بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/01/21

دریاچه ارومیه + معرفی جزایر دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه تفرجگاه مردم بسیاری از کشور است که علاوه بر ظرفیت تفریحی بسیار بالا، جنبه ی درمانی هم دارد و همتای این دریاچه را حتی با هزینه بسیار بالا، نمیتوان در خاورمیانه دید. آب دریاچه شوری بالایی دارد و هر شناگری را روی آب شناور می کند، طوری که در آب فرو نمی رود و در هر عمقی غرق نمی شود. سالانه صدها هزار گردشگر ایرانی و خارجی برای شنا و تفریح جهت بازدید از این دریاچه بسیار زیبا به استان آذربایجان غربی می آیند و از این دریاچه لذت می برند. عمده گردشگران از شهرهای نزدیک یعنی ارومیه، سلماس، شهرستان خوی، میاندوآب، پیرانشهر، تبریز و شبستر و کلیه شهر های دیگر آذربایجان می باشند.

دراچه ارومیه

معرفی دریاچه ارومیه

بزرگترین دریاچه در قسمت آذربایجان ایران دریاچه ارومیه می باشد. این دریاچه بی نظیر جزو جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی است که قسمتی از مرز میان استان های آذربایجان غربی و شرقی را شامل می شود. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی کشور است که در سال 1998 میلادی، مساحت کلی 6000 کیلومتر را داشته است. این دریاچه رتبه ی 24 ام از لحاظ وسعت در بین تمام دریاچه های جهان دارد و همچنین از لحاظ میزان شوری، رتبه ی اول در خاورمیانه و رتبه ی 6ام را در بین تمام دریاچه های جهان دارد. جهت اجاره سوئیت ارزان در ارومیه میتوانید با مشاوران سایت قصریاب تماس حاصل نمایید تا بهترین سوئیت ها را به شما معرفی نمایند.

بیشتر آبی که به دریاچه ی نیمه جان ارومیه می ریزد، از رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود که خود را از منطقه میاندوآب به دریاچه می رسانند و نیز رودهای تلخه رود، گادر، نازلو، شهرچای، زولا و یاراندوز تامین می شود.

این دریاچه نام های مختلفی را در طول زمان داشته است که هرکدام سرگذشت این دریاچه را در عصرهای مختلف روایت می کنند. در دهه ی 1930 که رضاشاه مسند پادشاهی در کشور را دارا بود، نام این دریاچه را به افتخار خود به دریاچه رضائیه تغییر داد.

مقاله پیشنهادی : مساجد تاریخی تبریز

دریاچه رضائیه یا ارومیه

دریاچه ارومیه یا دریاچه رضائیه

هنوز هم بسیاری از مردم شهر ارومیه و آذربایجان این دریاچه را به نام دریاچه رضائیه می شناسند. قبل و بعد از این دهه، نام این دریاچه، نام خود شهر ارومیه بوده است. البته در زبان فارسی کهن، این دریاچه را با نام چی چست می شناسند و دهکده ی توریستی ای نیز در شهر ارومیه متاثر از همین نام بنا شده است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این دریاچه تاریخ را روایت می کند. زندگی قوم هایی که سالیان بسیاری به برکت همین دریاچه در این منطقه زندگی خود را تشکیل داده اند. قوم هایی که در تپه های اطراف و حتی جزایر این دریاچه زندگی خود را بنا کرده و تمدن سازی کرده اند. بیشتر قوم های ساکن در اطراف و حتی خود دریاچه ارومیه را قوم های آذری و کرد تشکیل داده اند که هنوز هم در این محل حضور دارند و مالکان اصلی این دریاچه به شمار می روند.

اگرچه امروز کشتی رانی دریاچه با کم عمق شدن آب از کار افتاده است، اما در گذشته رونق بسیار زیادی داشته است. کشتی ها برای حمل و نقل کالاها بهره کشی می شدند و کالاها را بین استان های آذربایجان غربی و شرقی جابجا کرده اند و این کار در سال های دور 3 روز طول می کشیده است.

کشتی رانی دریاچه ارومیه مدیون رضاشاه است که حق امتیاز کشتی رانی را از دولت های ارمنستان و بریتانیا با مبلغ 320 هزار تومان به نفع دولت وقت ایران خریداری کرده است. در سال های اخیر و قبل از خشک شدن بخش عمده ای از دریاچه، کشتی ها گردشگران و وسایل نقلیه آن ها را از ارومیه به سمت شبستر می بردند و این یکی از تفریحات جذاب دریاچه به شمار می آمد.

تنوع گسترده و متنوع موجود در این دریاچه سبب شد تا این دریاچه از طرف یونسکو به عنوان محیط محافظت شده به حساب آید و دولت نیز این دریاچه را پارک ملی ایران عنوان کند.

مهمترین گونه ی جانوری که در این دریاچه زندگی می کرد، آرتمیا بود که جثه ای ریز داشت و به رنگ سرخ و قهوه ای روشن بود. این جانور علاوه بر شگفتی این دریاچه، جنبه های اقتصادی و درمانی بسیار سودمندی داشت که در سال های اخیر با تبخیر آب دریاچه و بالا رفتن غلظت شوری آب از بین رفت.

از دیگر جانورانی که در این دریاچه زندگی می کنند و هنوز به عنوان جاذبه ی گردشگری به حساب می آیند، فلامینگوها، لک لک ها، پلیکان هایی هستند که در مسیر مهاجرت خود، در جزایر این دریاچه مدتی را زندگی می کنند.

دریاچه ارومیه جزایر بسیار زیادی دارد که تعدادی از این جزایر کوچک و تعدادی نیز وسعت بالا و قابل توجهی دارند. از معروفترین دریاچه های ارومیه می توان به دریاچه کبودان (چیچست) اشاره کرد که چشمه و قناتی کوچک هم دارد. جزیره کبودان با وسعت 3175 هکتار، بزرگترین جزیره دریاچه ارومیه به حساب می آید.

با اجاره سوئیت در شهر ارومیه می توانید سفری زیبا و جذابی را در کنار خانواده سپری کنید.

جزیره کبودان

دریاچه ارومیه

جزیره اشک با وسعت 2115 هکتار، دومین جزیره بزرگ دریاچه ارومیه است. در این جزیره جانوارانی مانند گوزن زرد ایرانی زندگی میکند که یکی از نادرترین گونه های گوزن است. این جزیره توجه هر گردشگری را که به تماشای سرگذشت و زیبایی دریاچه ارومیه می آید به خود جلب می کند.

جزیره اسپیر نیز با وسعت 1151 هکتار، سومین جزیره از نظر وسعت است که پرندگان مهاجر بسیاری مثل فلامینگو ها، پلیکان ها، لک لک ها را در خود جای می دهد و از لحاظ گردشگری، دومین دریاچه با اهمیت دریاچه ارومیه به حساب می آید.

جزیره کبودان

جزیره کبودان

جزایر 9گانه، جزیره عثمان و جزایر بسیار زیاد دیگری نیز در دل دریاچه ارومیه قرار دارند که امروزه جزایری در دل نمک هستند و با وجود نداشتن طراوت قبلی، جلوه ای نو به خود گرفته اند و زیبایی و جلوه ای نمکی تازه ای به خود می بینند که بسیار جذاب و زیبا هستند.

علت خشک شدن دریاچه را می توان به کشیده شدن راه آبی بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی ، کم شدن بارش ها، بی توجهی مسئولین و عدم چاره اندیشی دانست که سبب شد تا این ثروت ملی نیمه جان شود و شاید با از بین رفتن خود، کویری از نمک را به یادگار بگذارد.

پاسخ دهید