بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/09/14

جاذبه های گردشگری شهر ارومیه

معرفی شهر ارومیه

دین و مذهب مردم شهر ارومیه

تاریخ و جغرافیای شهر ارومیه

مکان های تاریخی شهر ارومیه

جاذبه های گردشگری شهر ارومیه

وضعیت حمل و نقل به شهر ارومیه

نحوه اقامت در شهر ارومیه

شهر ارومیه

شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی در شمال غربی کشور ایران واقع شده است. استان آذربایجان غربی با سه کشور ترکیه ، عراق و آذربایجان هم مرز می باشد . شهرستان ارومیه از شرق با دریاچه ارومیه و از غرب با کشور ترکیه و از جنوب با شهرستان های مهاباد ، نقده ، اشنویه و از شمال با سلماس همسایه است. در فصل بهار و تابستان سرسبزی شهر جلوه ویژه ای به شهر می بخشد و مسافران می توانند از طبیعت بکر ارومیه لذت کافی ببرند. 

شهرستان ارومیه از لحاظ کشاورزی و دارا بودن باغات انگور ، سیب ، هلو ، شلیل  وضعیت بسیار مناسبی دارد. و محصولات کشاورزی آن همه ساله به کشور های همسایه از جمله ترکیه و عراق صادر می شود . و باقی محصولات در سردخانه های کشور ذخیره می شوند تا در فصول سرد سال از آن ها استفاده شود.

شهر ارومیه

شهر ارومیه

 

دین و مذهب مردم شهر ارومیه

شهر ارومیه با توجه به اینکه اقوام و مذاهب گوناگونی را در خود جای داده است و این اقوام و مذاهب با صلح و آرامش سالیان سال در کنار هم بصورت مسالمت آمیز زندگی می کنند، زبانزد عام و خاص می باشد. ارومیه اقوامی نظیر آشوری ، مسیحی ، زرتشتی ، یهودی و در نهایت مسلمانان شیعه و سنی را در خاک خود دیده است و یادگاری ها و آثار باستانی بسیاری مزید بر وجود اقوام مختلف در شهر می باشد . وجود اقوام و ادیان مختلف در کنار هم و زندگی در صلح و صفای مردم در کنار هم نشان دهنده مهمان نوازی مردم شهر می باشد که با آغوش باز از میهمانان خود پذیرایی می کنند .

 شهر ارومیه باتوجه به اینکه در منطقه مرزی با کشور ترکیه واقع شده است در گذشته مورد توجه کشور های بزرگ جهان قرار گرفته بود و هیئت های مذهبی از کشور های فرانسه ، آمریکا ، روسی و…. در این شهر موسسه هایی دایر کرده بودند که در پیشرفت فرهنگ این منطقه تاثیر گذار بوده است.

دین و مذهب شهر ارومیه

دین و مذهب مردم شهر ارومیه

 

تاریخ و جغرافیای شهر ارومیه

شهر ارومیه با بیش از 3 هزار سال قدمت ، قدیمی ترین شهر در منطقه شمال غرب ایران به شمار می آید که هنوز پابرجاست. از اینرو ارومیه به عنوان 19 امین شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است. ارومیه مرکز استان چکمه ای شکل آذربایجان غربی می باشد که بر روی جلگه ای به طول 70 کیلومتر و به عرض 30 کیلومتر در کنار دریاچه ارومیه گسترده شده است. آب و هوای ارومیه به صورت مدیترانه ای و چهار فصل می باشد به طوری که اختلاف دمای زمستان و تابستان آن به خدود 64 درجه می رسد. ارتفاع این شهر از سطح آبهای آزاد به حدود 1332 متر می رسد. این شهر دارای باغات زیبای بادام و سیب و انگور و… می باشد که مناظر زیبایی را در فصل بهار و تابستان پدید می آورد.

علاوه بر این در فصل زمستان باتوجه به بارش برف بر روی ارتفاعات ورزش های زمستانی نظیر اسکی نیز در این شهر دایر می شود و علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند.

مکان  های تاریخی شهر ارومیه

مسجد سردار ارومیه

مسجد سردار ارومیه در خیابان امام و در امتداد راسته غلامخان ساخته شده است. این مسجد در دوران قاجار به وسیله عبدالصمدخان ساخته شده و در سال 1330 آن را مورد مرمت قرار داده اند. معماری آن بسیار خاص و یقینا مورد توجه گردشگران عزیز می باشد.

مسجد سردار ارومیه

مسجد سردار ارومیه

 

قبرستان آشوریان شهر ارومیه

قبرستان قدیمی چهار بخش متعلق به آشوری ها در اطراف بلوار شهید رجایی و در محدوده شهر می باشد که از مرکز شهر حدود 2 کیلومتر فاصله دارد. محله فعلی چهاربخش که تا سال 1340 یک روستای مسیحی نشین بود و با توسعه و گسترش شهری در داخل محدوده قرار گرفته است. و به همین جهت از سال 1356 طبق دستور شهرداری دفن اموات در این منطقه ممنوع شده است. قبرستان آشوریان بر روی تپه تاریخی قرار دارد و احتمالا مربوط به قرن 6 و 7 هجری قمری می باشد. این قبرستان دارای صد ها سنگ با نقش های مختلفی از قبیل تصاویر انسان ، حیوانات و گل ها و نوشته هایی با خطوط آشوری می باشد که نشان دهنده ی قدمت بالانی تمدن در این شهر می باشد.

قلعه کاظم داشی شهر ارومیه

استان آذربایجان غربی به لحاظ آثار باستانی و مکان های دیدنی و گردشگری در کشور دارای رتبه بالایی می باشد. از این رو همه ساله صد ها گردشگر از سایر مناطق کشور عزیزمان و همچنین کشور های مجاور به این استان سفر می نمایند . یکی از بهترین آثار باستانی شهر که در حدود 65 کیلومتری شهر قرار دارد می توان به قلعه کاظم خان ارومیه اشاره کرد . مناظر بکر و دست نخورده و بقایا و آثار موجود در این قله نشان دهنده این است که قدمت این قله به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و دوره ایلخانیان می باشد. که تحت محافظت سازمان میراث و فرهنگی استان می باشد .

قلعه کاظم داشی شهر ارومیه

قلعه کاظم داشی شهر ارومیه

 

کلیسای سیر

نام اصلی این کلیسا مارسیرگیز می باشد و در نزدیکی تفرجگاه بند ارومیه واقع شده است. این کلیسا زیارتگاه مسیحیان می باشد و یا توجه به سبک معماری و کتب تاریخی آشوری ها این بنا  در دوره ساسانی ساخته شده است. این بنا یکی از بنا های سنگی استان می باشد و از سنگ های نامنظم که به صورت حرفه ای در کنار هم چیده شده اند به صورت مستحکم ساخته شده است. این کلیسا در بالای کوه ساخته شده است و از مقابل آن تمام شهر قابل مشاهده می باشد و جلوه ی زیبایی به بیننده میبخشد و گردشگران می توانند از آن لذت کافی ببرند.

 

کلیسای سیر

کلیسای سیر در شهر ارومیه

 

کلیسای حضرت مریم شهر ارومیه

کلیسای حضرت مریم شهر ارومیه یکی از کوچکترین کلیساهای جهان می باشد. این کلیسا در جاده کوه سیر ارومیه واقع شده است. این کلیسا بصورت یک اتاق که از مصالح سنگی ساخته شده و در داخل آن تابلوهایی با عکس های حضرت مریم و حضرت عیسی بر روی دیوار های آن نقش بسته اند. همه روزه افراد زیادی از شهر ارومیه و شهر های اطراف برای زیارت و انجام اعمال به این کلیسا رفت و آمد می کنند. اگر قصد سفر به شهر ارومیه را دارید بازدید از کلیسای حضرت مریم شهر ارومیه را از دست ندهید.

کلیسای حضرت مریم شهر ارومیه

کلیسای حضرت مریم شهر ارومیه

 

بازار سنتی و تاریخی ارومیه

اولین سندی که وجود بازار شهر ارومیه  را تائید می کند مربوط به قرن چهارم هجری و به قلم محمد ابن احمد مقدسی می باشد که در مورد شهر ارومیه ، بازار ارومیه و از زیبایی های شهر می نویسد. بازار شهر ارومیه پس از حکومت ایلخانیان و به دنبال رونق و آبادانی آن مطرح شد و گویا در همان زمان نیز این شهر گسترش پیدا کرد و پای سوداگران بدان باز شد . اما رونق و تجارت بازارها به سبک نوین حاصل حکومت صفویه ، زندیه ، افشاریه و نهایتا قاجاریه بوده است. اکثر الحاقات بازار ارومیه چون حمام ها ، چارسو ها و سراها حاصل دوره قاجاریه می باشد.

بازار سنتی و تاریخی ارومیه

بازار سنتی و تاریخی ارومیه

 

مجموعه بازار ارومیه اکنون با یک باب مسجد ، سه باب حمام ، سی راسته بزرگ و کوچک ، شش چارسو و نزدیک به 1200 باب هجره و مغازه ، هسته اصلی تجارت شهر را در مساحتی بالغ بر 60 هزار متر مربع به نمایش می گذارد . این مجموعه در سال 1362 هجری خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است . متاسفانه از پنج باب کاروانسرا و سرای مجموعه بازار ارومیه هیچکدام الان نیست.

از جمله صنعت هایی که در بازار ارومیه مشغول می باشد می توان به مسگری ، فرش فروشی، زرگری ، چاقوسازی ، کفاشی و عطاری و …. اشاره کرد که می توانید با مراجعه به بازار بهترین کیفیت ها را خرید نمایید.

یخچال تاریخی و سنتی ارومیه (دوقوز پله)

این اثر در محله 9 پله ارومیه واقع شده است. عمده مصالح به کار رفته در این بنا از سنگ و آجر است. از روی پی تا محل شروع طاق پوششی سقف از مصالح سنگی استفاده شده است و سقف آن بصورت طاق یا مصالح آجری است. بنای مذکور شامل فضای ورودی و سالن انبار می باشد. یخچال 9 پله پایین تر از سطح هموار اطراف ساخته شده است و در بدنه شمالی سه روزنه به فرم های جناقی دارد. در فضای داخلی بنا تناسبات معماری ، کشیدگی ارتفاع و دقت در آجرچینی سقف کاملا ملموس می باشد. قدمت این اثر مربوط به دوره قاجاریه می باشد . این اثز جزو آثار تاریخی زیبای شهر ارومیه می باشد که می توانید با مشاهده آن از تاریخ و آداب و رسوم این شهر اطلاعاتی بدست آورید.

یخچال تاریخی و سنتی ارومیه

یخچال تاریخی و سنتی ارومیه

 

ساختمان شهرداری ارومیه (بلدیه سابق)

قبل از زمان رضا شاه بلدیه ها همان نقش شهرداری های امروز را ایفا می کردند. در زمان رضا شاه لفظ شهرداری جای بلدیه را گرفت وظایفی شبیه به شهرداری های امروز را ایفا می کرد. گفته می شود ساختمان شهرداری ارومیه و ساختمان های اطراف آن به دستور مستقیم رضا شاه که در سال 1307 هجری شمسی به این شهر سفر کرده بود در میدان ایلات ساخته شده است . این ساختمان زیبا دارای معماری زیبا و منحصر به فردی می باشد که نشان دهنده نبوغ معماران آذربایجانی در قدیم بوده است. اگر قصد سفر به شهر ارومیه را دارید حتما از این اثر تاریخی و زیبا دیدن فرمایید.

 

ساختمان شهرداری ارومیه (بلدیه سابق)

ساختمان شهرداری ارومیه (بلدیه سابق)

 

موزه مدرسه (مدرسه تاریخی 22 بهمن)

این موزه اولین موزه مدرسه کشور می باشد که به تازگی افتتاح شده است . هدف از ایجاد اولین موزه مدرسه کشور در شهر ارومیه تلاش برای حفظ آثاری نظیر دفاتر اندیکاتور قدیمی ، ابزار های کمک آموزشی که در ایام قدیم از آنها برای آموزش استفاده می شد و عکس های قدیمی و دستگاه های قدیمی که در قدیم از آن ها در مدارس استفاده میشده است می باشد. در این موزه در سالهای گذشته در ایام نوروز جشنواره های گوناگونی برای مسافران و گردشگران تدارک و اجرا گردیده است . در سفر به ارومیه می توانید از این موزه مدرسه دیدن فرمایید و از آثار تاریخی آن لذت ببرید.

موزه مدرسه 22 بهمن ارومیه

موزه مدرسه 22 بهمن ارومیه

 

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

موزه تاریخ طبیعی ارومیه در تقاطع غیر هم سطح فلکه آذربایجان واقع شده است. در این موزه گونه های مختلف جانوری ، خزندگان ، پرندگان و نمونه های زمین شناسی برای آشنایی مردم با این گونه ها به نمایش گذاشته شده است. بیش از هزار گونه مختلف برای تحقیق و پژوهش و نمایش برای علاقه مندان در این موزه نگهداری می شوند. یکی از فعالیت های مهم موزه معرفی عصر یخبندان با استفاده از ماکت های ساخته شده از دایناسورهاست. برای استفاده از موزه تاریخ طبیعی ارومیه می توانید به صورت گروهی و فردی به آنجا مراجعه نمایید و لذت کافی را ببرید.

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

 

آثار تاریخی اوچ گنبد (سه گنبد)

این بنا یکی از بناهای دوره سلجوقی است که در سال 580 هجری قمری  در دو طبقه ساخته شده است. طبقه اول به نام سردابه می باشد که محل قبر سه نفر از عمرای دوره سلجوقی می باشد و زقه دوم به نام عبادتگاه یا شیون گاه است که در این طبقه محراب گچبری سیاهرنگ از دوره سلجوقی وجود دارد. همانطوری که از اسم بنا مشخص است این بنا دارای 3 گنبد می باشد. در محوطه این بنا اشیا و سنگ های تاریخی برای نمایش به عموم گذاشته شده است. با دیدن این بنا می توانید به فرهنگ غنی مردم ایران وآذربایجان در دوران سلجوقی پی ببرید. بنای سه گنبد در طول ایام سال برای بازدید عموم آماده پذیرایی از میهمانان عزیز می باشد.

آثار تاریخی اوچ گنبد (سه گنبد)

آثار تاریخی اوچ گنبد (سه گنبد)

 

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه که به مسجد رضاییه نیز معروف می باشد یکی از مراکز و مدارس دینی معروف آذربایجان غربی محسوب می شود که در میان بازار این شهر قرار دارد. مسجد دارای آثار تاریخی از دوران مختلف می باشد که شبستان گنبد دار قدیمی  ، هجره های قدیمی و کتیبه ها و… را شامل می شود . شبستان گنبد دار هسته اولیه را تشکیل می دهد و مشخصات یک معماری قدیمی و اسلامی را در خود جای داده است. محراب مسجد با گچبری چشم نواز در این قسمت قرار دارد. چهل ستون متصل به شبستان دیرتر از شبستان اصلی ساخته شده است اما بخاطر صدمات وارده چندین بار مرمت شده است . اگر به شهر ارومیه سفر کردید بازدید از این بنای تاریخی و اثر هنری را از دست ندهید.

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه

 

خانه تاریخی انصاری

قدمت ساخت خانه تاریخی انصاری به اواخر دوره قاجار می رسد . این خانه در مرکز شهر قرار دارد . معماری و مصالح منحصر به فرد به کار رفته در این خانه زیبا آنجا را برای گردشگران و مسافران به مکانی جذاب برای بازدید تبدیل کرده است . اگر به شهر ارومیه سفر کردید حتما بازدید و عکاسی از خانه تاریخی انصاری را در برنامه خود قرار دهید.

خانه تاریخی انصاری ارومیه

خانه تاریخی انصاری ارومیه

 

جاذبه های گردشگری شهر ارومیه

دریاچه ارومیه

دریاجه ارومیه بزرگترین سطح آبی کشور می باشد که مابین دو استان آذربایجان غربی و شرقی واقع شده است. دریاچه ارومیه از دو محیط آبی و خشک تشکیل شده است و در محیط خشک دریاچه نمونه های گوناگون حیوانات و پرندگان و گونه های کمیاب زندگی می کنند که باعث زیبایی این منطقه شده است. در محیط آبی این دریاچه پرندگان فصلی و …. زندگی مینمایند . منابع آب این دریاچه شامل 21 رودخانه دائمی و 7 رودخانه فصلی و 39 مسیل و چشمه های داخل دریاچه و آب برف و باران می باشد .

اتوبان شهید کلانتری که از روی دریاچه ارومیه رد می شود . و این دریاچه را به دونیمه تقسیم میکند و دو شهر ارومیه و تبریز را به همدیگر وصل می کند . مسیر های رفت و برگشت مسافران را کوتاه می کند و هم گردشگران می توانند از زیبایی های این دریاچه هنگام عبور از اتوبان لذت ببرند . در فصل های گرم سال مسافران می توانند در سواحل دریاچه اقدام به شناکردن نمایند و لذت کافی را ببرند .

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

 

دهکده ساحلی چی چست

مجموعه دهکده تفریحی – توریستی ساحلی چیچست با دارا بودن امکانات زیادی از قبیل : هتل سه ستاره فلامینگو ، ست های ورزشی ، اتاقک های نمک درمانی ، قطار شادی ، آیس هاکی ، بیلیارد ، سایت پرواز ، هواپیماهای کنترل از راه دور ، پیست رالی اتومبیل و…. می باشد . در راستای توسعه این دهکده مسئولان اقدام به ساخت دریاچه مصنوعی ویژه آقایان و بانوان کرده اند .

دهکده ساحلی چی چست

دهکده ساحلی چی چست در شهر ارومیه

 

تفرجگاه بند

روستای گردشگری بند از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه و در 3 کیلومتری جنوب غربی ارومیه واقع شده است . روستای بند یکی از تفرجگاه مهم مردم شهر و گردشگران می باشد و جاذبه های طبیعی آن عبارت اند از : تفرجگاه حاشیه رودخانه شهر چای ، باغات پیرامون روستا ، چشم انداز کوهستان و تفرجگاه زمستانی بند . دریاچه پشت سد شهرچایی با قابلیت ورزش های آبی و…… می باشد . در کنار راه روستا آلاچیق ها و رستوران های زیادی وجود دارند که مهمانان و گردشگران می توانند از امکانات آن ها استفاده نمایند .

تفرجگاه بند

تفرجگاه بند در شهر ارومیه

 

دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو ارومیه در 45 کیلومتری غربی شهر ارومیه واقع شده است. این دریاچه زیبا در منطقه کوهستانی مابین مرز ایران و ترکیه واقع شده است. منشا آب این دریاچه از رود نازلو سرچشمه می گیرد. جالب است بدانید که این دریاچه بر اثر ریزش کوه و ایجاد سد طبیعی بر روی رودخانه بوجود آمده است. در این دریاچه گونه های جانوری اعم از آبزیان و پرندگان و حیوانات دیگری زندگی می کنند. در کنار این دریاچه روستای مارمیشو وجود دارد و نام این دریاچه نیز از آن برگرفته شده است. بهترین ماه های سفر به این دریاچه تیر و مرداد می باشد که سرسبزی و سکوت و آرامش خاصی که دارد باعث ایجاد حس آرامش می شود. گردشگران عزیز هنگام سفر به این منطقه حتما از زیبایی های دریاچه مارمیشو استفاده نمایند.

دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو ارومیه

 

پارک جنگلی ارومیه

پارک جنگلی ارومیه در قسمت جنوب شرقی ارومیه با مساحت بالغ بر 44 هکتار وسعت قرار گرفته است. نمایشگاه های بین المللی شهر ارومیه در این پارک برگزار می گردد که افراد زیادی را برای خرید به سمت خود می کشد. شهر بازی بزرگ برای بازی کودکان و بزرگسالان در این پارک جنگلی قرار داده شده است. در ایام تعطیل و آخر هفته ها مردم شهر ارومیه برای لذت بردن از طبیعت و استراحت و کوه نوردی به سمت این پارک جنگلی سرازیر می شوند. پوشش جنگلی و درختان انبوه در این پارک منظره زیبایی را بوجود آورده است . در سفر به شهر ارومیه بازدید از این پارک را حتما در اولویت قرار دهید.

پارک جنگلی ارومیه

پارک جنگلی ارومیه

 

پیست اسکی خوشاکو ارومیه

خوشاکو ، منطقه بکر و کوهستانی در  کیلومتری شهر ارومیه با تلفیق کوه و برف فرصت عالی را برای ورزش های زمستانی ایجاد کرده است. پیست اسکی خوشاکو که بزرگترین پیست اسکی شمال غرب کشور می باشد ، همه ساله با آغاز بارش های برف در این استان میزبان جمع زیادی از اسکی بازان می باشد. این ورزش مرفح و شاد طرفداران خاصی دارد که بصورت حرفه ای و آماتور و بصورت منظم این ورزش را دنبال می کنند. اگر به دنبال پیستی مجهز و با امکانات بالا و موقعیتی استراتژکی در شمال غرب کشور می گردید ، پیست اسکی خوشاکو ارومیه یکی از بهترین پیشنهاد ها برای شما می باشد.

پیست اسکی خوشاکو ارومیه

پیست اسکی خوشاکو ارومیه

وضعیت حمل و نقل به شهر ارومیه

این شهر زیبا با دارا بودن فرودگاه بین المللی فعال یکی از در دسترس ترین شهر های ایران می باشد. از این فرودگاه به تمامی شهر های ایران و شهر های بین الملی در کشور های همسایه پرواز وجود دارد. سفر هوایی یکی از راحت ترین سفر ها به این شهر می باشد. اگر قصد سفر هوایی را ندارید می توانید از طریق جاده های بین المللی به این شهر دسترسی داشته باشید. اتوبان های زیبا و ایمن از مشخصه های راه های ارتباطی زمینی به این شهر می باشد. ایمن ترین نوع سفر به ارومیه ،سفر با قطار مسافر بری می باشد که به تازگی به شبکه سراسری راه آهن متصل گردیده است . شهر ارومیه با پتانسیل های زیاد در حمل و نقل مسافر و بار می تواند در آینده نزدیک شاهد پیشرفت های چشمگیری داشته باشد.

نحوه اقامت در شهر ارومیه

با توجه به معرفی شهر زیبای ارومیه در این مقاله کمتر کسی وجود دارد که خواهان سفر به این شهر نباشد. مکان های اقامتی در این شهر یکی از پارامترهای مهم و تاثیر گذار می باشد. سایت تفریحی و گردشگری قصریاب در صدد فراهم آوردن بهترین مکان های اقامتی می باشد. تیم تخصصی قصریاب بهترین مکان ها و سوئیت های اقامتی را برای مسافران عزیز تدارک دیده است. مسافرانی که قصد سفر به این شهر را دارند می توانند از سایت قصریاب اجاره سوئیت در ارومیه را انتخاب نمایند و سوئیت خود را رزرو کنند و با خیالی آسوده به مسافرت خود بپردازند و از مکان های دیدنی شهر لذت ببرند.

 

 

پاسخ دهید