بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/11/27

روستای لیقوان در تبریز

لیقوان بهشت آذربایجان

بی درنگ هر ایرانی وقتی نام لیقوان را میشنود ناخداگاه مزه خاص پنیرلیقوان برایش تداعی خواهد شد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با دیگر جاذبه های روستایی زیبا ( روستای لیقوان تبریز ) با مراتعی سرسبز ، چشمه های زلال و دره‌ای وسیع ؛ بیش‌تر آشنا شویم.

لیقوان یکی از کهن ترین روستاهای آذربایجان شرقی در ۳۶ کیلومتری جنوب شرق تبریز و شمال کوه های سر به فلک کشیده سهند درجوار رودخانه مهران رود واقع شده است. بر اساس شواهد تاریخی، سکونت در روستای لیقوان قدمتی دیرینه دارد. این روستا از مجموعه دره‌های رشته کوه های سهند که همیشه آب‌های گرم آن جاری بوده است پدید آمده است به همین جهت در زبان محلی به نام ” لوان” یا ” لیوان” به معنای آب‌های گرمی که از دامنه سهند و از کوه های آتشفشانی جاری می شود؛ معروف است.

روستای لیقوان تبریز

روستای لیقوان تبریز

 باغات سرسبز و کوه های سربه فلک کشیده اطراف این روستا به طبیعت بکر آن زیبایی چشم نوازی بخشیده است. همچنین وجود دره های سرسبز و آبگرم لیقوان از دیگر ویژگی‌های این روستا میباشد که  هرساله در فصل بهار و تابستان پذیرای هزاران گردشگر از اقصی نقاط کشور است.

روستای لیقوان تبریز

روستای لیقوان تبریز

پنیر لیقوان

همانطور که میدانیم پنیر لیقوان پایتخت پنیر ایران است درحقیقت این پنیر خاص ، به نام این دهکده آوازه‌ای جهانی بخشیده است. مردم محلی این روستا از شیر دام های خود که برای چرا از گیاهان دارویی دره لیقوان استفاده می‌کنند به تهیه پنیر سفید و خوش‌مزه‌ای اقدام می‌کنند ؛ به صراحت می‌توان گفت مزه این پنیر در خاورمیانه بی نظیر است. به گفته فرماندار تبریز به زودی جشنواره‌ای برای معرفی پنیرسنتی لیقاان برگزار می‌شود تا در آن پنیرلیقوان به ثبت میرسد.

پنیر لیقوان

پنیر لیقوان

 این پنیر سنتی به دلیل فرآوری در دامنه کوه و نزدیکی به طبیعت طعم منحربه فردی داشته و جزء بهترین پنیرهای کشور به شمار می‌آید که در بسیاری از کشورهای جهان نیز شناخته شده است. جالب توجه است که چندی پیش در برنامه مستند رهیافت درباره تولید پنیر لیقوان مستندی ساخته شده است که این مستند در تاریخ ۱۴/۴/۱۳۹۹ از شبکه سهند و شبکه سراسری یک سیما پخش شده‌است.

عمارت سنگی لیقوان

یکی از کهن‌ترین بناهای تاریخی استان آذربایجان شرقی عمارت سنگی لیقوان موسوم به ساختمان اربابی این روستا می‌باشد. طبق مکتوبات تاریخی برجای مانده از پیشینه این روستا ، در گذشته این آبادی متعلق به حاج احتشام الدوله لیقوانی بوده است اما درسال ۱۹۲۴ با حمله حذب دموکرات این ارباب و پسرانش به قتل رسیدند. قدمت این بنا به قرن هفتم هجری بازمیگردد که اخیرا توسط سازمان میراث فرهنگی استان مرمت شده است.

قبرستان کهن روستای لیقوان

این قبرستان از چنان اهمیتی برخوردار بوده که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. گورستان روستای لیقوان به دلیل حکاکی سنگ نوشته‌های قدیمی بر روی قبرها همواره توجه اذهان را به خود جلب کرده است. متاسفانه این قبرستان که از قرن هفتم هجری وجود داشته از گزند سوء سارقان و غارتگران در امان نمانده است و برخی از آثار باستانی با ارزش این مکان طی سال‌های گذشته به غارت برده شده است.

پل حاج سالار

پل حاج سالار کورپوسی درسال ۱۲۸۵ بر روی رودخانه لیقوان چای احداث شده است. این پل منطقه طولسر و روستای لیقوان تبریز را به یک ‌دیگر متصل میسازد. معماری آن متشکل از یک دهانه بزرگ و چهار دهانه کوچک است. از آنجایی که هزینه احداث این پل را فرد خیری به نام حاج سالار تأمین شده است به نام “پل حاج سالار ” شناخته شده است.

پاسخ دهید