بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/09/12

دشت مغان اردبیل

معرفی دشت مغان اردبیل

 اگر از زیبایی های طبیعت لذت می برید و از عاشقان طبیعت گردی و مسافرت برای دیدن جاذبه‌های طبیعی کشورمان هستید، در این مقاله با ما همراه باشید. می خواهیم یکی از نقاط سرسبز و خوش آب و هوا یعنی دشت مغان اردبیل ، با تاریخی بسیار غنی را به شما دوستان و همراهان عزیز وبسایت قصریاب معرفی کنیم تا شاید مسیر سفر بعدی شما  را به این منطقه  ی سرسبز و زیبا کج کنیم.

دشت مغان یا در اصل باید بگوییم جلگه مغان نام جلگه ای است بسیار سرسبز و زیبا که در شمالی ترین گوشه استان اردبیل و در شمال باختری کشورمان واقع شده است.  در واقع  مغان دشت وسیعی است که در ساحل جنوبی رودخانه آراز (ارس) و چسبیده به دریای خزر  بوده و این آدرس دقیق تری از مغان است. متاسفانه تاریخ تلخ قسمت های وسیعی از این ناحیه دل انگیز را از خاک ایران جدا کرده است به طوری که فقط یک سوم از آن امروز در ایران و دوسوم آن در خاک کشور جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.نکته مهم این که همین قسمت کوچکی از مغان که در ایران است ،خود شامل ۶ شهر می‌باشد به نامهای اسلام آباد ، پارس آباد ، بیله سوار ، گرمی ، جعفرآباد و اصلاندوز که در بین این شهرها ، قدیمی ترین آنها گرمی میباشد.

"<yoastmark

 

تقسمیات کشوری

 در سال ۱۳۵۵ این مجموعه شهرها با نام شهرستان مغان از شهرستان مشکین شهر جدا شده و به مرکزیت گرمی یک شهرستان جدید تشکیل داد. البته دو شهر بیله سوار و پارس آباد در سال ۱۳۷۰ از این شهرستان جدا شده و خود تبدیل به شهرستان گشته اند. در این مناطق به دلیل جلگه بودن و بارش زیاد باران ، همچنین آب و هوای بسیار مناسب ، از نظر دامداری و کشاورزی زبانزد خاص و عام است.

دشت مغان اردبیل یکی از مهمترین بخش‌های کشاورزی و دامپروری ایران است و آن هم به دلیل مساعد بودن شرایط جغرافیایی این منطقه است. به طوری که بخش شمالی دشت مغان در ایران به دشت همیشه بهار معروف شده است.

مغان در آذربایجان منطقه ای شناخته شده بوده و اقسام حبوبات ، غلات و علوفه در سراسر این دشت وسیع کشت می‌شود . این نیز خود کافیست تا این جلگه ی حاصلخیز را انبار غله آذربایجان بنامند.

 مقاله مرتبط : جهنم دره مشکین شهر 

نواحی مختلف دشت مغان ازدبیل

منطقه آذربایجان ایران منطقه ای کوهستانی است که شهرهای آن اغلب در کوهپایه ی کوه ها ساخته شده اند. حال در منطقه مغان اتصال کوهستان و دریا موجب شده تا در تقسیم‌بندی جغرافیایی ، این دشت را به سه بخش کوهستانی کوهپایه و جلگه ای تقسیم کنند.

نواحی کوهستانی »

بخش کوهستانی ، جلگه ی مغان را از جنوب ،  غرب و جنوب غربی به طور کامل محاصره کرده به طوری که ارتفاع این مناطق با ۱۰۰ متر از سطح دریا شروع شده و با شیب ۱۰ درصد تا ۷۰۰ متر تغییر میکند. دهستان قشلاق شمالی + دهستان قشلاق غربی + بخش مرکزی مغان + قسمت‌هایی از بخش اصلاندوز ، نواحی کوهستانی مغان را تشکیل می‌دهند.

 

نواحی کوهپایه ای »

زمین‌هایی که ارتفاع آنها از ۱۰۰ متر کمتر است یعنی از ارتفاع ۱۰۰ متری شروع شده و تا نزدیکی جلگه با شیب 1 تا 10 درصد پیش می‌روند و ارتفاع آنها رفته رفته کم می شود. این مناطق بسیار مناسب سکونت هستند که در آن می‌توان به کشاورزی و مخصوصا دامپروری پرداخت که رونق این کار در آن مشاهده می‌شود. دهستان قشلاق شمالی + بخش اصلاندوز + قسمتهایی از تازه کند + بخش مرکزی ، نواحی کوهپایه ای را تشکیل می‌دهد.

نواحی کوهپایه ای

نواحی کوهپایه ای

نواحی جلگه ای »

بخش های شمالی این دشت با شیب کمتر از ۵ درصد تا مناطقی با ارتفاع حدود ۳۰ متر از سطح دریا  ، تا منتهی الیه شمال شرق منطقه در دهستان ساوالان  ، بخش جلگه  ای است . بخش بزرگی از این ناحیه به علت خاک حاصلخیز و آب رفتی که خاک  های آن دانه ریز و رسوبی هستند ، کلا زمین کشاورزی تشکیل داده و جمعیت زیادی در این منطقه ساکن شده اند.

"<yoastmark

گونه‌های جانوری تالاب های دشت مغان اردبیل

دشت مغان دارای تالاب های کوچک و بزرگ بسیاری است که در آن انواع پرندگان مهاجر زندگی می کنند. قوی کوچک + مثلقوی فریادکش + قوی گنگ + پلیکان خاکستری + اردک چشم طلایی + مرکوس سفید + اردک تاجدار + بالکان کوچک و غار خاکستری ، از انواع پرندگانی هستند که در تالاب های مغان قابل مشاهده اند.

اگر قصد سفر به مغان را دارید وبسایت قصریاب سایتی جامع در زمینه اجاره اقامتگاه در کشور است که می تواند شما را در جهت اجاره سوئیت در اردبیل  یاری کند. از این طریق شما می توانید قبل از اینکه سفر خود را شروع کنید در شهرهای مقصد ، محل اسکان خود را رزرو کنید و دیگر دغدغه اسکان یابی را در سفرهای خود به دست فراموشی بسپارید. در ادامه این مقاله با ما در وبسایت قصریاب همراه باشید.

"<yoastmark

جاذبه های تاریخی و طبیعی دشت مغان اردبیل

تپه نادر اصلاندوز + گورستان اصلاندوز + قلعه اولتان + گورستان کورلار کور عباسلوی مغان + تپه خرمن + برج قارلوجا + پل تاریخی خمارلو + زیستگاه خرسلوی مغان  + زیستگاه حسن دره سی + زیستگاه آقابابا + دریاچه سد شهرک مغان + سواحل زیبای آراز چای  + جنگل‌های مغان  ، تعدادی از جاذبه های تاریخی و طبیعی در منطقه دشت مغان هستند که در ادامه به توضیح برخی از این دیدنی ها می پردازیم.

تپه نادری اصلاندوز»

این تپه ی زیبا که در جنوب غربی شهر اصلاندوز و در نقطه ی تلاقی دو رودخانه قره‌سو ( آب‌سیاه) و آراز( ارس) یادآور اتفاق تاریخی مهمی در این ناحیه است که در آن سلطنت از خاندان صفوی به افشار منتقل شد. نادر سردار بزرگ ایران ، همه سران و بزرگان کشور را به این منطقه فراخواند که در این محل جمع شدند  و انجمن بزرگی تشکیل شد. در  این جلسه تصمیم به خلع شاه طهماسب دوم صفوی از سلطنت و رسیدن نادر شاه به سلطنت شد.

قلعه اولتان »

قلعه ای بزرگ که از دیوارهای خشتی بلند ساخته شده و اطراف آن را از  سه جهت یک خندق بزرگ فراگرفته گفته. این قلعه در زمان اشکانیان ساخته شده  و به دلیل ساخت بسیار محکم و موقعیت استراتژیک قلعه ، از آن تا قرن دوازدهم هجری استفاده می شده است. این جاذبه ی تاریخی در کنار رود آراز (ارس) و در ۵۰۰ متری روستای اولتان واقع شده است.

گورستان های باستانی دشت مغان اردبیل »

در این دشت گورستان های باستانی ای وجود دارد که قدمت آنها به هزاره ی قبل از میلاد مسیح می‌رسد و نشان از تاریخ این منطقه دارد. گفته می‌شود که تاریخ این گورستان ها به زمان ساسانیان و اشکانیان بازمی گردد . در یکی از این قبرستان ها شهدای جنگ ایران و روسیه تزاری در زمان قاجار دفن هستند که فرمانده آن جنگ عباس میرزا نایب السلظنه بوده است.

قیز قلعه »

قیز در زبان ترکی به معنای دختر است و در واقع این قلعه به نام قلعه دخترنام گذاری شده است. این دژ باقی مانده از زمان اشکانیان و ساسانیان است. این دژ محکم و بزرگ در نزدیکی رودخانه برزند و در ۱۷ کیلومتری شمال شهر گرمی قرار گرفته است و در حال حاضر نیز از این قلعه ۲ دیوار ناقص و دو برج باقی مانده که در ساخت آنها از قلوه سنگ و ساروج استفاده شده است.

چشمه طبیعی مازافا با آبی برای درمان سنگ کلیه و چوپان سنگی »

اگر از روستای صلوات ۲۰ کیلومتر به سمت شهر مشکین شهر حرکت کنیم در مسیر یک تابلوی ناخوانای آبی رنگ را می بینیم که بر روی آن نوشته شده روستای مازافا.  بعد از عبور از میان روستا 2 کیلومتر جاده خاکی را هم باید طی کنیم تا به چشمه ی آب معدنی مازافا برسید.  آب این چشمه کمی ترش مزه است و به گفته ی خیلی‌ها درمان سنگ کلیه است. در این روستا منطقه کوهپایه ای نیز هست که از سنگ ایجاد شده که اهالی روستا به آن چوبان داشی( چوپان سنگی) می گویند. بر اساس روایتی که سینه به سینه پس از هزاران سال نقل شده چوپان ناشکر وجود داشته که به همراه گوسفندان و گله خویش در این منطقه تبدیل به سنگ شده است.

عشایر دشت مغان اردبیل

"عشایر

این انسانها مردمانی معصوم و مهمان نواز هستند که با وجود پیشرفت های بشری هنوز هم که هنوز است دلبسته ی کوچ نشینی هستند و با سختکوشی ، فرهنگ و سبک زندگی خود را حفظ کرده اند. این عشایر پس از گذر قرن ها باز هم در کوهپایه ها و پهنه ی دشت ها زندگی میکنند و به دامپروری مشغولند و با خودکفایی از زندگی در شهر بی‌نیاز شده اند. اگر قصد سفر به مغان را دارید حتما از مناطق عشایری آن هم دیدن کنید.

پاسخ دهید