بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/07/24

همه چیز در مورد اسرار و جاذبه های جادویی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد ، ییلاقی با آب و هوای بکر

شهر مشهد به جهت قرار داشتن حرم امام بزرگوار علی بن موسی الرضا علیه السلام درآن، یکی از پرطرفدارترین شهرهای ایران از نگاه مسافران است و در سال چندین ده میلیون مسافر را به خود می‌بیند. شهر مشهد علاوه بر جاذبه‌های مذهبی آن، جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی هم دارد که می‌تواند به واسطه آنها همه نوع سلیقه مسافران را شامل شود. یکی از جاذبه های بی نظیر اطراف شهر مشهد ییلاق های نزدیک به آن مثل طرقبه و شاندیز مشهد است که با آب و هوای دل انگیز و طبیعت بکر و زیبا، قشر زیادی از مسافران مشهد را به سمت و سوی خود می کشاند.

در این مقاله می‌خواهیم دهکده رویایی شاندیز و جاذبه‌های توریستی آن را بررسی کنیم و تصاویر زیبایی از آن ببینیم. اگر در مورد این منطقه و روستاهای شاندیز مشهد کنجکاو هستید در ادامه با ما دراین مقاله همراه باشید.

همه چیز در مورد اسرار و جاذبه های جادویی شاندیز مشهد

همه چیز در مورد اسرار و جاذبه های جادویی شاندیز مشهدمقاله پیشنهادی : چالیدره مشهدجغرافیا و آب و هوای شاندیز مشهد

این شهر که یکی از مناطق بسیار سرسبز اطراف مشهد است وفاصله ی ۳۰ کیلومتری با آن دارد. قسمت‌های زیادی از مسیر رفت و آمد به شاندیز نیز سرسبزی قشنگی دارد. شاندیز به دلیل آب و هوای ییلاقی و معتدلی که دارد، از گذشته مورد توجه بوده و به دلیل قلعه موجود در آن، آن را شاه دژ یا شاه دیز نیز می‌نامیدند. آب و هوای خاصی که دمای هوا در تابستان ها حداکثر تا ۲۸ درجه سانتیگراد و در زمستان ها در سردترین حالت تا منفی پنج درجه زیر صفر تغییر می کند. به این جهت است که می گوییم آب و هوای معتدل و ییلاقی دارد.

 شاندیز حدود ۸۰ سال پیش با افزایش جمعیت به شهر تبدیل گشت و اکنون با حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت که در وسعتی حدود ۳ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع پراکنده شده اند، یکی از شهرهای استان خراسان رضوی را تشکیل می دهد.

همسایه های شاندیز هم از شمال میان ولایت ، از جنوب شهر نیشابور، از شرق شهر طرقبه و از غرب نیز گلمکان و چناران هستند.

شاندیز مشهد

شاندیزی که در تاریخ به توپ بسته شد

تاریخ سکونت در این شهر حتی به قبل از اسلام باز می‌گردد. شاندیز در گذشته هم به جهت آب و هوای مطبوع و همچنین قرار داشتن بر سر راه مشهد مورد توجه مسافران بوده است. در گذشته  در این شهر قلعه‌ ای بوده به نام شاهان دژ  که مردم در محیط درونی قلعه زندگی می‌کردند.

 از اتفاقات مهم تاریخی این منطقه هم این بوده که به علت نافرمانی مردم شاندیز از حاکم وقت به نام حسام السلطنه ، این حاکم قلعه شاندیز را به توپ بست.

علت اینکه مردم شاندیز در قلعه زندگی می‌کردند این بود که از حمله راهزنان و درگیری های محلی در امان بماند اما ظرفیت قلعه برای زندگی افراد محدود بود. به همین جهت با افزایش جمعیت عده‌ای در اطراف قلعه سکونت گزیدند و پس از آن شهر شاندیز که نام آن برگرفته از این قلعه است به وجود آمد.

 

طبیعت شاندیز مشهد

این منطقه ییلاقی و سرسبز در بخش کوهستانی خراسان واقع شده و رودخانه‌های پرآب زیادی در آن جریان دارد و حرکت این رودخانه ها موجب شده که در اطراف آن درختان سر به فلک کشیده و محیط زیست سرسبزی ایجاد گردد. منشا این رودها دامنه‌های بخش شمالی کوه بینالود است که در طی سالیان دراز دره ی به نام شاندیز را ایجاد کرده اند.

از جمله رودهایی که در این ناحیه جاری است می توان مایان ، مغان ، ارچنگ ، جاغرق و زشک را نام برد که همیشه پر آب هستند و جریان آب آنها تابستان‌های شاندیز را خنک و زمستان‌های آن را نسبتا سرد نموده است.

شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

 

روستاهای شاندیز مشهد

شهر شاندیز در کنار شهر طرقبه  مجموعا  جمعیت حدود 70 هزار نفری را دارند و شهرستان بینالود را مجموعا  تشکیل میدهند. البته امروزه نام این شهر به شهر طرقبه شاندیز تغییر یافته است.

در این میان هر کدام از شهرهای شاندیز و طرقبه از روستاهای زیادی تشکیل شده اند که شهر شاندیز از دو دهستان شاندیز ودهستان ابرده تشکیل یافته. هر کدام از این دهستان ها هم مجموعه ای ازروستاهای زیبا را در خود جای داده اند که در ادامه با چند تا از روستاهای گردشگری شاندیز آشنا خواهیم شد.

روستای زشک

این روستا در شرق شاندیز و جنوب رشته کوه بینالود واقع است و براساس آخرین سرشماری جمعیت حدود ۲ هزار و ۱۷۱ نفر است. اما جالب اینکه به دلیل آب و هوای بسیار عالی و مطبوع  آن ، جمعیت آن در بهار و تابستان به چندین برابر هم می‌رسد.

از جاذبه‌های این روستای بکر و ییلاقی می‌توان : قلعه شیرباد ، چشمه قلقلی ، قله چمن و دره نهال را نام برد که سالیانه مسافران بسیاری از این جاذبه ها بازدید می‌کنند.

برای رفتن به زشک مسیری به اندازه ی یک ساعت را باید از مشهد طی کرد به همین جهت باید ابتدا برای رسیدن به آنجا، تا انتهای پارک وکیل آباد بروید و بعد از گذر از ۱۵ کیلومتری مسیر به زشک میرسید.

شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

روستای باستانی خادر

خادر روستایی از توابه شاندیز مشهد است، با هزاران سال قدمت که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در دره قرار دارد. نام این دره به سبب رشد گیاهان وحشی و خاردار و وزش نسیم آن، خار دره بوده که به مرور زمان به خادر تبدیل شده. البته این را هم بگویم که خادر در لهجه ی مشهدی به معنی فرد سرگشته و حیران است.

 روستای خادر علاوه بر طبیعت خاص و زیبایش با چیزی حدود هزار سال قدمت یک روستای تاریخی در این منطقه نیزمحسوب می‌شود. از جمله جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن نیز به آتشکده روستا  و سرچشمه می توان اشاره کرد.

 برای رفتن به خادر وارد جاده شاندیز شوید و پس از طی ۲۰ کیلومتر به این روستا خواهید رسید.

دهکده رویایی شاندیز 

روستای شاندیز محیطی بسیار دل انگیز دارد و به علت پرآب بودن و آب و هوای مطبوعش بسیار معروف شده است. این زیبایی به حدی است که در سال ۸۴ این دهکده رویایی منطقه ی نمونه گردشگری در کشور انتخاب شد.

اگر جزو گردشگران شکمو هستید ,می توانید در شاندیز به دنبال گیلاس های معروف و خوشمزه آن باشید. همچنین کباب شیشلیگ شاندیز هم با فرم خاص این منطقه پخته می‌شود که بسیار معروف و لذیذ است. این روستا جاذبه های گردشگری مثل پیست اسکی ابرده ، خیابان آبشار ، رصدخانه نجوم ، پارک جنگلی شاندیز و پیست موتور سواری ویرانی دارد که اگر به آن سفر کردید از این جاذبه ها نیز بازدید کنید.

آدرس شاندیز مشهد : شاندیز در ۳۷ کیلومتری شمال شهرمشهد قرار گرفته است. برای رفتن به آن باید تا انتهای پارک وکیل آباد برویم و پس از ویلا شهر ( بلوار امام رضا ) به سمت شاندیز حرکت کنیم.

دهکده رویایی شاندیز 

دهکده رویایی شاندیز مقاله پیشنهادی : شهر مشهد، زیباترین شهر زیارتی ایران 

پارک جنگلی شاندیز مشهد

اگر بخواهم  پارک جنگلی شاندیز مشهد را برای شما توصیف کنم باید بگویم پارکی با ۳۰ هکتار وسعت که در یک دره  زیبا قرار گرفته و یک رودخانه‌ مثل قلب تپنده از میان آن عبور می کند. این دره پر از درخت و سرسبزی است و چشم اندازهای بسیار زیبا و حیرت آوری دارد که می‌توانید از طبیعت آن لذت ببرید. علاوه بر آن مراکز بازی کودکان ، مراکز خرید ، اقامتگاه ها ی موجود در این پارک جنگلی هم در انتظار شماست.

پارک جنگلی شاندیز مشهد در انتهای شهرستان شاندیز به سمت ابرده قرار گرفته است.

روستای جاغرق 

روستایی با آب و هوای کاملاً کوهستانی و دره ها و کوه های سرسبز که در ۲۱ کیلومتری بخش شمالی مشهد قرار گرفته و تولیدات میوه این روستای دل انگیز بسیار معروف و مرغوب است. دراینجا محیطی با چشمه های پرآب تا رستوران ها و اقامتگاه های لوکس وجود دارد که مطمئنا شما را شگفت زده خواهد کرد.

 مهمترین جاذبه این روستا هم قبرستان جاغرق است که قدمتی در حدود دوره تیموریان و اوایل قاجار دارد.

روستای جاغرق در ۷ کیلومتری جاده طرقبه به شاندیز مشهد قرار گرفته است.

ارچنگ کجاست ؟

ارچنگ روستایی است که پس از روستای شاندیز قرار گرفته. در این روستا دو رودخانه که یکی از سمت راست، از زشک و ابرده می‌آید و یکی دیگر از چپ، از نغندر آمده، به هم می پیوندند و رودخانه بزرگ ارچنگ را تشکیل می‌دهند.

این رودخانه در فصل بهار بسیار پرآب و بزرگ می شود. به طوری که اصلاً نمی شود وارد محیط رودخانه شد. این رود بزرگ زیبایی  و سرسبزی عجیبی را در اینجا به وجود می‌آورد.

در فصل بهار در کنار رودخانه تمشک وحشی بسیاری می‌روید و به وفور هم می‌توان آن را یافت و چشیدن مزه ترش آن خالی از لطف نیست. در این منطقه باغ ها و ویلاهای اجاره ای زیادی هست که می تواند یک شب را در آن اقامت کنید.

شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

اقامت در شاندیز مشهد با قصریاب

اگر قصد سفر به شهر زیارتی مشهد را دارید و در کنار آن می خواهید از مناطق زیبای شاندیز و طرقبه بازدید کنید، حتماً به اقامت شبانه نیاز پیدا خواهید کرد. چون بازدید از این جاذبه ها چندین روز زمان می خواهد.

درهمین راستا وبسایت قصریاب را در اختیار شماست تا بتوانید بهترین سوئیت ها و ویدئوهای موجود در شهر مشهد و اطراف آن را مشاهده کنید و از راه دور قبل از سفر خود جهت اجاره سوئیت در مشهد اقدام نماید به یاد داشته باشید. وقت شما در  سفر بسیار ارزشمند است و با این روش میتوانید کلی در وقت صرفه جویی کنید.

اقامت در شاندیز مشهد با قصریاب

اقامت در شاندیز مشهد با قصریاب

پاسخ دهید