بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/06/06

دریاچه کیو ، دریاچه طبیعی در داخل شهر خرم آباد 

دریاچه کیو ، دریاچه طبیعی در داخل شهر خرم آباد با مناظر زیبا

شهرستان خرم آباد بیست و سومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان لرستان است . جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۹۵ توسط مرکز آمار ایران ۳۷۳ ۱۴۱۲ نفر بوده است. این شهر در ارتفاع ۱۱ کیلومتری از سطح دریا و در بین رشته کوه‌های زاگرس در یک دره قرار گرفته است. تهران تا خرم آباد نیز ۴۹۰ کیلومتر است. خرم آباد دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است و بارش های زیادی را در بهار و زمستان تجربه می‌کند. به همین جهت جزء شهرهای پر بارش ایران محسوب می‌شود. این شهر زیبا و دیدنی جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی دارد. یکی از این جاذبه‌های طبیعی دریاچه کیو است که در این مقاله اطلاعاتی راجع به این مکان دیدنی آورده شده است.

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو در چه موقعیتی قرار دارد و چگونه است؟

دریاچه کیو یکی از پر بازدید ترین جاذبه های خرم آباد است و گردشگران بسیاری در سفر خودشان به شهر خرم آباد از این دریاچه دیدن می‌کنند. چشم اندازهای دل انگیز آب صاف و تمیز و آب و هوای خوب این محل را به یکی از محبوب ترین جاذبه های استان لرستان تبدیل کرده و گردشگران زیادی را مخصوصاً در فصل‌های بهار و تابستان به این مکان جذب می کند.

این دریاچه به گونه ای است که آب آن از چشمه تامین می شود. علاوه بر آن در بیرون شهر نیست بلکه در قلب شهر خرم آباد قرار گرفته است. برای رسیدن به این دریاچه ی طبیعی لازم نیست مسافت زیادی از شهر فاصله بگیرید چون دریاچه درست در بین شلوغی های شهر است و همین در دسترس بودن دریاچه گردشگران زیادی را به این محل می کشاند. این یک ویژگی بی نظیر است که یک چنین جاذبه ی طبیعی در داخل شهر باشد که این دریاچه تنها دریاچه ای است که در ایران این ویژگی را دارد.

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو خرم آباد

برای رفتن  به دریاچه  کیو کافی است  که به شمال غربی شهر خرم آباد بروید؛ مطمئن باشید به محض اینکه این دریاچه و طبیعت سرسبزشرا ببینید ناخود آگاه  دلتان می خواهد ساعت ها در کنار آن وقت بگذرانید. وجود این دریاچه، آب و هوای معتدل و همینطور چشم اندازهایی زیبا را برای این منطقه به وجود آورده ، به خصوص که فواره هایی در بعضی قسمت های دریاچه قرار داده شده که جذابیت هایش را چند برابر کرده و تماشای آن ها در حالی که درختان سبز اطراف دریاچه را احاطه کرده اند آرامش خاصی برایتان به ارمغان می آورد.

دریاچه کیو خرم آباد پناهگاهی امن برای مهاجران

عمق این دریاچه بین ۳ تا ۷ متر متغیر است .حدود ۷ هکتار از این منطقه را نیز وسعت دریاچه کیو تشکیل داده و تفرجگاهی خوش آب و هوا را تشکیل داده است. شما عزیزان با رفتن به این جاذبه ی شهر میتوانید  مدتی از شلوغی های شهر فاصله بگیرید و طبیعتی دل انگیز را حس کنید. در فصل های خاصی از سال پرندگان زیادی در این دریاچه جمع میشوند که این مکان را برای مهاجرت انتخاب کرده اند و یک اتفاق متفاوت را در محیط شهری به وجود می آورند که در هیچ شهری نظیرآن پیدا نمیشود. این پرندگان از زراه دور به آغوش طبیعت این دریاچه پناه آورده اند و این مکان را به محل مناسبی برای تماشای پرندگان مهاجر تبدیل کرده اند. یکی از معروف ترین گونه های پرندگان مهاجر این دریاچه اگرت ها هستند که نوع خاصی از لک لک ها محسوب میشوند.

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو خرم آباد

امکانات تفریحی دریاچه

در این محیط امکانات تفریحی جالبی هم ایجادشده که پیشنهاد می کنیم حتما از  از قایق های موتوری ها یا قایق پدالی های کنار دریاچه یکی را اجاره کرده و گشتی بر روی آب صاف و تمیز دریاچه داشته باشید. قایق سواری در دریاچه کیو زیبا در حالی که محو منظره های سرسبز  اطراف هستید لحظاتی عالی را برایتان به وجود می آورد. اگر دلتان تفریحی هیجان انگیز تر می خواهد جت اسکی را امتحان کنید؛ حتما ذوق زده می شود از این که می توانید با سرعت زیاد روی آب با جت اسکی حرکت کنید و غرق هیجانی دیوانه کننده می شوید. تفریحات ساحلی این دریاچه بسیار زیاد است ! با اسکی روی آب چطورید؟ بر روی یک اسکی خاص قرار میگیرد  و با قایق با سرعت  زیاد شما را  بر روی آب میکشد.

علاوه بر تفریحات ساحلی  دریاچه شما عزیزان می توانید در میان طبیعت بسیار زیبایی که در اطراف دریاچه قرار گرفته ، اتراق کنید. حتما  مقداری وسیله با خود همراه داشته باشید و چند ساعتی را در آغوش طبیعت چادر بزنید تا جاذبه های خرم آباد را با گذاشتن زمان بیشتری لمس کنید.

مادر دریاچه کیو

در یک طرف این پارک، شهربازی ای هست که وسایل متنوعی را برای بازی وشادی کودکان فراهم کرده است.از این جهت خیال تان راحت ، که فرزندتان هم در این پارک به اندازه ی کافی سرگرم خواهند شد. با دیدن آب زلال این دریاچه شگفت زده می شوید که چطور ممکن است دریاچه ای که در وسط شهر قرار دارد تا این حد زلال باشد آب این دریاچه از چشمه ای در اطراف تامین می شود، چشمه ای که در مخمل کوه در اطراف خرم آباد قرار دارد به این دریاچه میریزد و با همراه با چشمه های آهکی ای که در کف دریاچه قرار دارد آب زلال و شفاف کیو را تامین میکنند.

با شنیدن اسم این دریاچه کنجکاو  شدیم که بدانیم معنی آن چیست ؛ کیو یک واژه ی لری است و معنی آن کبود یا آبی پر رنگ بوده و از آن جایی که آب این دریاچه ی زیبا بسیار زلال و آبی است و در آن گونه های خاص گیاهی رشد کرده اند نام کیو را برایش انتخاب کرده اند.

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه ای چهار فصل در لرستان

این دریاچه چهار فصل است و همه ی فصل های آن دیدنیست . در همه ی فصل های سال نیز می توانید از آن بازدید کنید. اما اگرهیجان دوست دارید و می خواهید تفریحات دریاچه را از دست ندهید  ، باید بهار یا تابستان راهی اینجا شوید.اما پرندگان مهاجر پاییز و زمستان به این جا می آیند پس برای دیدن آن ها باید از سرما لذت ببرید. در فصل پاییز طبیعت دور بر دریاچه رنگ های پاییزی گرمی از زرد و نارنجی و قرمز به خود می گیرد که زیبایی صحنه را  ساعت ها باید تماشا کرد.

در دهه ی اخیر دریاچه کیو در معرض تهدیدات وخطرات طبیعی وانسانی زیادی قرار گرفته . حتی در سال  ۸۹  یکبار به طور کامل خشک شده است . اما امروز سرحال تر از همیشه پذیرای گردشگران  شهر آباد خرم آباد است.

بعد از بازدید ازین دریاچه دیدنی های دگیر شهر را هم فراموش نکنید و از آن ها هم بازدیدی داشته باشید.

اگر قصد سفر به خرم آباد و دریاچه کیو را دارید،وبسایت قصریاب همراه شماست در جهت اجاره روزانه خانه در خرم آباد ، تا بتوانید قبل از به راه افتادن محل اسکان خود را در خرم آباد و یا هر شهر مقصد دیگری رزرو کنید و دیگر دغدغه و استرس اسکان یابی در شهر ها را به فراموشی بسپارید.

One thought on “دریاچه کیو ، دریاچه طبیعی در داخل شهر خرم آباد 

  • خیام احمدی
    بر 1399/06/17

    دریاچه کیو یکی از زیباترین دریاچه های کشور هستش و از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر خرم آباد هست. اتفاق خوب در شهر خرم آباد هم از نظر بنده اینه که میشه به راحتی با اجاره سوئیت در کنار دریاچه، در این منطقه اقامت داشت و به راحتی برای ورزش و گردش به دریاچه رسید.

پاسخ دهید