بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/12/02

جاذبه های گردشگری شهر تبریز، شهر اولین ها

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

تفرجگاه های شهر تبریز

آثار تاریخی شهر تبریز

موزه های شهر تبریز

خانه های تاریخی شهر تبریز

مساجد تاریخی شهر تبریز

پل های تاریخی شهر تبریز

اقامت در شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

تبریز یکی از کلانشهر های ایران می باشد که با دارا بودن فرهنگ و سابقه تاریخی کهن و واقع شدن در منطقه سرسبز آذربایجان و همینطور قرار گیری در راه جاده ابریشم (دروازه ورود به اروپا) همواه مورد توجه تجار و مردم کشور ایران و کشورهای دیگر بوده است. این شهر با توجه به اینکه شهری استراتژیک و مهم محسوب می شد مورد توجه حاکمان و مردم این خطه بوده است به طوری که آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهر تبریز یکی از زیباترین و پرمحتواترین آثار در کل کشور محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

در این مقاله قصد داریم که راهنمای سفر خوبی برای مسافران و گردشگرن باشیم و مکان های زیبا و تاریخی موجود در شهر تبریز را بطور کامل به هم میهنان عزیز معرفی کنیم تا در سفر به شهر تبریز از این آثار بهره مند شوند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز : تفرجگاه های شهر تبریز

تفرجگاه ائل گولی تبریز

یکی از زیبا ترین جاذبه گردشگری شهر تبریز تفرجگاه ائل گولی می باشد.کمتر کسی است که به تبریز بیاید و به تفرجگاه زیبای ائل گولی سفر نکند. ائل گولی نامی آشنا که به عنوان بزرگترین تفرجگاه شمال غربی کشور میزبان مسافران و اهالی شهر تبریز می باشد. این پارک منحصر به فرد دارای آب و هوایی دلچسب و درختانی تنومند و زیبایی های خاص خود را دارد. دریاچه موجود در این پارک طراوت خاصی با ائل گولی داده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

عمارت ائل گولی که در قلب این تفرجگاه واقع شده است در زمان آق قیون لوها ایجاد شده است و در سال 1387 به ثبت ملی رسیده است. جشنواره گل لاله از دیگر  برنامه های اجرا شده در این پارک می باشد که همه ساله اجرا می شوند. محیط بوجود آمده در کنار دریاچه ، امکان ورزش و گشت و گذار خانوادگی را به همه هم میهنان عزیز می دهد.

وجود کافه ها و آلاچیق های زیبا و همینطور امکان ورود و استفاده از عمارت ائل گولی و وجود لوازم ورزشی و اقامتگاه هایی در اطراف این تفرجگاه و همچنین شهربازی مجهز و…. از امکانات بینظیر این پارک می باشد. اگر قصد سفر به شهر تبریز را دارید حتما از تفرجگاه ائل گولی دیدن فرمایید و لذت کافی را ببرید.

تفرجگاه عینالی شهر تبریز

مرتفع ترین جاذبه گردشگری شهر تبریز تفرجگاه عینالی می باشد. تفرجگاه عینالی که در مرتفع ترین قسمت شهر تبریز واقع شده است به بام تبریز مشهور می باشد. وجود امامزاده های عون ابن علی و زید ابن علی از فرزندان امام علی (ع) در این کوه از ویژگی های متمایز کننده عینالی با دیگر مناطق می باشد. عینالی یکی از خوش آب و هواترین و دیدنی ترین و زیباترین در سطح ایران می باشد که افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

از جاذبه های گردشگری این تفرجگاه می توان به وجود استخر چند منظوره داغ گولی ، تله کابین تبریز که زیبایی های شهر تبریز را از بالا نشان می دهد و مسیر های گل کاری شده زیبا ، رودخانه آجی چای که از کوه ساوالان سرچشمه می گیرد ، چشمه های طبیعی داخل مجموعه ، رستوران ها و کافی شاپ ها برای رفاه و آسایش بازدید کنندگاه ایجاد شده است.

تفرجگاه عینالی تبریز صبح روزهای تعطیل میزبان ورزشکاران و کوهنوردان عاشق طبیعت می باشد که برای کوهنوردی و ورزش و عوض کردن آب و هوا به این منطقه زیبا می روند. از گشت و گذار در تبریز لذت ببرید و حتما از این جاذبه زیبای شهر تبریز بازدید به عمل آورید.

پارک های موجود در سطح شهر تبریز

وجود حدود 250 پارک بزرگ و کوچک در شهر تبریز این امکان را برای گشت و گذار مسافران در شهر زیبای تبریز فراهم می کند . پارک هایی نظیر طوبی ( مفاخر) ، ولیعصر ، خاقانی ، باغلار باغی ، مسافر ، ائل باغی که امکان سورتمه سواری نیز در آن وجود دارد ، باغ میشه و ….. از زیبایی های شهر تبریز به حساب می آیند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

 پارک های بوجود آمده در سطح شهر تبریز هریک نشان از وجود تاریخ کهن این شهر زیبا دارد . پارک هایی نظیر پارک مسافر که با فراهم آوردن امکاناتی برای اقامت مسافران از حمله پارک های خوب تبریز بشمار می آید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز : آثار تاریخی  شهر تبریز

ارک علیشاه تبریز

ارک علیشاه تبریز بلندترین بنای آجری نعلی شکل در شهر تبریز می باشد. ارتفاع این بنا به حدود 33 متر می رسد. ارک علیشاه یا مسجد علیشاه در فاصله سال های 716 تا 724 تقریبا مقارن با ساخته شدن مسجد کبود بنا شده است. در دوره قاجار این بنا به دلیل استحکام زیاد به عنوان مخزن از آن استفاده می شده است. در دوره مشروطیت ، هواداران مشروطه با حمله به این محل ، آن را دژ محکمی برای خود میکنند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

از بالای این بنا چشم انداز زیبای شهر تبریز را می توان مشاهده کرد. با سفر به شهر تبریز و مشاهده این بنای زیبا می توانید به معماری خاص زمان قدیم و ایران باستان پی ببرید.

ربع رشیدی

از ربع رشیدی به عنوان اولین و بزرگترین دانشگاه جهان یاد می شود. این اثر در نزدیکی کوه بیلانکوه توسط خواجه رشیدالدین فضل الله ساخته شد. معماری دانشگاه ربع رشیدی به گونه ای بوده که دارای مدرسه ، مسجد ، کتابخانه ، کاروانسرا ، حمام و …. می باشد .

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

آثار کشف شده از این دانشگاه نشان می دهد که ربع رشیدی در زمان خود جزو مجهزترین مکان های یادگیری علم بوده است . شهر تبریز با دارا بودن آثار باستانی نظیر ربع رشیدی که جزو اولین دانشگاه های جهان بوده است به عنوان شهر اولین ها لقب گرفته است. در سفر به شهر تبریز بازدید از این بنا را به هیج وجه از دست ندهید.

بازار تاریخی تبریز

بازار تاریخی تبریز با یک میلیون متر مربع مساحت به عنوان بزرگترین بازار خشتی جهان به شمار می رود. قدمت بازار تبریز به 750 سال می رسد که در حال حاظر فعال و پویا می باشد. این بازار در سال 1389 به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

بازار تبریز به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم همواره مورد توجه تجار قرار داشته است. جاده ابریشم به عنوان شاه راه ارتباطی که آسیای شرقی را به اروپا متصل می کرد از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. از اینرو تجار با سفر به شهر تبریز در بازار تاریخی تبریز به داد و ستد می پرداختند. این بازار یکی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز می باشد که دارای قسمت های مختلفی و بازارچه هایی می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بازار فرش تبریز

بازار فرش تبریز را می توان قلب تپنده فرش دستباف جهان دانست. بیشتر فرش های دستباف صادراتی ایران توسط هنرمندان این خطه بافته می شوند و از طریق تجار این بازار به تمامی دنیا صادر می شوند. وجود مغازه هایی با معماری قدیمی و حفظ کردن بناهای تاریخی این بازار از جمله ویژگی های این بازار تاریخی می باشد. اگر به دنبال فرش اصیل دستباف ایرانی میگردید بازار فرش تبریز یکی از بهترین مقصد هایی است که می توانید با کیفیت ترین فرش ها را از آن تهیه نمایید و زیبایی را به منزل خود برگردانید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

بازار کفاشان (باشماخچی)

تبریز به عنوان قطب تولید و صادرات کفش ایران تقریبا نیمی از تولیدات کشور را به خود اختصاص داده است. از اینو بازار کفاشان تبریز همواره مورد توجه تجار و مسئولان کشوری بوده است. در این بازار برند های درجه یک ایرانی و کفش های دست دوز تبریز با قیمتی مناسب بفروش می رسد. در این بازار مغازه های کوچکی را میبینید که کفش های دست دوز چرم در آن ها تولید می شود و می توانید با سلایق خاص خود از آن ها انتخاب نمایید و یا سفارش کار بدهید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

بازار مشروطه

بازار مشروطه یکی از بازار های جدیدالحداث می باشد که با معماری جدید به بازار تاریخی و قدیمی شهر تبریز متصل شده است . ورودی بازار مشروطه از سمت خیابان مطهری و نزدیک مسجد جامع تبریز می باشد. در این بازار بخش های مختلفی از قبیل بازار نگین مشروطه، بازار ثقة الاسلام، مجتمع مطهر، بازار خلیج فارس، بازار بزرگ مشروطه و … می باشد که به طور تقریبی در هر کدام صد واحد تجاری وجود دارد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

چهار سوق صادقیه(تبریز)

وقتی دو راسته اصلی همدیگر را قطع می کنند چهار سوق ها ایجاد می شوند که مهمترین قسمتهای بازار بوده اند و بازرگانان بزرگ در این قسمت حجره داشته اند. چهار سوق صادقیه تبریز نیز بهمین صورت ایجاد گردیده است و تجار سرشناس و قدیمی در این قسمت هجره داشته اند.

بازار شتربان(دوه چی)

وجه تسمیه دوه چی به این علت است که در ایام قدیم بیشتر تجارت ها از طریق شتر انجام می گرفت و تجار شترها را در این محل نگه داری می کردند و در کاروانسرا های موجود در این محل به استراحت می پرداختند. این بازارچه محله دوه چی تبریز را به بازار بزرگ تبریز متصل می نماید. کاروانسراهای موجود در این بازارچه تبدیل به مغازه های تجاری شده اند و کمتر معماری های قدیمی خود را حفظ کرده اند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

بازار بزازان شهر تبریز

ورودی بازار بزازان از پشت بازار امیر می باشد. باتوجه به معماری این بازار و عدم مشاهده معماری باشکوه بازار تبریز در بازار بزازان به نظر میرسد که این قسمت از بازار قسمت الحاقی به بازار اصلی تبریز بوده است . با این حال بازار بزازان تبریز دارای مغازه های بزرگ با محصولات متنوع می باشد که می تواند نیاز هر مشتری و خریدار را برطرف سازد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

بازار طلای تبریز

بازار طلای تبریز در اول بازار تبریز قرار گرفته است و دارای طرح های هشت ضلعی با هجره های دو طبقه می باشد. این بازار به دلیل اهمیت بالای آن در زیر بزرگترین گنبد آجری بازار تبریز واقع شده است که با دارا بودن معماری زیبای ایرانی یکی از بهترین و زیباترین قسمت های بازار تبریز می باشد. اگر قصد خرید به روز ترین طلاها و جواهرات ایران را دارید با این بازار سری بزنید.

خانه موزه تاریخی مشروطه تبریز

 یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر تبریز ، خانه موزه تاریخی مشروطه تبریز جزو خانه های ثبت شده تاریخی شهر تبریز می باشد. این خانه در زمان مشروطه به مرکز سری و تصمیم گیری ستاد مشروطه و قوای مشروطه مورد استفاده قرار می گرفت و به همین دلیل آن را خانه مشروطه تبریز می نامند. این خانه در راستا کوچه تبریز واقع شده است و معماری زیبای آن مربوط به دوره قاجاریه می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

در این موزه ، اشیاء تاریخی از قبیل اسلحه ستارخان و مجسمه ها و تابلو های رنگ روغن کار شده و استاد تاریخی دوره قاجار و مشروطیت و….. در این موزه برای تماشای مردم عزیزمان به نمایش گذاشته شده است. برای آگاهی از تاریخ ایران و نحوه پذیرفتن مشروطه توسط شاه قاجار می توانید آثار تاریخی و اسناد تاریخی در این موزه را مشاهده و مطالعه نمایید و از تاریخ کهن و غرورآفرین شهر تبریز و ایران اطلاع پیدا نمایید.

سایت موزه عصر آهن تبریز

سایت موزه عصر آهن تبریز در شمال شرقی مسجد کبود با وسعت سه هکتار قرار دارد. هم اکنون سی و هشت گور بدست آمده از عصر آهن به همراه اسکلت های انسانی با اشیاء سفالی و فلزی موزه عصر آهن تبریز را به موزه ای منحصر بفرد تبدیل کرده است و دل هر علاقه مند به تاریخ را به اعماق قرن ها می برد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

این آثار تاریخی مربوط به هزاره اول قبل میلاد می شود. این اجساد به شکل جنگی تدفین شده اند و نوع تدفین آن ها غربی می باشد. ظروف کشف شده همراه با اجساد دفن شده بودند، نشان می دهد که 4 هزار سال پیش مردمان این خطه به زندگی در دنیایی دیگر اعتقاد داشتند. این موزه یکی از بهترین موزه های برای پی بردن به تاریخ کشور می باشد.

موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان مکانی بزرگ برای نگهداری و دیدن گنجینه های تاریخی بدست آمده از پیشینیان است. این موزه از سال 1336 در جوار مسجد کبود به سه تالار در مساحت 12 در 37 متر علاقه مندان به تاریخ و تمدن را بسوی خود جلب می کند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

آثار بدست آمده از موزه آذربایجان با قدمت هزاره پنجم قبل از میلاد تا دوره های پیش از اسلام و همینطور دوران اسلامی در ویترین های زیبا به روش علمی و توالی زمانی چیده شده است. این موزه زیبا با دارا بودن آثار تاریخی فراوان شما را به اعماق تاریخ می برد. در سفر به شهر زیبای تبریز حتما بازدید از موزه آذربایجان تبریز را در برنامه های خود قرار دهید.

موزه قرآن تبریز (مسجد صاحب الامر تبریز)

مسجد صاحب الامر تبریز اکنون به عنوان موزه قرآن تبریز شناخته شده است. در موزه قرآن و کتابت مجموعه ای بسیار ارزشمند از قرآن های خطی ، ظروف چینی و برنجی ، کتیبه های سنگی ، پیراهن دعا منقش به آیات قرآنی ، نسخه های خطی قرآن استادان بزرگ خوشنویسی دوران قاجار و صفویه ، کتب دعا و دیوان اشعار و… نگهداری می شود.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

اهمیت موزه ها در باب گسترش فرهنگ و شناساندن موضوعات مختلف تاریخی به عموم امری غیر قابل انکار است و تبریز از این حیث غنی و پربار است. برای پی بردن به تاریخ زیبا و دید آثار قرآنی خوشنویسان ایران حتما به موزه قرآن تبریز سر بزنید.

 موزه قاجار تبریز (خانه امیر نظام گروسی)

خانه امیر نظام گروسی به عنوان دارالسلطنه تبریز در دوره قاجار میزبان اشیاء تاریخی دوره قاجار، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر تبریز می باشد. ساختمان موزه از دو حیاط درونی و بیرونی تشکیل شده است . موزه قاجتر با یازده تالار شامل تالار آبگینه ، سکه ، بافته ها ، فلزات ، موسیقی ، خاتم ، سنگ ، ادوات نظامی ، رجال و فرمان ها ، معماری و شهر سازی ، قفل و فانوس آینه ای از تحولات دوره های محتلف تاریخی می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

گردشگرانی که علاقمند به تاریخ دوره قاجار می باشند می توانند برای برای آشنایی با دوره قاجار به موزه قاجار تبریز بروند و با این دوره آشنا شوند.

موزه ساعت (موزه تاریخ شهرداری تبریز)

موزه ساعت با عنوان موزه تاریخ شهرداری تبریز و با تالار های متنوع خود پذیرای علاقه مندان آثار ، اشیا و تاریخ معاصر می باشد. این موزه در زیرزمین کاخ شهرداری معاصر تبریز واقع شده است . این موزه جزو اولین موزه های شهرداری جهان به شمار می رود که در شهر اولین ها ، تبریز دایر شده است .

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

 این موزه زیبا دارای چندین تالار میباشد که همانطور که از نامش پیداست شامل آثار تاریخی بلدیه(شهرداری) می باشد. از اشیاء دیگر موجود در این موزه می توان به هدایای داده شده به شهرداران اشاره کرد. در ادامه در رابطه با ساختمان شهرداری قدیم مطالبی منتشر خواهیم نمود.

موزه سنجش تبریز

این موزه واقع شده در یکی از خانه های قدیمی محله مقصودیه یعنی خانه سلماسی واقع شده است. این خانه از نمونه های سبک معماری دوره قاجار می باشد که خود در کنار اشیاء منحصر به فرد موزه دارای جذابیت فراوانی می باشد. این موزه بر پایه نمایش ابزار و تجهیزات قدیمی سنجش زمان به همراه دیگر ادوات مقیاس و اندازه گیری در شهر تبریز بوجود آمده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

ویترین ساعت های تزئینی و هنری ساخت کشورهای اروپایی و انواع ادوات مقایس توزیع مانند ترازوهای ظریف زرگری از گنجینه های این موزه می باشد. اگر به این حوزه علاقه مند می باشید حتما از این موزه زیبا دیدن نمایید.

موزه سفال تبریز (خانه علوی تبریز)

این موزه در یکی از با ارزش ترین خانه های شهر تبریز یعنی خانه صراف لار واقع شده است. در موزه سفال تبریز مجموعه کم نظیری از سفالینه ای لعاب دار فیروزه ای و لاجوردی همراه با نقاشی های زیبا دیدنی و تماشایی می باشد. هنر سفالگری میراث گذشتگان می باشد که احیا و زنده نگه داشتن آن بخشی از یادمان تمدن ها می باشد. به همین دلیل در این موزه آموزش های لازم سفال گری نیز داده می شود.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

موزه ها با آثار گرانبهای خود یکی از راه های شناخت گذشته است . موزه هایی که در بنا های باشکوه با معماری اصیل جا خشک کرده اند و برای دیدن بسیار لذت بخش می باشند. اگر به سفالگری و هنر های نظیر آن علاقه مند می باشد حتما به شهر اولین ها ، تبریز و موزه سفال تبریز سفر نمایید.

موزه استاد شهریار در تبریز

موزه استاد شهریار پس از درگذشت این استاد در محل زندگی استاد شهریار توسط شهرداری تبریز دایر گردید. این موزه در کوی مقصودیه شهر تبریز واقع شده است. در داخل این موزه تلفیق چندین هنر مجموعه با ارزشی را فراهم آورده است. دست خط های استاد که با خطی زیبا اشعارش را نوشته است در داخل ویترین چیده شده است ، که هنر شاعری را با هنر خوشنویسی در هم آمیخته است که این نشان میدهد که شهریار در هنر خوشنویسی هم فعال بوده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

این مجموعه گرانقدر می تواند برای پژوهشگران و افرادی که به شهر و تاریخ علاقه مند می باشند بسیار مفید باشد. در سفر به شهر تبریز علاوه بر بازدید از موزه های دیگر از این موزه تاریخی نیز دیدن فرمایید.

خانه های تاریخی تبریز

تبریز شهر خانه های قدیمی می باشد. در این شهر 280 خانه قدیمی قابل حفاظت وجود دارد که 80 باب از این خانه ها به ثبت رسیده اند. این خانه های تاریخی بیشتر مربوط به دوره های قاجار و پهلوی اول مربوط می شوند. این خانه های زیبا با معاری ایرانی اسلامی و گچبری های زیبای سر ستون ها ، شیشه های رنگی ، حوض های با صفا ، کاشی های آبی رنگ و پنجره های چوبی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز به شمار می آیند. تعدادی از خانه ها که بعنوان موزه ها استفاده میشود در مطالب بالا بعنوان موزه معرفی شده اند و تعدادی دیگر در ادامه مطلب معذفی خواهد شد.

خانه هنرمندان تبریز

خانه ختایی که بعد ها توسط شهرداری تبریز خریداری گردید و به خانه هنرمندان مشهور گردید. این خانه تاریخی که به تعبیری قدمت آن به 150 سال پیش برمیگردد در منطقه باغشمال تبریز واقع شده است. این خانه تاریخی به بلندای مشروطه دارد به طوری که روزهای مقاومت و جنگ و سرانجام پیروزی را به روی خود دیده است. در سفر به شهر زیبای تبریز می توانید به این خانه تاریخی زیبا سفر نمایید و از تاریخ سرشار از مقاومت و دلاوری آن اطلاعاتی کسب نمایید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه بهنام

این خانه به عنوان یکی از شاهکارهای معماری در تبریز شناخته می شود. این بنا نیز مانند سایر خانه های تاریخی شهر تبریز متعلق به دوران قاجاریه می باشد. در دوران قاجاریه بود که تبریز به بلوغ کامل رسید و آثار تاریخی و هنری زیادی در این شهر ساخته شد. خانه بهنام تبریز هم اکنون میزبان بخش اداری دانشکده هنر شهر تبریز می باشد. این خانه بسیار زیبا همواره مورد توجه گردشگران و مسافران بوده است. حتما در گشت و گذارتون در شهر تبریز از این خانه تاریخی زیبا دیدن نمایید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه شربت اوغلی

خانه تاریخی شربت اوغلی در دوران دوم قاجار ساخته شده است و قسمتی از این بنا نیز در دوره اول پهلوی به آن اضافه شده است . این بنای زیبا با ستون های بلند و سر ستون های گچبری شده زیبا ، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. مساحتی که این بنا در آن ساخته شده است حدود 1600 متر مربع می باشد. این بنا در محله سرخاب شهر تبریز واقع شده است و از جاذبه های گردشگری شهر تبریز می باشد. این خانه تاریخی توسط شهرداری تبریز در سال 1369خریداری گردیده است و پس از مرمت به فرهنگسرا تبدیل شده است که در حال حاظر مرکز ایرانشناسی در آن فعالیت می کند.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه نیکدل

یکی  دیگر از جاذبه های گردشگری شهر تبریز خانه تاریخی نیکدل می باشد. این خانه تاریخی در خیابان مقصودیه تبریز توسط سید ابراهیم نیکدل ساخته شده است. سید ابراهیم از تجار و بازرگانان بنام تبریز بوده است و در حوزه واردات لوازم خانگی از جمله چرخ خیاطی فعال بوده است. معماری این خانه همان معماری دوران صفوی – قاجار می باشد. آثار تاریخی نگه داری شده در این بنا بیشتر مربوط به حیطه کاری سید ابراهیم می باشد و از جمله چرخ خیاطی های قدیمی ژاپنی در این خانه به نمایش عموم گذاشته شده است. خانه تاریخی نیکدل در سال 1382 به ثبت ملی رسیده است و هم اکنون ستاد مرکزی تبریز 2018 در آنجا واقع می باشد. برای مشاهده خانه تاریخی نیکدل و آثار باستانی آن می توانید در ساعات اداری به آن جا مراجعه نمایید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه تاریخی حیدرزاده

خانه حیدرزاده در جنب جنوبی عمارت ساعت از دیگر خانه های زیبای تبریز که مربوط به دوره قاجار می باشد. نوع معماری خانه حیدرزاده تقلیدی از معماری روس تزاری و به سفارش سرتیپ قلی خان خارجه ساخته شده و بعد ها در اختیار خانواده حیدرزاده قرار گرفته است. این خانه از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار می باشد. این خانه در زمینی به مساحت 900 متر مربع در دو طبقه ساخته شده است که دارای دو حیاط مستقل بیرونی و اندرونی که توسط یک تالار باشکوه توسط ارسی های پرکار از هم جدا گردیده است. اولین و زیباترین بخش خانه که هنگام ورود جلب توجه می کند همان ارسی های پرکاری می باشد که توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده است. در سفر به شهر تبریز بازدید از این خانه زیبای تاریخی را به هیج عنوان از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه لاله ای شهر تبریز

قدمت خانه لاله ای تبریز به عصر پهلوی بر می گردد. این خانه متعلق به مرحوم یحیی ذکا بوده است که تلاش های فراوانی در زمینه ایجاد موزه های تبریز داشته است . موزه هایی همچون موزه فرش ، هنر های تزئینی و…. با تلاش های فراوان مرحوم ذکا ایجاد شده اند . این خانه تاریخی زیبا در سال 1379 بعنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است و بازدید برای عموم آزاد می باشد. این خانه هم اکنون بعنوان دفتر پژوهش های فرهنگی و تاریخی ذکا استفاده می شود و دسترسی به خانه لاله ای از خیابان ارتش جنوبی و کوچه صدر می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه سرخه ای

خانه سرخه ای در محله سرخاب تبریز واقع شده است. این خانه یکی از زیباترین خانه های تاریخی موجود در شهر تبریز می باشد. مالک خانه سرخه ای  میرزا مهدی فراشباشی، داماد مظفرالدین شاه بوده است. این خانه نیز مثل اکثر بناهای تاریخی تبریز در دوره قاجار ساخته شده است که دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی می باشد. معماری این خانه برگرفته از معماری دوران قاجار است. این عمارت در دو طبقه بنا شده است. زیرزمین ، حوض خانه ، مطبخ ، اتاق های گوشواره ای و…. از ویژگی های این بنا می باشند. این خانه نیز همانند دیگر خانه های تاریخی در تبریز در سال 1379 ثبت آثار ملی شده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

خانه امیر کبیر

خانه امیرکبیر با مساحتی بالغ بر 300 مترمربع در بوستان امیر کبیر تبریز واقه شده است. این خانه دو طبقه محل زندگی امیرکبیر ، صدر اعظم برجسته دوره قاجار می باشد. بخش زیادی از این خانه تخریب شده بود که هم اکنون بازسازی و مرمت شده است . در مقابل این خانه تاریخی مجسمه بزرگی از امیر کبیر به نمایش گذاشته شده است که اثر استاد جعفر نجیبی می باشد. برای بازدید از این خانه تاریخی می توانید در ساعات اداری مراجعه نمایید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشکری شهر تبریز: مساجد تاریخی شهر تبریز

مسجد صاحب الامر تبریز

تاریخ نگاران و جهانگردان دوره صفویه ، همه این مسجد را مسجد شاه طهماسب نامیده اند. کاتب چلبی در رابطه با این مسجد نوشته است : در قسمت میدان شرقی صاحب آباد مسجد مزین دیگری نیز وجود داشت چون نیایش از شاه طهماسب بود لشکر مراد چهارم عثمانی آن را در سال 1045 قمری خرابش کردند. این مسجد پس از عقب نشینی عثمانیان دوباره آباد گردید و در سال 1208 هجری قمری توسط جعفر قلی خان پسر احمد خان تجدید بنا یافت.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

نشانی این مسجد تاریخی در خیابان دارایی اول می باشد. علاقه مندان به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهر تبریز می توانند از این بنا دیدن فرمایند.

مسجد حاج صفر علی

این مسجد توسط حاج صفرعلی خویی – معاصر نایب السلطنه و بازرگان معروف ساخته شده است. مسجد حاج صفر علی در یمنی دوز بازار تبریز ، تقاطع خیابان دارایی شهر تبریز واقع شده است. بنایی با معماری زیبای ایرانی که دارای گنبدی بلند و مناره هایی که کاشی های آبی رنگ آن ها را تزئین کرده اند. در قسمت های شرقی و غربی مسجد دو تالار وجود دارد که با پنجره های چوبی از مسجد میانی جدا شده اند. هنگام باز شدن این پنجره های چوبی تالار های شرقی و غربی نیز به صحن میانی مسجد ملحق می شوند و مسجدی یکپارچه را تشکیل می دهند.

 

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد کبود (فیروزه اسلام)

این مسجد در سال 870 هجری قمری در دوره جهان شاه قره قیونلو و با نظارت صالحه خاتون دختر جهان شاه قره قیونلو بنا شده است. بنای مسجد شامل سردر ، شبستان و مقبره می باشد . این مسجد به نام فیروزه اسلام معروف می باشد. در اثر زلزله سال 1193 هجری قمری از این بنا فقط سردر و چند جزء از پایه های شبستان باقی مانده بود که در سال های 1318 و 1319 توسط استاد رضا معماران ، معمار هنرمند تبریزی بازسازی شده است. نشانی این مسجد تاریخی ، خیابان امام خمینی جنب بوستان خاقانی می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد جامع تبریز

تاریخ برپایی نخستین مسجد جامع را به سال های آغازین قرن هجری نسبت داده اند. در کتاب مرزبان نامه به مسجد جامع تبریز اشاراتی شده است که موید آبادانی و شکوه در عصر عطابک ابن محمد بوده است. سنگ نوشته های مسجد شامل فرمان شاه طهماسب متعلق به سال 972 هجری قمری می باشد. مردم مسجد جامع را جمعه مسجد می نامند. این مسجد در راسته کوچه روبروی خانه مشروطه قرار دارد. این مسجد مکانی برای عبادت های جمعی و برگزاری مراسم مذهبی بوده است. دیوارهای مسجد با گچ کاری هایی با طرح های گلدار تزیین شده است که نشان دهنده هنر و معماری ایرانی می باشد. شبستان مسجد که مخصوص برپایی نمازهای شبانگاهی و عصرگاهی می باشد . سقف این مکان با آجر و موزائیک پوشانده است و سقف های آجری بر ستون های هشت ضلعی استوار شده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد جامع تبریز یکی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز می باشد که با مشاهده آن می توانید به نبوغ و هنر معماری ایرانی پی ببرید. حتما در سفر به شهر زیبای تبریز از این اثر تاریخی و هنری دیدن فرمایید.

مسجد سید علی آقا

مسجد سید علی آقا یکی از مساجد دوران قاجاریه می باشد. این مسجد از قدیمتی ترین مساجد شبستان دار تبریز می باشد که دارای معماری زیبا و منحصر به فرد می باشد. اگرچه مسجد سید علی آقا نسبت به دیگر مساجد تاریخی کوچک میباشد ولی با توجه به معماری خاصی که دارد از مساجد مورد توجه گردشگران می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد میرزا سلمان حکیم

این مسجد در سال 1248 ساخته شده است. این مسجد نیز همانند دیگر مساجد شهر تبریز از سبک ستون های سنگی و گنبد های آجری تبعیت می کند. این مسجد در جنب غربی موزه آذربایجان شهر تبریز واقع شده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد آیت الله شهیدی

مسجد آیت الله شهیدی در دوره قاجار ساخته شده است و به مسجد قاری شهر تبریز مشهور می باشد. اگر به مسجد بروید در ورودی آن مسجد قاری نوشته و در کنار آن اسم آیت الله شهیدی نیز درج شده است. این مسجد در کنار مسجد آیت الله خلخالی واقع می باشد ولی از آن بزرگتر و زیبا تر است. آدرس این مسجد در بازار قدیم ، بازار شهیدی واقع شده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد کوچک (بازار تبریز)

این مسجد در راسته بازار جدید تبریز در کنار تیمچه حاج صفر علی واقع شده است. با توجه به کوچکی این مسجد معماری خاص آن هر گردشگری را به سمت خود می کشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد پل سنگی

این مسجد در خیابان چایکنار شهر تبریز ، روبروی پل سنگی واقع شده است. این مسجد از بناهای قدیمی شهر تبریز می باشد و دلیل نام گذاری پل سنگی بر روی آن ، نزدیکی مسجد به این پل می باشد. سقف مسجد از طاق و گنبد آجری پوشیده شده است که آجرهای استفاده شده در آن به رنگ فیروزه ای می باشد که زیبایی خاصی به این بنا داده است.این بنا متعلق به دوران قاجاریه می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد مولانا (تبریز)

این مسجد نیز همانند سایر مساجد تاریخی تبریز دارای معماری دوره قاجاریه می باشد. ستون های سنگی و گنبد های آجری از ویژگی های این مسجد می باشد. این مسجد دارای وضو خانه تاریخی مجزا می باشد. دربهای چوبی بکار رفته در این نما که دارای شیشه های رنگی به سبک معماری قدیم می باشند زیبایی خاصی به مسجد داده است. مسجد مولانای تبریز در روبروی بازار دلاله زن کوچک و داخل گذر دباغ خانه قرار دارد.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

مسجد شهدا

این مسجد در زمان عباس میرزای ولیعهد شروع به ساخت گردیده است و در زمان مهدی قلی میرزا برادر محمد شاه تکمیل گردیده است. مسجد شهدا در میدان شهدای تبریز واقع شده است . نام قبلی مسجد ، مسجد شاهزاده بود که به دلیل قرار گرفتن در میدان شهدا به این نام تغییر نام داده است. بر روی دیوار های این مسجد می توان عکس های تعدادی از شهدای دوران دفاع مقدس را مشاهده نمود.

مساجد تاریخی زیادی در شهر تبریز موجود می باشند که قدمت بیشتر آن ها به دوران قاجار و قبل تر از آن برمی گردد. تعدادی از این مساجد عبارت اند از :

مسجد ملاکربلایی علی ، مسجد استاد و شاگرد ، مسجد میر محمود آقا ،مسجد خونی ، مسجد ثقه الاسلام ، مسجد امام جمعه ،مسجد کلکته‌چی ، مسجد کریم‌خان ، مسجد دال ذال ، مسجد میدان مقصودیه ، مسجد قراملک ، مسجد حجت‌الاسلام ، مسجد خاله اوغلی ، مسجد میرزا صادق آقا دینوری ، مسجد مفیدآقا ، مسجد قیزللی (میرزا یوسف آقا) ، مسجد مقبره ، مسجد مجتهد ، مسجد هفتاد ستون ، مسجد دباغ خانه ، مسجد بادکوبه‌ای ، مسجد اشراقی ، مسجد صادقیه ، مسجد بنی‌هاشم ، مسجد خلخالی ، مسجد حاج غفار ، مسجد قره باغی ، مسجد سفید ، مسجد ایپکچیلر (آیت الله اهری) ، مسجد آیت الله خسروشاهی ، مسجد شهید صدوقی ، مسجد حضرت فاطمه ، مسجد زاویه ، مسجد حاج جعفردایی ، مسجد امامزاده (حاجت) و….

این مساجد فقط قسمتی از مساجد تاریخی شهر تبریز می باشند که در مقالات بعدی به هریک از این مساجد را به تفکیک خواهیم پرداخت.

پل های تاریخی تبریز

در این مبحث قصد داریم پل های تاریخی شهر تبریز را معرفی نماییم.

پل تاریخی آجی چای تبریز

این پل تنها پل قدیمی می باشد که مشرق زمین را به دنیای غرب وصل می کند که در شمال غرب تبریز بر روی تلخ رود واقع شده است. این پل با 16 دهنه به طول 100 متر و عرض 5 متر می باشد. نام این پل برای اولین بار در متون صفویه در زمان شاه اسماعیل اول در سفرنامه نوشته شده است. این پل در کنار پایگاه شکاری دوم تبریز می باشد. پل آجی چای تبریز تا سال 1340 تنها پل موجود بر روی رودخانه آجی چای بوده است که بعد ها چهار پل دیگر بر روی این رودخانه احداث شده است. این پل در سال 1378 توسط میراث فرهنگی به ثبت آثار ملی رسیده است. این پل در زمان صفویه ساخته شده است که برای دیدن آن می توانید به میدان آذربایجان تبریز بروید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

پل تاریخی قاری تبریز

پل قاری یا همان پل چراغ یکی از مشهورترین پل های تاریخی شهر تبریز می باشد. این پل در زمان قاجار بنا شده است. این پل بر روی رودخانه میدان چایی(مهرانه رود) واقع گردیده است. ویژگی های بارز این پل ، سرستون های کله گوچی و چراغ های زیبایش می باشد. ارتباط بین بازار بزرگ تبریز و منطقه شمالی تبریز توسط این پل برقرار می گردد. این پل زیبا شامل 8 دهنه با قوس های مدور می باشد. نورپردازی هایی که در این پل انجام گردیده است در زمان شبانگاهی زیبایی خاصی به این پل بخشیده است. این پل تاریخی به تازگی در آثار ملی ایران ثبت شده است. در سفر به تبریز از پل های زیبای این شهر دیدن فرمایید.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

پل سنگی تبریز

این پل در محله ای به همین نام به روی رودخانه تلخ رود واقع شده است و با توجه به متون تاریخی به نظر می رسد که از آثار اوایل دوره قاجار می باشد. این پل دارای پنج چشمه سنگی با طاق هلالی می باشد. مصالح استفاده شده در این پل از آجر و سنگ می باشد و به علت رطوبت بالای موجود از ملات ساروج استفاده کرده اند. در پایه جنوبی پل سنگ نوشته ای وجود دارد که بر روی آن تاریخی 1363 هجری قمری به خط کوفی نوشته شده است.این پل نیز در سال 1384 به ثبت آثار ملی رسیده است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

جاذبه های گردشگری شهر تبریز

اقامت در تبریز

شهر زیبای تبریز همواره مورد توجه گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی بوده است . این شهر با توجه به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری و طبیعی یکی از توریست پذیر ترین شهر های ایران می باشد که تویست های زیادی را از جای جای دنیا به سمت خود می کشد. علاوه بر دارا بودن آثار تاریخی و گردشگری فراوان ، به علت قرار گیری در منطقه جغرافیایی خاص و آب و هوای معتدلی که دارد در فصول بهار و تابستان مسافران زیادی به این شهر و منطقه سفر می کنند.

یکی از روش های اقامت مسافران به این شهر اجاره سوئیت در تبریز می باشد. سوئیت های مجهز در تبریز با قیمت های مناسب اقامت آسان و راحتی را برای مسافران فراهم می کند . برای رزرو سوئیت در شهر تبریز و دیگر شهر های ایران می توانید از سایت قصریاب که در حوزه گردشگری و اجاره سوئیت فعال می باشد استفاده نمایید.

در مقالات بعدی به طور کامل به مناطق گردشگری و مراکز خرید و تفرحی و معرفی کامل شهر تبریز و … خواهیم پرداخت تا مسافران و گردشگران عزیز بدون هیچگونه دغدغه ای و با آسایش و اطلاعات کامل به شهر زیبای تبریز سفر و لذت کافی ببرند.

 

پاسخ دهید