بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/10/03

جهنم دره مشکین شهر

 جهنم دره مشکین شهر ، در اینجا بهشتی میان جهنم روییده است! 

یادم می‌آید قبل ترها که در جمع دوستان دیر می کردم ، حتما با این جمله مواجه می‌شدم که  (( فلانی کدام جهنم دره ای بودی؟ )) و کلی هم شاکی می شدم از این تندی دوستان. بعد از سفری که اخیرا داشتم هرکس این جمله را نسبت به من به کار می‌برد با خنده ی من مواجه می‌شد و این جواب را به او می‌دادم که (( یک جهنم دره خیلی خوب ! )). آری من به یک جهنم دره ی خیلی خوب سفر کرده بودم و آن هم جهنم دره مشکین شهر استان اردبیل بود.

اصلاً باید بگویم میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است. اسم این مکان کجا و زیبایی‌های خاص آن کجا. اگر کنجاو هستید درمورد این جاذبه طبیعی بیشتر بدانید با من در این مقاله همراه شوید تا شما را از جهنم به بهشت دانایی ببرم. شاید روزی قصد کردید از این دره زیبا بازدید کنید.

جهنم دره مشگین شهر

جهنم دره مشگین شهر

 

دسترسی به جهنم دره مشکین شهر

این دره در ۳۵ کیلومتری از مشکین شهر و در کیلومتر ۱۸ ییلاقی به نام قارا یاتاغ قرار گرفته. این دره که خیلی عمیق نیز هست به شکل بسیار زیبایی اطراف آن را صخره های سنگی تشکیل داده و انگار رودخانه‌ای که از میان آن عبور می کند در طول سالیان طولانی صخره ها را شکافته و برای خود راه باز کرده. این رودخانه ی پرخروش خیاو چای است. اگر بتوانید در فصل تابستان پا به این منطقه بگذارید، می توانید طبیعت خشن صخره ها و طبیعت مهربان زیبای رودخانه و سرسبزی های داخل دره را در کنار هم مشاهده کنید. شاید به دلیل همین تناقض های عجیب است که مردم محل این دره را جهنم دره یا شیطان دره می نامند.

جهنم دره مشگین شهر

جهنم دره مشگین شهر

این بهشت روی زمین که به قول ترک های محلی جهنم دره سی نامیده می شود ، دقیقاً در دامنه کوه سبلان قرار گرفته است و شما می‌دانید که کوه سبلان یکی از کوه‌های بلند شمال غربی کشور است. اگر بخواهم آدرس بهتری را به شما بدهم باید برای رفتن به جهنم دره ابتدا روستای موئیل را پیدا کنید و پس از طی ۲۰ کیلومتر به دره می‌رسید. البته برای رفتن به دره باید قسمتی از راه را نیز پیاده بروید، چون ماشین رو نیست.

در میان این دره یک آبراه وجود دارد که عرض آن حدود ۱ تا ۲ متر است که عبور آب شفاف از آن سرسبزی و زیبایی زیادی را درمنطقه به وجود آورده. در زمستان هم به دلیل یخ زدن آب ، قندیل های بزرگ و زیبایی ایجاد می‌کند که زیبایی و جادویی بودن منطقه را چندین برابر کرده است.

دسترسی به جهنم دره مشکین شهر

دسترسی به جهنم دره مشکین شهر

چرا نام گذاری جهنم بر روی این دره ؟

جهنم در این دره ی بهشتی ، نمادی از خطرات و ترس است. اگر به این منطقه سفر کنید مشاهده خواهید کرد که مسیر دسترسی به دره دارای سراشیبی های تند که گاهی به ۷۰ درصد هم می‌رسد ، هست و خاک سستی دارد که هر لحظه ممکن است زیر پای شما خالی شود. درست است که در این منطقه هرچه به ته دره نزدیک‌تر می‌شویم زیبایی های بیشتر و هیجان انگیز تری را می بینیم. اما با توجه به خطرات آن حتماً همراه با راهنمایی افراد حرفه‌ای و کوهنوردان از این منطقه بازدید کنید.

البته این نکته را بگویم که خطرات مسیر ، دلیلی برای سفر نکردن به این مکان نیست. قندیل‌های یخی بسیار زیبا و چشمه های آب گرمی که در اطراف این دره جوشیده اند و از دل صخره های سبلان بیرون می‌آیند ، همچنین طبیعت بکر و دست نخورده و حیات وحش موجود در آن دلایل قوی ای هستند که به این دره زیبا سفر کنید. حتی عشایر زیادی نیز در این منطقه زندگی می‌کنند که طبیعت بکرمنطقه  در گذشته آنها را به اینجا کشانده است.

جهنم دره در گذشته

در گذشته روستای موئیل و اطراف آن محیط خوش آب و هوا و مرتع سرسبزی داشت که عشایر کوچرو برای فرار از گرمای تابستان به اینجا می آمدند واز دره های آن عبور می کردند. یکی از این عشایر شاهسون ها هستند که بیش از همه به این ناحیه شناخت دارند. شاهسونها امروزه نیز برای کوچ به ییلاقاتی نظیر تندیرلی ، آیقار و هازامیغ  از این مناطق صعب العبور و دره های آن عبور میکنند.

کوهنوردان بسیاری که قصد صعود به قله سبلان ، سومین کوه بلند ایران را دارند نیز برای رسیدن به قله باید از این حوالی رد شوند. بسیاری ازاین کوهنوردان خاطرات جالبی از زیبایی‌های این منطقه و آب گرم های جوشیده از کوه نیمه فعال آتش فشانی سبلان دارند.

آب و هوای جهنم دره مشکین شهر چگونه است ؟

کسانی که به جهنم دره سفر کرده باشند می دانند که این منطقه علاوه بر کوهستانی بودن ، داری ارتفاع زیاد است که باعث میشود که تابستان های این منطقه خنک باشد و زمستان های آن بسیار سرد. این ناحیه یکی از سرد ترین نقاط  ایران محسوب میشود.

در این ناحیه آب سردی در دره جریان دارد که از ذوب شدن برف ها ایجاد می شود و آب گرم هایی مثل ملک سویی  وجود دارد که در آب و هوای آن تاثیر می گذارد.

جهنم دره مشگین شهر

جهنم دره مشگین شهر

جانوران و گیاهان جهنم‌ دره

طبیعت جهنم دره ترکیبی از کوه و دره و رودخانه است و پوشش گیاهی و جانوری اعجاب انگیزی در این ناحیه قابل مشاهده است. بکرترین پوشش گیاهی استان اردبیل و شهر مشکین شهر نیز به این منطقه مربوط است.

رودخانه خیاو چای طولی حدود ۵۰ کیلومتر دارد و با گذشتن از کوه های نظیر هزارمیخ، آیقار و جنوارداغی به دره بزرگ موئیل می رسد و پس از اینکه از جهنم دره عبور کرد ، به قره سو می پیوندد که از این جهت یکی از سرشاخه‌های مهم قره سو نیز محسوب می‌شود. روستاهای اطراف نیز از خیاو چای برای تامین آب مورد نیاز خود استفاده می کنند.

جهنم دره مشگین شهر

جهنم دره مشگین شهر

یکی دیگر از جاذبه‌های بسیار فوق العاده ای که در دل جهنم‌ دره نهفته است ، آبشار گورگور ملک سویی است که علاوه بر زیبایی های آن وجود ماهی های قزل آلا که در آب جست و خیز می‌کنند است که حیرت انسان را برمی‌انگیزد. این ناحیه مهم ترین زیستگاه ماهی های قزل آلای خال قرمز در استان اردبیل است.

این دره ، زیستگاه بسیار بزرگی برای انواع حیوانات مانند: قوچ و میش ارمنی ، آهو ، گراز، بزسفید طوقدار، کفتار و پرندگانی مانند شاهین و عقاب ، دور از دسترس انسانها در این محل زندگی می‌کنند. البته اگرمیخواهید از این منطقه بازدید کنید ، مراقب خرس ها باشید چون اگر احساس خطر کنند ممکن است مورد حمله واقع بشوید. در تمامی بخش های این منطقه رد پای خرس ها قابل مشاهده است. در کل باید گفت آرامش این طبیعت بکر، طلایی است دست نیافتنی که در هر جایی پیدا نمی‌شود.

جهنم دره مشگین شهر

جهنم دره مشگین شهر

چه زمانی برای سفر به جهنم دره مشکین شهر مناسب است ؟

موقعیت جغرافیایی و کوهستانی این منطقه سبب شده زمستان‌های آن بسیار سرد و یخ بندان باشد. اگر می‌دانید که نمی‌توانید زمستان و سرمای شدید را تحمل کنید ، در زمان های گرم برای بازدید از جهنم دره اقدام نماید ، یعنی از اواسط بهار تا اوایل تابستان به سرسبزی زیبا و طبیعت جادویی منطقه را مشاهده کنید.

 در بقیه ی روزهای سال و مخصوصاً پیش از اردیبهشت این منطقه به طرز عجیبی مه آلود است که تا یک متری خود را هم نمی‌توان دید. در این زمان ، زمین و چمن های یخ زده هستند و برای بازدید در این زمان‌ها حتما به یک راهنمای محلی نیاز است.

درست است که زمستان های منطقه سرد و سخت است اما به علت وجود چشمه های آبگرم این منطقه در زمستان ها می تواند گردشگری خوبی داشته باشد.

جاهای دیدنی نزدیک جهنم دره

روستای موئیل »  روستایی در ارتفاع ۲۱۸۰ متری از سطح دریا که ییلاقی و بسیار خنک است. آبگرم ها و سرسبزی ماورایی آن هم بسیار دیدنی است.

شیروان دره »  دره ای بزرگ به وسعت ۷۵ کیلومتر مربع با سنگ های عجیب که انگار به صورت تندیس های تراشیده شده هستند. این ناحیه زیست بوم بسیاری از حیوانات و پرندگان مهاجر است.

اجاره سوئیت در اردبیل با قصریاب

اگر قصد سفر به استان اردبیل و هرکدام از شهر های آن رادارید وبسایت قصریاب میتواند شمارا در جهت اجاره سوئیت در اردبیل راهنمایی کند تا به راحتی ، قبل از سفر خود محل اقامت مورد نظرتان را پیدا کرده و رزرو کنید. از این طریق دیگر دغدغه ی اسکان یابی در شهر های مقصد سفر خود را فراموش کنید و از زمان بیشتر برای گشت و گذار در مسافرت لذت برید.

پاسخ دهید