بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/06/20

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان در استان اصفهان

شهرستان کاشان یکی از شهرهای استان اصفهان است و بر روی مسیر شهر اصفهان قرار گرفته است. به همین جهت گردشگران زیادی که قصد بازدید از اصفهان را دارند به این شهر می آیند و از جاذبه های زیبای آن که مخصوصاً در بخش تاریخی بسیار قابل توجه است، بازدید می‌کنند. در کاشان جاذبه های معروفی وجود دارد که به جهت اتفاقات تاریخی اهمیت آنها بسیار بالا رفته مانند باغ فین کاشان که قتل امیر کبیر در آن اتفاق افتاده اما در کنار اینها جاذبه‌های تاریخی دیگری نظیر خانه عباسیان کاشان هم وجود دارد. اگر چه اتفاقات تاریخی مهم در آن ها رخ نداده اما از جهت معماری و فرهنگ گذشته مرکزی ایران اهمیت ویژه‌ای دارا هستند.

از این جاذبه ها می توان خانه های زیبای تاریخی را که در شهر کاشان به وفور وجود دارند نام برد که معماری شاخص گذشته ایران را به نمایش می‌گذارند. معماری ای که ۱۸۰ درجه با معماری نوین غربی که بی روح و خشک به نظر می رسد تفاوت داشته و آرامش در آن اصل مهمی برای طراحی در نظر گرفته شده است. خانه عباسیان کاشان یکی از این بنا هاست که در این مقاله به تفصیل می‌خواهیم درباره ساخت آن و زیبایی‌هایش صحبت کنیم. بدین جهت با ما در وبسایت قصریاب همراه باشید.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

زیبایی بینظیر خانه عباسیان کاشان

می‌خواهیم از خانه ای زیبا صحبت کنیم که یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است و به عنوان لوکیشن چندین سریال تاریخی ایرانی مانند ملاصدرا، مسافر ری، خانه ای در تاریکی و جابربن حیان از آن استفاده شده. همچنین نکته ی جالب در مورد این بنا  این است که اخیرا به عنوان نامزد زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته شده است.

خانه عباسیان در منطقه ای از کاشان قرار گرفته که خانه‌های تاریخی در آن زیاد است و شما عزیزان میتوانید پس از بازدید از این بنا، از خانه‌های دیگر نیز بازدید کنید.

درون خانه یک رستوران سنتی وجود دارد که در فضای دلنشین غذاهای ایرانی را در اختیار شما قرار می دهد که صرف غذا در این محل می تواند خاطره خوشی را برای شما رقم بزند.

تزیینات زیبایی در سرتاسر خانه عباسیان به کار بدره شده اما چیزی معماری این خانه را بسیار خاص و زیبا می‌کند، ساختار متقارن آن است. وقتی به زاویه ها و ضلع های خانه با دقت بنگرید متوجه می شوید که تماماً با ظرافت خاص به طور متقارن ساخته شده‌اند و طراحی آن نشان دهنده دقت بسیار بالا بوده است.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

 این خانه تاریخی در سال ۱۳۷۷ بالاخره در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.مطلب پیشنهادی : باغ فین کاشانمعماری شگفت انگیز

این خانه در زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع ساخته شده که این حجم از جزئیات و تزیینات ریز و زیبا در چنین خانه بزرگی اولین چیزی است که حیرت انسان را در تماشای آن برمی‌انگیزد. زمانی حیرت شما بیشتر می شود که بدانید این خانه در ۲۰۰ سال قبل ساخته شده. یعنی زمانی که ابزارهای دقیق هنوز در دسترس معماران و مهندسان به شکا امروزی نبوده است.

ساخت خانه عباسیان کاشان در سال 1202 توسط فردی به نام سید ابراهیم تاجر کاشانی شروع شده و در ساخت آن از روش‌های معماری اسلامی مانند یزدی بندی ، قطاربندی، رسمی بندی و گره سازی استفاده شده که زیبایی خاصی را در این بنا ایجاد کرده است. در این خانه به ویژگی‌های فرهنگی اسلام بسیار توجه شده به طوری که معماری آن به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شود و اتاق های آن تودرتو ساخته شده. بر روی درب ها هم دو دستگیره ی متفاوت کوچک و بزرگ برای در زدن قرار گرفته تا در داخل خانه متوجه شوند که کسی که پشت در خانه است مرد است یا زن !.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

ساختمان عباسیان از بخش‌های شامل باغچه، بخش خدمه (مطبخ و حیاط )، اندرونی، بخش بیرونی، حوضخانه و دیگر بخش‌ها تشکیل شده که همه ی این مجموعه در ۵ طبقه ساخته شده است و شامل پنج حیات هم نیز هست. این حیاط ها همگی تا زمان فوت صاحب خانه جزو بخش اصلی این خانه بوده اما بعد از فوت ایشان به خانه های دیگری تبدیل شدند.

معماری بخش بیرونی خانه

 یکی از بخش‌های مهم این خانه ی کاخ گونه، بخش بیرونی است که از بخش‌های تالار سرپوشیده، اتاق آیینه، اتاق‌های پنج دری و سه دری، ایوان و دیگر بخش‌ها تشکیل شده که فقط جهت پذیرایی از مهمان های تجاری از آن استفاده می‌شده است. زیباترین بخش بیرونی خانه، اتاق آینه است. اگر به خانه عباسیان رفتید بیشترین وقت خود را صرف بازدید از این اتاق زیبا و آینه کاری های اعجاب انگیز و شیشه های رنگی بکنید.

اگر قصد سفر به شهرستان زیبای کاشان و بازدید از خانه‌های تاریخی آن به خصوص خانه ی عباسیان را دارید، وبسایت قصریاب جهت اجاره سوئیت در کاشان و اجاره منزل در کاشان همراه شماست تا بتوانید قبل از سفر خود و همچنین از راه دور محل اقامت مورد نظرتان را در شهر مقصد سفر خود پیدا کنید و اقدام به رزو آن نمایید. به این صورت با بهترین قیمت و بیشترین تنوع در انتخاب مواجه خواهید شد و دیگر در شهرهای مقصد سفر خود دغدغه ی اسکان یابی را خواهید داشت.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

و اما معماری زیبای بخش درونی

می رویم سراغ بخش اندرونی. این بخش با دیگر بخش ها کاملا جداست و مهمان ها و تاجرانی که به اینجا می آمدند امکان ورود به آن را نداشته اند. طبقه ی پایین بخش اندرونی سرویس بهداشتی حوضخانه و چاه آب قرار گرفته و همچنین طبقه بالای اندرونی یکی شاه نشین است که شبیه شاه نشین بخش بیرونی ساخته شده و  از تزئینات زیبایی برخوردار است. جالب است که بدانید، این خانه بر طبق شرایط آب و هوایی کاشان  که کویری است ساخته شده. مناطق کویری آب و هوای گرم و خشک دارند. در تابستان ها بسیار گرم هستند و در زمستان‌ها بسیار سرد. به همین دلیل بنای عباسیان هم از دو بخش مجزا که مناسب هر فصل است ساخته شده است.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

پس از بازدید از این بخش های بسیار زیبا وارد ساختمانی میشوید که در دو طبقه ساخته شده و آنچنان تزئینات خاصی را ندارد یعنی به صورت ساده ساخته شده. اما بادگیرهای آن و نحوه تهویه هوا حتماً برای بازدید شما جذاب خواهد بود.

حیاطی بسیار زیبا با رستورانی سنتی

در بازدید از این بنای شگفت انگیز و زیبا شاید تنها یک چیز حسرت به دل شما بگذارد. و آن هم بازدید از حیات اینجاست. درون حیاط سرسبزی ها و حوض های زیبایی قرار گرفته که پس از بازدید از داخل بنا، هر فردی که می‌خواهد در حیاط آن قدم بزند. اما بازدید از حیات این مکان فعلا امکان پذیر نیست. البته زیاد هم ناراحت نباشید. به جای آن می توانید از رستوران سنتی ای که در این مکان است استفاده نمایید و در آن به خوردن غذاهای لذیذ ایرانی بپردازید و استراحت کنید تا برای بازدید از خانه های دیگر انرژی کافی داشته باشید.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

 ساعت کاری این مجموعه هر روز از ۱۱ صبح تا ۱۲ شب است و متوسط هزینه برای بازدید از آن برای هر نفر از ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان متغیر است.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

از خانه های نزدیک به مجموعه ی عباسیان هم میتوان خانه طباطبایی‌ها در ۳۰۰ متری، حمام سلطان امیر احمد در ۱۵۰ متری و خانه بروجردی ها در ۱۸۰ متری را نام برد که بعد از بازدید از این مکان می توانید از آنها نیز  بازدید نمایید.

پاسخ دهید