بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/11/20

دریاچه مارمیشو ارومیه

اطلاعاتی جالب در مورد دریاچه مارمیشو ارومیه

شهرستان ارومیه پرجمعیت ترین شهر و مرکز استان آذربایجان غربی است. این شهر در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و آب و هوای سردی دارد. این شهر را به جهت زیبایی به پاریس ایران مشهور شده است. بیشتر مسافران و گردشگران، این شهرزیبا را با دریاچه ارومیه و حتی با دریاچه مارمیشو ارومیه میشناسند. دریاچه ی ارومیه بزرگترین ایران است که در شمال غربی کشور قرار گرفته و دومین دریاچه جهان از لحاظ میزان شوری بعد از دریاچه بحرالمیت است.

در سال های اخیر نیز جنجال های خبری زیادی بر سر خشک شدن آب دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است که در شناخته شدن دریاچه و پل زیبایی میان تاثیر به سزایی داشته است.

دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو ارومیه

 

اما شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که در همسایگی این دریاچه ی بزرگ وپر ازنمک ، دریاچه ی ناشناخته ی دیگری نیز وجود دارد ، البته با آبی شیرین. که میتواند لذت و هیجان گردش در ارومیه را دوچندان کند. این دریاچه، ((مارمیشو)) نام دارد. از آنجایی‌که در حدود سال‌های ۱۲۰۰ هجری شمسی ساکنان قبلی مارمیشو مردمانی مسیحی بودند، این دریاچه نام خود را از رهبر این مسیحیان آشوری یعنی بنیامین مارشیمون گرفته است.

دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو ارومیه

 

موقعیت جغرافیایی مارمیشو و دسترسی به آن چگونه است؟

این دریاچه درمنطقه ای نزدیک به مرز بین ایران و ترکیه قرار گرفته و برای دیدین آن بایستی تقریبا 45 کیلومتر مسیرکوهستانی ، به سمت غرب شهر ارومیه  حرکت کنید تا بتوانید دریاچه نیلی رنگ مارمیشو را که بین کوهستان های ارومیه واقع شده ، مشاهده کنید. دریاچه مارمیشو از جنوب به قلل سی‌تاو، قایدوک، و چال، از شمال به کوه “بایدوست”، از غرب به روستای مخروبه “دری” که اکنون خالی از سکنه است ، و از شرق به روستاهای “بانی” و “پسان” منتهی می‌شود.

اگر در ارومیه هستید یا به آین شهر رسیده اید، از میدان مدرس در این شهر مسیر دریاچه را در پیش بگیرید. مسیر حرکت به این دریاچه از کنار رودخانه زیبای نازلوچای در غرب شهر ارومیه عبور می کند و در امتداد مسیر آن از روستاهای بانی ، هلانی و پسان می گذریم. سپس به روستای زیبای مارمیشو می رسیم.

مسیر جاده آنچنان زیبا و دل انگیز است که حیرت هر گردشگری را بر می انگیزد. زیبایی این جاده از آن جهت است که در دره ای قرار گرفته که اطراف آن را کوهستان های زیبا محصور کرده اند و این طبیعت کوهستانی را فقط  در این منطقه از کشور میتوان یافت. در انتهای این مسیر هنگامی که روستای مارمیشو را پیدا کردید در کنارزیارتگاه پیر خراسانی ، مسیر سنگلاخی زیبایی پیش روی شما قرار میگیردکه باید این مسیر را ادامه دهید. پس از چند دقیقه به دریاچه مارمیشو خواهید رسید.

دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو ارومیه

 

اطلاعاتی در مورد این جاذبه ی ناشناخته

مساحت این دریاچه ی زیبا در حدود 5 هکتاربوده و عمق آن 50 الی 60 متر می باشد. این دریاچه علاوه بر زیبایی های طبیعی خودش ، در بین مردم منطقه به ماهی های قزل آلای بومی آن شهرت پیدا کرده است. ماهی قزل آلای دریاچه ی مارمیشو بسیار خوشمزه است و اگر ماهی گیری بلدید این دریاچه محیط آرام و دلپذیر است برای ماهیگری در طول روز.

 

اگر در مورد به وجود آمدن این دریاچه کنجکاو هستید با ما همراه باشید ؛

نکته مهم در به وجود آمدن مارمیشو ، رودخانه نازلوچای یکی از مهم ترین رود خانه های ارومیه بعد از شهر چای است. این رودخانه از کوه های بایبون و ستاره لوند سرچشمه میگیرد و در نهایت به تنگه ای بسیار دیدنی و سرسبز می رسد که با جمع شدن آب رودخانه ی نازلوچای دراین ناحیه ، دریاچه ی مارمیشو پدیدار شده است. البته یک دلیل مهم دیگر هم می توان ذکر کرد و آن هم این که  در گذشته بر اثر زلزله قسمتی از کوه در این ناحیه ریزش کرده و سدی طبیعی را به وجود آورده که این نیز میتواند یکی از دلایل مهم به وجود آمدن دریاچه باشد.

 دریاچه ی زیبای مارمیشو  زیستگاه بسیاری از گیاهان و جانوران است و یکی از متنوع ترین زیستگاه های منطقه رابه خود اختصاص داده است.

 

پوشش گیاهی و جانوری زیبای دریاچه مارمیشو ارومیه

ازجمله گیاهان موجود در این منطقه میتوان به لاله کوهی ، شیرین بیان ، زالزالک ، بلوط ، زنبق وحشی ، صنوبر و گون اشاره کرد و جانوران موجد در این منطقه ماهی قزل آلا و پرندگان مهاجر.

پوشش گیاهی و جانوری زیبای دریاچه مارمیشو ارومیه

پوشش گیاهی و جانوری زیبای دریاچه مارمیشو ارومیه

 

این منطقه برای پرورش زنبور عسل نیز شرایط بسیار مناسبی دارد ، چرا که وجود گیاهان متنوع و معطر باعث شده عسل تولیدی این ناحیه از کشور بسیار مرغوب و معطر باشد. اگر شانس با شما یار باشد که با زنبور داران این منطقه مواجه شوید ، بهترین فرصت است تا بتوانید طعم واقعی عسل طبیعی را بچشید و با خریداری عسل از زنبورداران منطقه ، آن را به عنوان سوغات ارومیه به دوستان و آشنایانتان هدیه دهید.

پوشش گیاهی و جانوری زیبای دریاچه مارمیشو ارومیه

پوشش گیاهی و جانوری زیبای دریاچه مارمیشو ارومیه

 

در این ناحیه درختان فراوانی اطراف دریاچه را احاطه کرده است. به طوری که مثل یک حلقه سبز در اطراف دریاچه می درخشد و انعکاس نور آفتاب در دریاچه چشم نوازی میکند. در فصل تابستان و بهار سر تا سر سبز و در پاییز یکپارچه و هماهنگ صحنه ای زرد  و قرمز خلق می شود که مطمئنا کمتر جایی شبیه به آن را دیده اید.

 

بهترین زمان سفر و بازدید از دریاچه مارمیشو ارومیه

از آنجایی که این منطقه کوهستانی می باشد و در دره واقع شده ، فقط در فصل های گرم سال مناسب بازدید است. بنابراین بهتر است چنان برنامه ریزی کنید که بازدید شما از این دریاچه و مناطق اطراف آن  در فصل زمستان بسیار سرد آن نباشد.

دریاچه مارمیشو ارومیه

بهترین زمان سفر و بازدید از دریاچه مارمیشو ارومیه

 

در این منطقه عشایر وایلاتی وجود دارند که آز این محیط به عنوان ییلاق استفاده میکنند. آشنایی با زندگی ایلات اطراف این دریاچه و سبک چادر زدن ودامداری آن ها میتواند جذابیت های خاص خودش را داشته باشد.

اگر تا حدی اهل هیجان و ماجراجویی هستید، می‌توانید چادر مسافرتی خود را ببرید و چند روزی را در دل این طبیعت بکر و در همسایگی عشایر مهمان‌نواز و مهربان باشید.

علاوه بر دیدینی هایی که دربالا ذکر شد آبشاری همنام دریاچه نیز در این محیط و درکنار رودخانه ی نازلو چای قرار دارد که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده. البته این آبشار حالت فصلی دارد و در زمان هایی که بارندگی زیاد است خود نمایی میکند ، در دیگر زمان ها هم خشک میشود.

پاسخ دهید