بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/12/23

روستای قالهر سرزمین شگفتی ها

ایران ما، کهن سرزمین و دیار شگفتی ها و تفاوت ها است. به موجب تنوع آب و هوایی، گونه های گوناگون و جلوه های بی بدیل طبیعت، کشور عزیزمان به سرزمین 4 فصل معروف است. ناهمسانی و ناهمگونی در این ملک موجب شده که ما نظاره گره تنوع بسیار در زمینه هایی نظیر زبان، آیین ها، آداب و رسوم، معماری کهن، عذاهای محلی، لباس هاس رنگارنگ، صنایع دستی، هنرهای زیبا، بازیهای بومی و سنتی فراوانی باشیم.

ما در تیم وبسایت قصریاب تجربیات خود از زندگی در میان اقوام مختلف در سراسر کشور با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف را با شما دوست داران ایران زمین و عاشقان و شیفتگان گردشگری به اشتراک می گذاریم.

معرفی روستای قالهر

روستای قالهر

سنگ نگاره های با قدمت صده های پس از اسلام، در اطراف روستای قالهر موجود است که خود سندی از قدمت این منطقه و روستا به حساب می آید. این آثار در تاریخ 26 اسفند سال 1387 با شماره ثبت 26097 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در استان مرکزی در چند کیلومتری شهر دلیجان و در نزدیکی روستای قالهر، بر روی تخته سنگ هایی که در طول دشت پراکنده شده است، سنگ نگاره های بسیاری را می توان دید. برخی نقوش عبارت اند از تصاور بز کوهی، انسان، گوزن و غیره و…. بر اساس تخمینی که باستان شناسان انجام داده اند، عمر این سنگ نوشته ها در حدود 1000 سال و به صده های بعد از اسلام گزارش کرده اند. این ها گنجینه ای واقعی هستند که باید برای سلامت آنها و از بیننرفتنشان چاره ای اندیشیده شود.

در اطراف این روستا معادن فراوانی وجود دارد از جمله معادن رس نسوز، فلدسپات، سنگ گرانیت، سنگ لاشه و مالون که متاسفانه به علت عدم به کارگیری درست نیروی انسانی و عدم استفاده از ماشین آلات صنعتی برای بهره برداری، تاثیری بجز تخریب محیط زیست و از بین بردن چراگاه ها و دام ها نداشته است. جوان های روستا به دلیل نبودن کار و به دلیل خشکسالی، بیشتر در کارخانه و شرکت های صنعتی شهرهای اطراف مشغول به فعالیت هستند. تعداد کمی از جوانان در روستا زندگی می کنند که به دامداری و کشاورزی می پردازند.

برای اجاره سوئیت در نقاط مختلف کشور می توانید با مشاورین سایت قصریاب تماس حاصل نمایید.

جاذبه های گردشگری روستای قالهر

از جاذبه های گردشگری روستای قالهر شاید بتوان به بناهای قدیمی این روستا اشاره کرد که هنوز پابرجا مانده اند و با وجود آسیبهایی که آثار آن قابل مشاهده هستند، هنوزهم دارای زیبایی نسبی هستند و با مرمت کم می توان آنها را به شکل زیبای قبل و با همان حس الهام بخشی و زندگی ساده و بی آلایش جاری در آنها برگرداند.

با مراجعه به این بنا ها به راحتی می توان خصوصیات معماری و ابزار و مصالح استفاده شده در آنها کشف کرد. معماری ویژه ای که در خدمت این اقلیم خاص بوده و تمام جزئیات آن نشان دهنده ی بلوغ نسبی بشر در طی هزاران سال می باشد. معماری داخل خانه های قدیمی شکل بسیار زیبایی دارد و حس بسیار عالی به بیننده و فردی که در آن اقامت داشته باشد می دهد.

در وسط اتاقی که در آن زندگی جریان دارد، در گذشته تنور برای پختن نان و استقرار کرسی برای گرم کردن محیط خانه در زمستان بوده است. تاقچه هایی نیز در اتاق وجود دارد که برای گذاشتن وسیله ها و اسباب خانه بوده است که دارای دری با قفل بوده است تا نظم و امنیت بیشتری به آن ببخشد. پس اتاق به جایی اطلاق می شده است که دری به محل زنگی داشته است و به عنوان انباری از آن استفاده می شده است. تا حدود 50 سال پیش در این روستا مردم هنر کربباس بافی را استفاده می کرده اند و این هنر، قدمت بیشتری از هنر فرش و گلیم بافی در این روستا دارد.

روستای قالهر

یکی از جاذبه های گردشگری و ورزشی موجود در این روستا ، وجود قله ی اردهال با ارتفاع 3503 متر از سطح دریا است که این قله بلندترین قله ی استان مرکزی به حساب می آید و به بام استان مرکزی هم معروف است. به علت بالا بودن از سطح دریا و داشتن آسمانی صاف و پرستاره، بسیاری از علاقه مندان به نجوم، اینجا را به منطقه ای بسیار مناسب برای رصد ستاره ها می دانند.

مقاله پیشنهادی: جاذبه های گردشگری تبریز

یکی از قدیمی ترین بازی های محلی این منطقه، بازی گوچفته است. نام این بازی متشکل از گوی و چفته است. گوی به نوعی توپ که از نخ و پشم دست می شود و چفته هم به دسته ی بازی که چوب شاخه ی درخت است و مانند چوب بیس بال است گفته می شود. طریقه بازی بسیار شبیه به بیس بال است. با توجه به قدمتی که این بازی دارد، می توان حدس زد که ریشه بیس بال از کشورمان گرفته شده باشد.

در اطراف روستا قنات ها و چشمه هایی با آب شیرین و خنک دیده می شود که ار جمله ی این چشمه های آب همایون، پلنگ آرام و همزا و قنات کهریز که منبع اصلی آب کشاورزی روستا است اشاره کرد.

در روستای قالهر، 7 آسیاب وجود داشته که همه ی آنها بجز یکی از کار افتاده اند که این آسیاب هم با برق کار می کند. این آسیاب به آسیاب مش مصیب معروف است و با ترومه یعنی مسیری که آب را به سمت داخل آسیاب و به کار انداختنش هدایت می کند کار می کند. در سال های گذشته با استفاده از این آسیاب، در هر شبانه روز 1200 کیلوگرم آرد در اینجا آسیاب می شده است. این آسیاب از 5 طاق ختایی تشکیل یافته که از سنگ چوب و ساروج ساخته شده است و تا 20 سال قبل در حال فعالیت بوده است.

روستای قالهر در حدود 2300 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و گاهی ابر و مه غلیظی بر این روستا حاکم می شود که فضای روستا را به شکل دیوانه واری زیبا می کند و خیال انگیزی و زیبایی رویایی به آن می بخشد.

دام هایی که بیشتر در این روستا نگهداری می شود از نوع میش هستند. درآمد روستایینان هم بیشتر از راه فروختن این میش ها و پشمهایشان است. البنه بخشی از اهالی روستا هم درآمدی از نگهداری بز و فروش گوشت و شیر و لبنیات و رب و غیره دارند.

غذای محلی بسیار خوشمزه ای در این روستا پخته می شود که کاملآ گیاهی است. در این غذا از چغندر، نخود و لوبیا، پیاز، گردو استفاده می شود. نام این غذا آووجه است. از غذاهای محلی دیگر می توان به کال جوش و آش کدو هم اشاره کرد. نوعی نان خاص هم در این روستا پخت می شود که به آن نان دوباره پز می گویند و از نان های خشک شده ی قدیمی دوباره خمیر شده و افزودنی های خوشمزه ای به آن اضافه شده و پخت می شود و طمع بسیار بی نظیری دارد.

مردم این روستا بسیار مهمان نواز هستند و از گردشگران و مسافرینی که به این منطقه می روند استقبال می کنند و برخورد بسیار گرمی با میهمانان دارند.

رصد ستاره ها در روستای قالهر مرکزی

روستای قالهر

پاسخ دهید