بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/07/13

جاهای دیدنی اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل : این شهر مهم و باستانی در شمال غربی کشور و در بخش شرقی آذربایجان قرار گرفته. شهرستان اردبیل در دشتی به همین نام قرار دارد که اطراف آن را محیطی کاملاً کوهستانی دربرگرفته است. ارتفاع این دشت حدود ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست. نام اردبیل را در زبان اوستایی به شهر مقدس معنی می‌کنند. البته در ترکی آذری این کلمه اورتا بئل  به معنی میانه یکوه یا دامنه ی کوه است.

این شهر در گذشته تاریخی خود که قدمت شهری آن به حدود ۳ هزار سال میرسد، در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته بوده و به همین جهت مسیر کاروان های تجاری و نظامی متعددی بوده است. این اتفاق رونق فراوانی به این بخش در آن زمان بخشیده و موجب شده است که بناهای تاریخی زیادی در اردبیل به یادگار بماند.

گردشگری و جاهای دیدنی اردبیل

شهر اردبیل به جهت طبیعت بکر و بی نظیر و جاذبه های تاریخی فراوان و همچنین نزدیکی به چشمه های آب گرم سرعین، سالانه مسافران زیادی را از اقصی نقاط داخل کشور و همچنین خارج کشور به خود جذب می کند.

اگر شما دوستان عزیز نیز قصد سفر به شهرهای اردبیل و سرعین و بازدید از جاذبه های آن را دارید وبسایت قصریاب را یار و همراه خود ببینید. این وبسایت به شما کمک می کند که قبل از سفر خود سوئیت ها و اقامتگاه های اجاره ای موجود دراین شهرها را با بیشترین تنوع و پایین ترین قیمت ممکن مشاهده کنید و مناسب ترین سوئیت اردبیل را برای خود رزرو کنید. با استفاده از این امکان دیگر در شهرهای مقصد سفر خود دغدغه ی اسکان یابی را به دست فراموشی خواهید سپرد. در ادامه مقاله با ما در وبسایت قصریاب همراه باشید.

 

کاروانسرای سنگی صائین | جاهای دیدنی اردبیل

این کاروانسرا که به کاروانسرای عباسی نیز معروف است، در 15 کیلومتری جاده سراب قرار گرفته است. اردبیل به جهت قرار گرفتن بر سر جاده ابریشم در گذشته ی تاریخی دارای کارونسرا های تاریخی بزرگ با معماری بی نظیر و هنر زیبای ایرانی است. کارونسرای سنگی سائین یکی از مهم ترین این کارونسرا هاست که در دوره ی صفویه در این منطقه ساخته شده است.

کاروانسرای سنگی صائین

کاروانسرای سنگی صائین

مقالات مرتبط : جاذبه های طبیعی اردبیل

شهر یری

محوطه ای باستانی در نزدیک شهر مشکین شهر است که ۴۰۰ هکتار وسعت دارد. شهر یری  از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می‌شود. قدمت قلعه و معبد  موجود در این منطقه به حدود ۱۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح میرسد. اما اکشافات قوشا تپه ۷ هزار سال پیش از میلاد مسیح را نشان میدهد. بیش از ۳۰۰ سنگ‌افراشت با ارتفاع‌های مختلف در منطقه ی باستانی به چشم میخورد که به شکل انسان هایی ساخته شده‌اند که دهان ندارند. این محل که به ثبت ملی رسیده، به واسطه ی کشفیات باستان‌شناسی نشان میدهد که قدمت سکونت انسان در اردبیل به دوره مس سنگ میرسد.

شهر یری

شهر یری

 

تپه نادری

تپه نادری آخرین اثر ثبت شده در دوره ی پهلوی است. گفته می‌شود که نادرشاه افشار به سربازان خود دستور داد تا با مشت‌های خود تپه‌ای بسازند تا بتواند بر بلندای آن برای سربازان سخنرانی کند.

از این منطقه سفال های زیادی نیز کشف شده که بدون لعاب و ساده هستند و دراصل به به دوره ی اسلامی تعلق دارند. تپه ی نادری در ۳ کیلومتری جاده اردبیل به تبریز قرار گرفته است.

 

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه بقعه یک از شاهکارهای معماری اسلامی است. اهمیت ویژه ی این مکان این است که شاه اسماعیل یکم و چند تن از بزرگان سلسله ی صفویه در این مکان به خاک سپرده شده‌اند. معماری این مکان به سبک رنسانس بوده و هنر شرقی زیبا را با کاشی‌کاری، طرح‌ها، قاب، پنجره‌ها، مقرنس‌کاری‌ها و آجرکاری‌ها با ظرافت شگفت انگیزی در آن استفاده شده است.

جالب است که بدانید این مجموعه بر روی بنایی که از عصر مغول وجود داشته، ساخته شده است. دراین محل ۳ موزه ی تخصصی  نیز هست. موزه سنگ، کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی و موزه چینی‌ها یا چینی‌خانه. موزه چینی‌خانه که حدود 4 قرن قدمت دارد توسط شیخ بهایی از دانشمندان زمان صوفیه طراحی وساخته شده است. که در زمان های گذشته بسیاری از چینی های آن توسط روس ها به غارت رفته. این جاذبه ی گردشگری اردبیل را شاید بتوان مهمترین مکان در بین جاهای دیدنی اردبیل قلمداد کرد.

بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی

 

بقعه شیخ امین الدین جبرئیل

بهترین آرامگاه کشور بوده که از معماری اسلامی در آن استفاده شده است. این شاهکار معماری در دوران صفویه ساخته شده و از بخش‌های آن می‌توان حصار ، حیاط بقعه، رواق، ایوان جلوی بنا، بنای اصلی خود بقعه، غرفه‌ها و حجره ها را نام برد. بنای مقبره امیر الدین جبرئیل از دو بخش که بهصورت نامساوی ساخته شده، تشکیل یافته. یک مقصوره به شکل پنج ضلعی و یک عمارت چهارگوش مرکزی.

 

مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع اردبیل که جمعه مسجدی هم معروف است، مربوط به دوران سلجوقیان بوده و درکناریک آتشکده‌ بنا شده است. این مسجد تا اوایل دوره صفوی رونق فراوان داشته. در دوران ایلخانی نیز این مسجد آخرین بار مورد مرمت  قرار گرفته .  شکل مسجد جامع برخلاف مساجدی که در دوره سلجوقی شد به شکل چهار ایوانی نیست. در زیر تالار اصلی مسجد، به خاطر عبور و مرور راحت مردم و دسته‌ها، راهروهایی به‌صورت شبکه‌ای منظم، به وجود آورده بودند. این بنای عظیم از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد اسلامی تاریخی در ایران است که امروزه هم سازه ی مکعبی آن پابرجاست.

دریاچه شورابیل

جاذبه ای زیبا و طبیعی در داخل شهر اردبیل و در خیابان دانشگاه آن که جالب است بدانید قدمتی بیش از دریاچه ارومیه دارد. در اطراف این دریاچه ی کوچک امکانات تفریحی، ورزشی خوبی برای مسافران و مردم شهر تدارک دیده شده و جزو مناطق شکار ممنوع اردبیل است. با تلاش های مسئولین اردبیل این دریاچه ومحیط اطرافش در آینده به منطقه ی نمونه ی گردشگری تبدیل خواهند شد.

دریاچه شورابیل اردبیل

دریاچه شورابیل اردبیل

 

رودخانه بالیقلو چای

رودخانه ای زیبا که از داخل شهر اردبیل عبور میکند در بین مردم به ماهیدار هم معروف است. این رود از کوه سبلان سرچشمه میگیرد و در نهایت به روخانه ی قره سو میریزد. این روخانه عمده ترین دلیل رونق کشاورزی در بخش های مختلف اردبیل عنوان شده است.

دریاچه نئوراردبیل  

دریاچه ای به وسعت 200 هکتار با آبی شیرین که به همین دلیل یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین این ایران است. همچنین نئور بزرگترین دریاچه طبیعی استان اردبیل نیز محسوب میشود. بیشترین عمق این دریاچه به 13 متر نیز میرسد و از لحاظ کشاورزی ودامداری وهمچنین زنبورداری اهمیت ویژه ای را دارد که حافظ شده بوده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قراردارد.

جنگل فندق لو

جاذبه ای جنگلی وطبیعی که پر از درختان مختلف میوه مانند : فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به ، تمشک و توت فرنگی است. تله کابین حیران نیز در مسیر گردنه حیران در این جنگل واقع شده است. این تله کابین یکی از استاندارد ترین تله کابین های موجود در کشور است. درضمن مراقب باشید که اگر داخل جنگل رفتید گم نشوید چون درختانش بسیار شبیه به هم هستند.

"<yoastmark

 

پیکره سنگی بابا داوود عنبران ، از ماندگار ترین جاهای دیدنی اردبیل

این پیکره ی بزرگ سنگی که ارتفاعی حدود 20 متر دارد، در 40 کیلومتری اردبیل و در شهر عنبران قرار گرفته است.

شکل این پیکره همانند سر انسانی است که به روبرو نگاه میکند و از این لحاظ آن را شبیه به مجسمه ی ابوالهلول میدانند.

این اثر تاریخی یکی از زیباترین جاهای دیدنی اردبیل می باشد.

تفرجگاه بولاغلار

تفرجگاه بولاغلار در غرب اردبیل واقع شده و نام آن به معنای چشمه سارهای جوشان است و از مناطق ویژه گردشگری طبیعی این منطقه محسوب می‌شود که مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر، پوشش گیاهی خاص و چشمه‌های متعددی دارد.

بازار تاریخی اردبیل از مهمترین جاهای دیدنی اردبیل

این بازار تاریخی  مثل بیشتر بازار های تاریخی ایران در زمان صفویه ساخته شده و در زمان شاه طهماسب اول که در این دوره ها رونق فراوانی نیز داشته است. بخش های مختلف بازار مانند: راسته اصلی بازار، راسته قیصریه، علافان، راسته پیرعبدالملک، بازار زرگران، سراجان، پارچه فروشان، کفاشان، مسگران، چاقوسازان و آهنگران هسند که میتوانید از بخش خای مختلف آن بازدید و خرید کنید.

بازار تاریخی اردبیل

بازار تاریخی اردبیل

کاروانسرا های اردبیل از مهمترین جاهای دیدنی اردبیل

کاروانسرای عباسی نقدی کندی » کاروانسرای عباسی نقدی کندی مشرق به دره نقدی در حاشیه رودخانه‌ای با همین نام قرار دارد و قدمت آن به عصر صفویان می‌رسد. در کنار این کاروانسرا قبرستانی وجود دارد که احتمال می‌رود متعلق به زمان کاربری آن بوده باشد.

کاروانسرای قانلی بلاغ » کاروانسرای سرباز وطن (قانلی بلاغ) در ۸۰۰ متری خط  مرزی ايران و کشور آذربايجان قرار گرفته است. این کاروان تنها کاروانی است که در دوره ی صفویه به شکل چهار ایوانی ساخته شده است.

کاروانسرای شورگل » اینبنا روی یک تپه ی کوچک سه متری ساخته شده. بر طبق سفال هایی که از اکتشافات این بنا کشق شده که مربوط به دوره ی اسلامی و دوره ی اشکانی بوده اند قدمت این کاراوان را به حد قرن 5 تخمین میزنند.مقاله مرتبط : جهنم دره مشکین شهرپیست های اسکی اردبیل

پیست اسکی آلوارس » پیست اسکی آلوارس علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران است،

بسیار منحصربه‌فرد و خاص است. این پیست در دامنه‌های مرتفع سبلان و در نزدیکی روستایی با همین نام واقع شده است. بالابر و تله‌سیژ از امکانات این پیست اسکی است. در برخی تابستان‌ها نیز بارش برف در این پیست اسکی مشاهده شده‌ است.

پیست اسکی الوارس اردبیل

پیست اسکی الوارس اردبیل

بزرگترین پیست اسکی کشور در دامنه های مرتفع و زیبای سبلان. شاید باور نکنید اما گاهی در تابستان هم در این جا برف میبارد.

امکاناتی نظیر بالابر و تله سیز نیز در این محیط هست و در نزدیکی روستای آلوارس واقع است.

پیست اسکی روی چمن فندق‌لو » این پیست در ارتفاع 1700 متری و در نزدیکی اردبیل قراردارد و یکی از جالب ترین جاهای دیدنی اردبیل می باشد.

اولین دوره مسابقات اسکی روی چمن در سال ۱۳۹۲ در این پیست برگزار شده است.

پاسخ دهید