بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/07/19

خانه مشروطه تبریز 

خانه مشروطه تبریز ، شهر اولین ها

تبریز بزرگترین شهر آذربایجان و یکی از تاثیرگذارترین ها در تاریخ ایران بوده است. این شهر به تبع تاریخ طولانی خود آثار تاریخی و جاذبه‌های فراوانی دارد. و هر مسافری وارد این شهر می‌شود مشتاق است که از آن‌ها بازدید نماید. یکی از این جاذبه های مشهور و زیبا خانه مشروطه تبریز است که بسیاری فیلم ها نیز در مورد مشروطه و این خانه ساخته شده.

مقاله مرتبط : تبریز شهر اولین ها

این خانه تاریخی۱۵۰ ساله دارد و درون آن اشیا و اسنادی مانند مجسمه ها و عکس هایی وجود دارد که ما را به گذشته و زمان مبارزات مردم برای به دست آوردن حکومت مشروطه بازمی‌گرداند.

علاوه بر همه این موارد، معماری این خانه که به سبک قاجار، بسیار جالب و زیبا ساخته شده، جذابیت دیگری را برای بازدید به این خانه ایجاد کرده است. امروز در این مقاله با ما در وبسایت قصریاب همراه باشید تا در مورد مشروطه و نقش این خانه ی قدیمی در مبارزات آن دوران، اطلاعات بیشتری در اختیار شما فراردهیم.

خانه مشروطه تبریز ، شهر اولین ها

خانه مشروطه تبریز ، شهر اولین ها

موقعیت جغرافیای خانه مشروطه

این خانه در سمت غربی بازار تبریز، در مقابل مسجد جامع تبریز و درمحله ای که به راست کوچه معروف است قرار گرفته است. این منطقه اکنون از بافت‌های قدیمی تبریز محسوب می‌شود. محیط خانه ی مشروطه در 100 سال پیش فعال ترین و مهم ترین روزهای دوران خود را می‌گذراند. چون محلی برای جمع شدن مردم و بزرگان مشروطه بوده. بزرگان تبریز در آن زمان در این خانه جمع می‌شدند و تصمیم های مهمی را برای آینده ایران می گرفتند.

تاریخ خانه مشروطه تبریز

این خانه در ابتدا متعلق به یکی از بازرگانان معروف و خوشنام تبریز به نام حاج مهدی کوزه کنانی معروف به ابوالمله بوده است. این خانه به دستور وی در سال ۱۲۴۷ توسط حاج ولی معمار ساخته شد. حاج مهدی که از طرفداران متعصب آزادی بود، در سال ۱۲۸۷، پس از به توپ بسته شدن مجلس توسط محمدعلی شاه خانه خود را برای حمایت از مشروطه، در اختیار مشروطه‌خواهان قرارداد. این محل در آن زمان به مکان تجمع برجسته‌ترین چهره‌های مشروطه مانند : ستارخان ، باقرخان ، ثقةالاسلام تبریزی ، حاج میرزا آقا فرشید  و خود حاج مهدی کوزه کنانی بود.

خانه مشروطه پس از جنگ جهانی دوم و اشغال شدن آذربایجان توسط شوروی در سال‌های 1324 تا 1325 هم محل اجلاس سران دموکرات آذربایجان شد و سرانجام در سال ۷۵ درون این خانه تغییراتی برای به نمایش در آمدن اسناد مشروطه ایجاد شد که در نهایت ساختمان آن توسط دولت خریداری گشته و به موزه مشروطه تبدیل شد.

تاریخ خانه مشروطه تبریز

تاریخ خانه مشروطه تبریز

شبهای تبریز با قصریاب

اگر می‌خواهید به این شهر زیبای آذربایجان یعنی تبریز سفر کنید و  از جاذبه های آن مخصوصاً خانه ی مشروطه ی پر از تاریخ بازدید نمایید ، قصریاب می‌تواند نگرانی‌های شما را برای پیدا کردن محل اسکان به آسانی از بین ببرد. به این صورت که شما عزیزان میتوانید قبل از سفر خود از طریق وبسایت قصریاب جهت  اجاره سوئیت در تبریز  اقدام نمایید و دیگر در شهرهای مقصد برای پیدا کردن محل اسکان وقت خود را تلف نکنید.

برای اسکان در هر شهر از کشور ، با ما در تماس باشید.

مقاله مرتبط با تبریز : کلیساهای تبریز

معماری و سبک ساخته شدن خانه مشروطه تبریز

این خانه در مساحتی حدود ۱۳۰۰ مترمربع ساخته شده و دو طبقه است. در ساخت آن نیز از مصالحی مانند سنگ و آجر و خشت استفاده شده. در بالا اشاره کردیم که معمار این بنا شخصی به نام حاج ولی معمار است. این شخص سال‌ها در روسیه زندگی می کرده که در سال ۱۲۴۷ به ایران برگشته و این بنای زیبا را به سبک معماری قاجاریه بنا نهاده است.

معماری و سبک ساخته شدن خانه مشروطه تبریز

معماری و سبک ساخته شدن خانه مشروطه تبریز

طبقه اول خانه مشروطه تبریز از ۶ اتاق تشکیل شده و طبقه دوم از یک سالن بزرگ با ابعاد ۶ * ۹ متری به اضافه یک سرسرا که ۶ اتاق به آن مرتبط شده‌اند ( سرسرا به مکانی داخل خانه های بزرگ گفته می‌شود که چند اتاق و راهرو به آن مرتبط هستند ) که اتفاقاً زیباترین قسمت خانه نیز در همین طبقه دوم واقع شده. یعنی سرسرا و یک اتاق که رو به حیاط است. یکی از علل زیبایی این اتاق نیز پنجره های مشبکی است که با شیشه های رنگی زیبا تزیین شده اند. سرسرا هم دارای یک بخش نورگیر است که چهار ستون در آن قرار گرفته و سرستون‌های آن با گچبری زیبا که متشکل از ترکیب آیینه و شیشه های رنگی است ساخته شده.

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز

این خانه سرشار از ویژگی‌های معماری قاجاری است. مانند نورگیرها ، چشم اندازهای کلاه فرنگی ، ستون‌ها و سر ستون‌های گچ‌بری شده، درهای منبت کاری و پنجره های ارسی که هرکدام نماد ذوق و هنر معماری ایرانی است. ( کلاه فرهنگی به سبک معماری خانه های شاهانه ای گفته می‌شود که ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی دارند). تمامی پنجره‌های خانه هم ارسی با رنگ شیشه های قرمز و سبز و سفید هستند که زیبای دل انگیزی به خانه داده اند. ( ارسی ها پنجره هایی هستند که رو به بالا به حالت کشویی باز میشوند).

موزه مشروطه در خانه مشروطه

در سال ۵۷ در قسمت هایی ازخای بزرگ مشروطه تغییراتی ایجاد شد و به جهت نمایش گذاشتن اسناد مشروطه، موزه آن افتتاح گردید. البته قبل از آن در تاریخ 1367 این خانه توسط میراث فرهنگی خریداری شد. این خانه قبل تر از آن در سال‌های ۱۳۴۵ به ثبت ملی رسیده بود.

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز

در خانه مشروطه ی تبریز تندیس‌های افرادی چون : حسین خان باغبان ، حاج علی دواچی، حاج علی خطایی ، هوارد باسکرویل ، کربلایی علی موسیو ، شیخ علی اصغر لیلاوایی ، علی اکبر دهخدا و زینب پاشا تنها بانوی حاضر شده در درگیری‌های مشروطه خواهان وجود دارد که هر کدام از سرداران مبارزات مشروط هستند.

مقاله مرتبط : موزه های تبریز

در کنار این تندیس‌ها لوازم ارزشمندی همچون : سلاح کمری ستارخان ، فرش مشروطه ، تعدادی از وسایل شخصی سران مشروطه ، دستگاه چاپ ژلاتینی برای چاپ شب نامه های مشروطه ، فرمان امضا شده مشروطه و اسناد تاریخی دیگر نیز در این موزه قابل مشاهده است.

پاسخ دهید