبانی متصدی اجاره دهنده بهره مند خواهید شد.

بهترین پلتفرم اجاره سوئیت در سراسر کشور جمهوری اسلامی ایران

یکی از پلتفرم هایی که در زمینه اجاره سوئیت در سراسر کشور فعالیت گسترده ای دارد ، وبسایت قصریاب است که بیشترین تعداد سوئیت در تمام شهرها و با قیمتی رقابتی و پایین تر و با پشتیبانی بسیار گسترده را به گردشگران و مسافرین سراسر کشور ارائه می دهد.

سال ها کوشش و تجربه ی کاری ما را به بزرگترین سایت در زمینه گردشگری تبدیل کرده است و این شما بوده اید که به ما ارزش داده و با انتخاب خودتان ما را بدین جایگاه رسانده اید. امیدواریم میزبانی در شآن هر ایرانی باشیم و با وبسایت قصریاب در هیچ نقطه از کشور عزیزمان احساس غریبی نکنید.

پاسخ دهید