بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/09/15

شهر خوی با جاذبه گردشگری و سوغاتی های بسیار متنوع

شهر خوی

شهرستان خوی بزرگترین شهرستان استان آذربایجان غربی می ‏باشد. در قسمت شمالی شهرستان و بالای دریاچه ی ارومیه که یکی از مهمترین دریاچه های کشور است قرار گرفته . همچنین نزدیکترین شهر کشور به شهر وان ترکیه می باشد و مرز مشترک بسیاری با این کشور دارد، براساس سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام پذیرفت و با استناد به مرکز آمار کشور، جمعیتی بالغ بر ۳۴۸٬۶۶۴ نفر را در دل خود جای داده است. به دلیل وجود اقامتگاه های مناسب در خوی مسافران زیادی به شهر خوی عزیمت می کنند. این امر باعث افزایش جمعیت خوی به بیش از این اعداد می شود.

شهر خوی

شهر خوی

وسعت

شهرستان خوی با وسعتی بالغ بر ۵۵۴۸ کیلومتر مربع در شمال غربی‌ترین جای ایران و در مرز بین کشور ایران و کشور ترکیه قرار دارد. به دلیل وجود مرز رازی و خط آهن انتقال به اروپا، سالانه بسیاری از گردشگران را میهمان خود میبیند. میهمانان عزیزی که به شهر خوی سفر می کنند می ‏توانند جهت یافتن محل اقامت مناسب خود از وبسایت قصریاب پلتفرم جامع در زمینه گردشگری، بازدید نمایند. قصریاب ، سوئیت های بسیار متنوعی را با قیمتی بسیار مناسب به منظور اجاره سوئیت در اختیار شما عزیزان قرار می‏ دهد.

قدمت

خوی ازجمله قدیمی ترین شهرهای ایران است. قدمتی بالای ۷۰۰۰ سال دارد و از لحاظ استراتژیکی موقعیتی بسیار مهم برای کشور ایران و حتی قاره آسیا دارد. چرا که بر سر راه جاده ابریشم ، مکه یولی ، ترابزون یولی و … قرار گرفته است.

همچنین از لحاظ اقتصادی از دیرباز محل داد و ستد بازارگانان کشور های اروپایی و آسیای شرقی بوده و از این جهت کاروان سراهای بسیاری دارد و به عنوان منطقه ویژه اقتصادی گردشگری کشور است.

موقعیت استراتژیک

از لحاظ نظامی نیز می توان شهر خوی را یکی از استراتژیکی ترین شهرهای کشور نام برد. شهر خوی از دیرباز به عنوان یکی از دژهای مقاومتی به حساب می رفته است. از دوره ی اشکانیان محل مقاومت در مقابل عثمانیان بوده است. خوی حتی در جنگ چالدران درگیر جنگ بوده است. دژ زیتنا واقع در خوی ، زمانی که رومی ها ازطریق ازبکستان به ایران حمله ور شدند اولین محل دفاع ایران علیه متجاوزان بوده است.

آب و هوا و پوشش گیاهی شهر خوی

خوی آب و هوایی کوهستانی دارد. به دلیل داشتن آب و هوایی بسیار تمیز و عاری از هرگونه آلایندگی و ریزگردها برای بسیاری از بیماران تنفسی شهری مناسب می ‏باشد. پوش گیاهی شهرستان خوی کوهستانی بوده و دارای کوهستان های با طبیعت بکر و به دور از هرگونه دستکاری های انسانی می ‏باشد. در سفر به شهر خوی و استفاده از آب و هوا و طبیعت بکر شهر درنگ نکنید.

آئین ، زبان و مذهب ساکنان

مردم شهر خوی به زبان ترکی سخن گفته و دین اسلام و اکثرآ مذهب شیعه دارند. همچنین در شهر سنی مذهبان عزیزی هم زندگی می کنند. بیشتر در روستاهای مرزی بخصوص بخش قطور تعداد زیادی از این عزیزان زندگی می کنند. همچنین ادیان الهی دیگری نیز به صورت اقلیت در شهر ساکن هستند.

مشاهیر شهر

از مهمترین مشاهیر شهر خوی می توان آیت الله خویی مرجع تقلید عالیقدر ایران و جهان اسلام را نام برد .

ایشان استاد بسیاری از بزرگان همچون امام خمینی و ایت الله سیستانی و … بوده اند. مرقد ایشان در شهر نجف اشرف و در جوار بارگاه مطحر حضرت علی ابن ابی طالب(ع) می ‏باشد.

شیخ نوایی که مزار مطرح ایشان در منطقه ای از شهر که به نام ایشان ثبت شده قرار دارد. زریاب خویی یکی از نویسندگان مطرح کشوری. به دلیل وجود این عالمان دینی و همچنین عقاید دینی پاک و بی آلایش ساکنان شهر ، خوی به شهر دارالمومنین شهرت یافته است. دارالمومنین خوی دارای اقامتگاه های مناسب بسیاری برای اجاره و اقامت زائرین عزیز است.

شهرهای شهرستان خوی

شهرستان خوی دارای شهرهای بسیاری از جمله شهرهای ایواوغلی ، زرآباد ، قطور ، دیزج دیز و فیرورق است.

هر کدام از این شهرها مناظر دیدنی و سیاحتی بسیار زیادی را در دل خود جای داده اند.

محصولات کشاورزی

خوی به دلیل داشتن مزارع وسیع تخمه آفتاب گردان به شهر آفتاب گردان شهره است. می‏ توان از صنایع دیگر آن به عسل و فرش اشاره کرد. شهر فیرورق دارای باغات فراوان آلبالو و گیلاس می‏ باشد و به شهر آلبالو شهرت یافته است.

سالانه جشنواره های مهیج آفتابگردان و آلبالو در شهرستان خوی برگزار می ‏شود و میزبان جمعیت زیادی از گردشگران و تاجران از شهرهای مختلف کشور می ‏باشد.

محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی

آثار گردشگری خوی

مزار شمس تبریزی عارف و شاعر دوره ی سلجوقی یا صفوی و مرید مولوی

آثار گردشگری خوی

آثار گردشگری خوی

مزار پوریای ولی پهلوان معروف ایرانی و معروفترین کشتی گیر تاریخ ایران

پل خاتون ماندگار از حکومت دنبلی ها

دروازه ایلخانی (قالا گاپیسی) دوره ایلخانیان

بازار سرپوشیده خوی که به عصر صفوی و قاجار برمیگردد و یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران به شما میرود.

خانه کبیری ها در دوره صفوی

کلیساهای سورپ سرکیس و ماهلازان

امامزاده سید بهلول از نوادگان امام علی النقی که احترام خاصی در بین ساکنان شهر خوی دارد.

مقبره آقا میر یعقوب

آبشار بدلان که دارای مناظر طبیعی بسیار زیبا و بکری می‏باشد.

پل هوایی بزرگ قطور در محور مواصلاتی راه‌آهن آسیا- اروپا

قلعه کوراوغلو و چنلی بئل (کمره مه‌آلود) مشهورش در کوهی نزدیک پل قطور

باللی بولاغ و جهنم دره سی

چشمه‌های اب درمانی کلوانس با تأثیر بر پوست و گوارش و سد تفریحی کلوانس مناسب برای اقامت و ماهیگیری

روستای زیارتی و ییلاقی ماموش خان مسیر خوی به مرز رازی ، مزار مطحر میرفتاح در روستا واقع می‏ باشد.

غذای محلی و صنایع دستی شهر خوی

از جمله غذاهای محلی شهر ، کباب ، یتیمچه ، انواع آش و غیره می ‏باشد.

صنایع دستی مشهور و اصیل خوی فرش ماهی و گلیم هایی است که به دست هنرمندان خویی بافته می ‏شوند.

اماکن اقامتی

شهر خوی واحد های اجاره ای زیادی دارد. مسافران عزیز که به دنبال یافتن بهترین و اقامتگاه برای اقامت خود در می ‏باشند می ‏توانند قیمت تمام واحد های خوی را مشاهده و اقدام به اجاره سوئیت در خوی نمایند.

اجاره سوئیت در خوی

اجاره سوئیت در خوی

سامانه حمل و نقل شهر خوی

خوی دارای بزرگترین پایانه شمال غرب کشور است.

سامانه اتوبوسرانی و تاکسیرانی به بیشتر نقاط کشور و شهرهای نزدیک کشور ترکیه سرویس شبانه روزی ارائه می دهند.

از جمله شهرهای مهم ترکیه می توان شهر وان و استانبول را مثال زد.

فرودگاه خوی به عنوان دومین فرودگاه استان ، یکی دیگر از مسیرهای ارتباطی با سایر نقاط کشور می‏ باشد.

مقالات مرتبط:

شهر ماکو در شمال غربی کشور ایران واقع شده است. از گذشته همواره این شهر به دلیل واقع شدن در منطقه استراتژیک و مرزی با کشور ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. این شهر به دروازه ورود ایران به اروپا نیز مشهور است. شهر ماکو به دلیل داشتن مراتع سرسبز و کوه های زیبا و کلیسا های متعدد و …. همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی بوده است.

پاسخ دهید