بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/05/25

روستای شیلاندر استان زنجان

روستای شیلاندر ، ماسوله ای در استان زنجان

روستای شیلاندر ، جزئی از دهستان ((تهم)) از توابع شهرستان زنگان، در استان زیبای زنجان است. فاصله  این روستا با شهر زنجان حدود ۶۰ کیلومتر است و  در سرشماری سال ۸۵ جمعیت آن ۱۴۴ نفر یعنی حدود ۳۴ خانوار بوده که از این جهت روستای کوچک به نظر می‌رسد. اما طبیعت بکر و دست نخورده آنو نوع ساخته شدن خانه های آن  که در دامنهی کوه به حالت پلکانی وروی هم ساخته شده شهرت گردشگری بزرگی را برای آن به وجود آورده است. در سال‌های اخیر به شهرت این روستا  به حدی افزوده شده که از لحاظ ساخت خانه هایشان آن را به  ماسوله شمال تشبیه  کرده و با آن مقایسه می کنند.

 نکته ای که باید ذکر کنم این است که نام اصلی روستا (( چیلاندور)) است.اما به دلیل این که در زبان عربی حرف (( چ )) وجود ندارد این کلمه در نگارش به اشتباه (( شیلاندور)) نوشته شده است. احالی محلی نام این روستا را همواره چیلاندور صدا میزنند.

شیلاندر

شیلاندر

گشت و گذار در روستا

وقتی گشتی میان خانه‌های پلکانی روستای شیلاندر می زنید و شیب تند و گاهی ملایم  کوچه های آن را پشت سرمیگذارید، مشاهده میکنید که خانه های روستا در دامنه کوه در سربالایی شیب داری ساخته شده که به صورت پله پله اند وگاهی سقف یک خانه حیاط خانه بالایی خود شده. در طی این مسیر رویایی عطر زندگی ساده قدیمی را حس خواهید کرد. خانه های کاهگلی ساده و پنجره های چوبی!! . مخصوصا اگر در روزی بارانی در این مکان دلربا باشید بوی خاک بارون خورده شما را مست خواهد کرد.

در هنگام گردش درون کوچه ها سکوت سنگین روستا را فقط صدای پرندگان میشکند. تعجب میکنید که چه اتفاقی افتاده و مردم روستا کجا رفته اند؟. پاسخ این است که  ساکنان روستای شیلان دور خانه‌های خود را ترک کرده و شهر نشین شده‌اند.

روستا خالی از سکنه ولی همچنان جاذبه ای بسیار قابل توجه

از سال ۸۷ این روستای زیبا به دلیل بی توجهی مسئولین تقریباً خالی از سکنه شده و امروزه تنها ۶ خانوار در آن زندگی می کنند. البته آن دسته از مردم روستا که به شهر مهاجرت کرده‌اند در روزهای تعطیل و برای جمع آوری محصول با های خود گاهی به روستا باز می گردد. ولی دیگرآن شلوغی و پویایی سال های گذشته را از دست داده. البته از جهت گرشگری تفاوتی ندارد که مردم روستا باشند یا نه! پس با خیال راحت به این روستا سفر کنید و از مناظر بی نظیر آن لذت ببرید.

برگردیم به مسیر حرکتمان در روستا. اگر همین طور به مسیر خود ادامه دهیم به خارج روستای شیلاندور میرسیم که باغهای پر از درختان سیب و انگور و گردو و چشمه های فراوان گوشه و کنار باغ ها افسوس شما را بر می آورد ، چراکه این روستای زیبا از جمعیت خالی شده و اغلب مردم قدیمی آن با روستا قهرکرده و رفته اند. با این وجود هنوز هم با همین تعداد خانوار کم باغ ها آباد هستند و کندوهای عسل منبع اصلی درآمد مردم این روستاست.

مطالب مشابه : جاذبه های طبیعی زنجان

آب و هوای روستای شیلاندور زنجان

طبیعت سرسبز و کوهستانی، با آب هایی که همیشه در اطراف این روستا در جریان است آب و هوای این منطقه را بسیار مطبوع کرده. این روستا به علت این که آب و هوای خنکی دارد و در پایه ی کوه  بنا شده ، جزو مناطق ییلاقی محسوب می شود.

 مناطق معروف و دیدنی روستا

 سجاد شارشاری ، چپ چپلر، دیوه زمین ، شارشار حوندوخانا ، شیره جانو سالی چای از محل ها و نقاط دیدنی روستای شیلاندر زنجان است.

روستای شیلاندر

روستای شیلاندر

 راههای دسترسی به روستا

 اگر قصد سفر به این مکان زیبا و بکر را دارید از طریق خودرو می توانید به سمت زنجان بروید و از جاده زنجان_ طارم حرکت کرده و پس از طی کردن جاده خاکی روستا به این محل مورد نظر برسید. اگر هم جزو عاشقان پیاده روی و طبیعت گردی هستید مخصوصا پیاده روی درون آب ، می توانید برای رفتن به این روستا از طریق دره ای که در پایین شیلاندر است و تا نزدیکی زنجان ادامه دارد به سمت روستا در میان آب پیاده روی کنید تا به آن برسید و از مسیر طبیعی آن لذت ببرید.

شب مانی در روستای شیلاندر

درست است که تعداد زیادی از افراد روستا به شهر مهاجرت کرده اند اما همین تعداد کم خانواده باقی مانده هم از میهمانان به گرمی استقبال و پذیرایی می‌کنند. روستا نیز از لحاظ امنیت نیز بسیار آرام و مناسب برای شب مانی است و داخل روستا محل کاملاً راحت و مهمی است که شب را در آن سپری کرده و روزها به گردش در میان چشمه ها و آبشارهای این روستای زیبای استان زنجان بپردازید.

 در این روستا آنتن دهی گوشی گوشی همراه بسیار خوب بوده و طبق اطلاعات ما مهمان خانه کوچکی هم در آن روستا وجود دارد. البته اگر هنوز هم فعال باشد خوب است، تا علاوه بر چادر زدن بتوانید شب را در آن سر کنید. اگر علاقه مند به عکاسی باشید در این روستا بهترین سوژه ها را برای عکاسی طبیعی پیدا خواهید کرد. البته این نکته مهم را هم از یاد نبریم که اگر می‌خواهید از دره ها و آبشارهای روستا بازدید کنید حتما از یک راهنمای محلی کمک بگیرید تا گم نشوید.

حس ماجراجوئی دارید؟ چه سوژه ی بینظیری!

در پایان باید بگویم وجود چنین روستاهای فراموش شده که در میان طبیعت بکر و زیبا قرار دارند در هر کجای کشورمان ایران ، حس ماجراجویی انسان را به خود جلب می‌کنند تا به سوی آنها سفر کنیم و از رمز و راز آنها آگاه گردیم .امروزه تعدا کثیری از افراد هستند که سفر را فقط ، سفر به شهرهای شیراز اصفهان و بازدید از بناهای تاریخی آنها نمی‌دانند بلکه به دنبال مناطق کمتر شناخته شده اند که جزو اولین مسافران آن بوده واز سکوت و خلوت آن لذت ببرند. اگر شما هم از دسته افراد هستید حتما تجربه سفر به روستای شیلاندر را در برنامه خود قرار دهید.

 برای اجاره سوئیت در زنجان و شهرهای  دیگر این استان، وبسایت قصریاب با بیشترین تنوع، سوئیت و ویلاها را با مناسب ترین قیمت ها ، در اختیار شما قرار خواهد داد، تا حتی از دورترین فاصله ، محل اسکان خود را به سادگی رزرو کنید و در مقصد دغدغه ی یافتن بهترین محل اسکان مناسب با شرایط دلخواه خود را نداشته باشید.

پاسخ دهید