بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/12/09

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

اجاره سوئیت در تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

روستاهای توریستی تبریز

آبشارهای زیبای تبریز

جنگل های ارسباران

قلعه بابک

کلیبر
پارک ملی ارسباران

کوه های آلاداغلار

جاذبه های طبیعی دیگر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی هر محلی یکی از دارایی های زیبای آن منطقه می باشد. برای آشنایی با جاذبه های طبیعی شهر تبریز ما مقاله جامع و کاملی را با معرفی بیشتر جاذبه ها آماده نموده ایم که می توانید با مطالعه مقاله زیر با ویژگی های جاذبه های طبیعی تبریز آشنا شوید.

مقاله مرتبط : مقبره الشعرا گورستان تاریخی تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز : روستاهای توریستی تبریز

روستای سفیده خوان

این روستای توریستی و گردشگری در فاصله زمانی یک ساعته با تبریز قرار دارد و از جاذبه های طبیعی شهر تبریز می باشد. این روستا در دامنه کوه سهند تبریز واقع شده است. وجود تپه هایی با شیب ملایم و آب و هوایی بکر و طبیعی این منطقه را برای کوهنوردان بسیار جذاب کرده است که همواره برای کوهنوردی به این منطقه می روند. شغل اصلی مردمان این رستا دامپروری ، کشاورزی و تولید صنایع دستی می باشد که در سفر به این روستا می توانید از این آثار و صنایع دستی نیز خرید نمایید. وجود آب های معدنی و چشمه های طبیعی و منطقه سرسبز و طبیعی این روستا و منطقه را به عنوان مکانی برای جذب توریست و گردشگر تبدیل کرده است. این روستا یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهر تبریز می باشد.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

روستای کندوان

کندوان روستای تاریخی و کم نظیر بخش اسکو در فاصله 22 کیلومتری جنوب اسکو واقع شده است. این روستا در میان دره ای با صفا و رودخانه ای با همین نام قرار گرفته است. بنای خانه های این روستا از نوع صخره ای می باشد و به قرن هفتم هجری قمری و در بعضی موارد به قبل اسلام بر می گردد. این روستا نمونه ای از ابتدایی ترین نوع بشر و همزیستی او با طبیعت وحشی اطرافش بشمار می رود و در مرحله اول فرم خارجی این روستا ، انسان را به یاد قله های پر سحر و جادوی قدیمی می اندازد. در نگاه اول به روستا یکسری مخروط های نوک تیز دیده می شود که در سطوح غیر منظم ان ها سوراخ هایی وجود دارد که در سراشیبی کوه بصورت پله پله بالا رفته اند.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

نحوه شکل گیری روستای کندوان

مخروط ها در مراحل اولیه زمین شناسی که هنوز پوسته زمین سخت نشده بود بر اثر فشار ها و جابه جایی کوه ها به دلیل نرم بودن خمیره آن ها از محیط هم جوار خود جدا شده و فرم گرفته است و بعد ها بر اثر ساییدگی بصورت فعلی در آمده اند. جنس مخروط ها از مخلوط شدن گدازه های آتشفشانی کوه سهند و گل و لای حاصل از باران های سیل آسا پدید آمده است. بلندی این تپه های مخروطی شکل بیش از 60 متر می باشد. تشکلیلات جنسی طبقات روی آن ها بر روی آبرفت رودخانه کندوان  واقع شده است.

فضاهای داخل مخروط ها

در فضا های داخل مخروط ها اطاق های نشیمن را می توان دید که بعنوان آشپزخانه و ابار و طویله و نشیمن مورد استفاده قرار می گیرند. غیر از اطاق های نشیمن دو عدد مسجد نیز در آن جا جود دارد. در داخل هر مخروط خانه های دو تا چهار طبقه ساخته شده است. علاوه بر منحصر بفرد بودن روستا ، وجود آب معدنی گوارا در کنار این روستا که از دل یک تپه خارج می شود و برای امراز کلیوی مفید است. این روستای توریستی و تاریخی در دنیا جزو منحصر بفرد ترین مکان ها می باشد که همه ساله توریست های زیادی را از سرتاسر جهان به این روستا می کشاند.مقاله مرتبط : جهنم دره مشکین شهر 

روستای لیقوان

روستای لیقوان یکی از قدیمی ترین روستاهای تبریز می باشد که در جنوب شهر تبریز و در کنار مهرانه رود واقع شده است. برخی از مورخان قدمت این روستا را به پیش از اسلام نسبت داده اند. این روستای تاریخی و توریستی در یکی از بکرترین منطقه های آذربایجان واقع شده است که در کنار این روستا کوه سر به فلک کشیده سهند نیز سلابت خاصی به آن داده است. روستای لیقوان به دلایل زیادی روستای توریستی تبریز شده است که به دلایل آن خواهیم پرداخت.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

روستای لیقوان با معماری منحصر به فرد

معماری و ساخت روستا بصورت پلکانی می باشد. خانه ها بصورت متمرکز ساخته شده اند و جمعیتی بالغ بر 8 هزار نفر در این روستا زندگی می کنند. خانه های روستا در کوه پایه بنا شده اند تا مساحت و زمین بیشتری برای کشاورزی اهالی موجود باشد از اینرو این روستا جزو روستا های متمرکز بحساب می آید.

لیقوان پایتخت پنیر ایران

امروزه در هر شهری و در هر مغازه و در هر منطقه ای اسم لیقوان را بیاورید اولین چیزی که به ذهن همه می آید پنیر لیقوان می باشد. این پنیر جزو خوشمزه ترین پنیر های موجود در جهان می باشد که شهرت جهانی دارد. دلایل منحصر به فرد بودن پنیر لیقوان این است که گوسفندانی که در این چراگاه های طبیعی که پر از داروهای گیاهی است چرا می کنند و عطر و طعم این گیاهان در شیر و پنیر آن ها نیز بوجود می آید و نحوه درست کردن پنیر نیز یکی از دلایل خوشمزه بودن پنیر لیقوان می باشد.

لیقوان بهشتی زیبا و تاریخی با چشمه های آب گرم

این روستا در دره ای زیبا و سرسبز واقع شده است که به دلیل خوش آب و هوا بودن و بکر بودن مسافرا زیادی را به سمت خود می کشاند. وجود چشمه های آب گرم معدنی در دل کوه های این منطقه و چشمه های طبیعی و گوارا و همینطور رودخانه پر آب و همینطور آثار تاریخی همچون قبرستان لیقوان ، خانه اربابی و … این روستا را به یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی شهر تبریز تبدیل کردا است.

مقاله مرتبط : گردشگري در اسکو – سوغاتی ها

روستای زنوزق

روستای زنوزق که به ماسوله آذربایجان شرقی معروف می باشد از جمله آثار گردشگری این منطقه می باشد. این روستا با دارا بودن خانه های پلکانی قدیمی که در بین کوه های این منطقه بوجود آمده است و شواهد تاریخی نشان می دهد که قدمت این روستا به دوران صفویه باز می گردد. این روستا دارای ویژگی های بارزی می باشد که آن را منحصر بفرد می کند. از شکوفه های بهاری آن گرفته تا برف هایی که روستا را سفید پوش می کنند و قبرستان تاریخی آن و سرسبزی این روستا که آن جا را تبدیل به محلی برای گردشگران داخلی و خارجی نموده است. مردمان این روستا و جوان های آن ها کمتر به مهاجرت به شهر ها فکر می کنند و این باعث آبادی هرچه بیشتر روستا می شود.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

نحوه اقامت و اجاره سوئیت

سایت گردشگری قصریاب همواره در صدد معرفی بهترین مکان ها برای گردشگری و جاذبه های طبیعی شهر های مختلف از جمله شهر تبریز می باشد. از اینرو این سایت با فراهم آوردن بهترین سوئیت های موجود در شهر تبریز و پشتیبای 24 ساعته و قیمتی رقابتی در صدد ایجاد محیطی امن و پاکیزه و امکانات ویژه برای گردشگران و مسافران شهر تبریز می باشد. برای رزرو سوئیت در تبریز می توانید از سایت قصریاب استفاده نمایید.

مقاله مرتبط : کلیساهای تبریز

 جاذبه های طبیعی شهر تبریز : آبشار های زیبای تبریز

آبشار عیش آباد

آبشار عیش آباد در روستایی به همین نام در 60 کیلومتری تبریز واقع شده است. این آبشار در نزدیک روستای عیش آباد بوجود آمده است. این آبشار شما را به صخره نوردی و کوهنوردی دعوت می نماید. امکانات رفاهی نزدیک روستا بوجود آمده است که می توانید از آن ها استفاده نمایید. برای چادر زدن نیز می توانید از مکان هایی که در مسیر آبشار وجود دارد استفاده نمایید. برای رسیدن به آبشار باید حدود چهل دقیقه از روستا مسیر پیاده را طی نمایید. در مسیر از باغات سرسبز که سر به فلک کشیده اند دیدن فرمایید و چند دقیقه به خود استراحت دهید و بعد به ادامه حرکت بپردازید. این آبشار جزو زیباترین آبشار های این منطقه می باشد که حتما به دیدن آن بروید و از آن لذت ببرید.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

آبشار گل آخور

آبشار زیبای گل آخور ، یکی از زیباترین آبشار های این منطقه می باشد. این آبشار در روستای گل آخور شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی واقع شده است. فاصله این آبشار از شهر تبریز در حدود 88 کیلومتر می باشد که حدود 1.5 ساعت طول می کشد تا به این آبشار برسید. مسیر رسیدن به این روستا از جنگل های ارسباران عبور می کند که منظره زیبای را بوجود آورده است. در فصول بهار مسیر این آبشار بسیار زیبا و بکر می باشد . این آبشار در نزدیکی روستا واقع شده است که ارتفاع آبشار به 10 متر می رسد و پله هایی برای رسیدن به این آبشار تعبیه شده است. در این روستا برای گردشگران سروسی های بهداشتی و تعدادی آلاچیق در ساخته شده است.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

اگر در فصول سرد به دیدن این آبشار می روید حتما لوازم ایمنی و زمستانی نظیر زنجیر چرخ و لباس گرم به همراه خود ببرید چون ارتفاع برف در بعضی مسیر ها به حدود 2 متر نیز می رسد. معمولا در فصول سرد این آبشار یخ میزند و قندیل های زیبایی را تشکیل می دهد که منظره زیبایی را برای گردشگران بوجود می آورد. ختما به این منطقه سفر نمایید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

آبشار اسکندر

آبشار اسکندر در نزدیکی شهر تبریز و در جاده تبریز اهر و راه فرعی روستای طویقون واقع شده است. ارتفاع این آبشار زیبا به حدود 30 متر می رسد. این آبشار در قسمت شمالی کوه سهند واقع شده است. به دلیل وجود آب و هوای خوب این منطقه و کوه ها میزبان تعداد زیادی از مسافران و کوه نوردان می باشد. در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا این آبشار دچار یخ زدگی می شود که مناظر زیبایی را برای گردشگران بوجود می آورد . علاوه بر ایجاد زیبایی این یخ زدگی باعث می شود که یخ نوردان و کوهنوردان فرصتی پیدا نمایند تا به ورزش و تفریح در این آبشار یخ زده بپردازند و از آن لذت ببرند.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

اگر به تبریز سفر می کنید حتما از جاذبه های طبیعی شهر تبریز لذت ببرید و از آبشار های موجود در این منطقه نظیر آبشار اسکندر نهایت بهره و لذت و استفاده را ببرید.

آبشار سرکند دیزج

آبشار سرکند دیزج در شهرستان شبستر آذربایجان شرقی واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید به جاده اصلی تبریز – صوفیان را پیش گرفته و با گذر از صوفیان تابلو روستای مهتر احمد را مشاهده خواهید کرد . راه فرعی روستا کوتاه می باشد و خیلی زود به روستا خواهید رسد. این روستا نیز با داشتن باغات فراوان گردو و سرسبزی فراوان و منطقه ای زیبا از جمله روستا های توریستی می باشد که طرفداران زیادی دارد. بعد از رسیدن به روستا باید از ماشین پیاده شوید و حدود یک ساعتی رو پیاده طی نمایید تا به آبشار برسید. این آبشار نه چندان بلند ولی زیبا که در فصول پربارش ، پر آب تر می شود یکی از مقاصد گردشگری این منطقه می باشد که افراد زیادی را به سمت و سوی خود می کشد. حتما در سفر به این منطقه از زیبایی های این آبشار استفاده نمایید.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جنگل های ارسباران

ارسباران یکی از جنگل هایی ایست که پرتنوع ترین پوشش گیاهی و جانوری را به خود جای داده است. این جنگل ها دارای تنوع زیاد جانوری و گیاهی می باشد که به آن لقب موزه حیات وحش ایران را نیز داده اند. از حیات وحش این جنگل ها که بگذریم به تنوع پوشش گیاهی که در این منطقه وجود دارد اشاره خواهیم کرد. درختان موجود در این جنگل از بازماندگان جنگل های میلیون ساله هیرکانی می باشند که از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند. قبلا ها به دلیل پوشش و تعداد زیاد درختان موجود در این جنگل ها به این منطقه قره داغ می گفتند که بعد ها به دلیل قطع بیرویه درختان از درختان و تعداد آن ها کاسته شد.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

آب و هوای جنگل های ارسباران

یکی از خوش آب و هواترین منطقه های ایران جنگل های ارسباران می باشد. این جنگل ها در فاصله زمانی حدودا دو ساعته از تبریز قرار گرفته اند که آذربایجانی های این منطقه بجای سفر به شمال کشور این منطقه را برای تفریح و استراحت و کوهنوردی در آخر هفته ها و روزهای تعطیل انتخاب می کنند. وجود جنگل های انبوه باعث بوجود آمدن هوای تازه و خنک در این منطقه شده است که شادابی زیادی را به گردشگران می بخشد. بهترین زمان سفر به این منطقه فصل های بهار و تابستان می باشد که هوای خنک و دلپذیز این منطقه باعث ایجاد شعف و شادابی می شود.

نحوه سفر به جنگل های ارسباران

برای سفر به این منطقه می توانید به شهر تبریز عزیمت نمایید و با چند روز اقامت در تبریز و بازدید از آثار تاریخی تبریز و مناطق گردشگری آن سپس به منطقه جنگل های ارسباران سفر نمایید و از زیبایی های آن لذت ببرید. برای رفتن به جنگل های ارسباران می توانید از ورودی شهر تبریز که تابلوی اهر و کلیبر را مشاهده نمودید از آن جاده برای رسیدن به جنگل های ارسباران استفاده نمایید.

قلعه بابک

در سه کیلومتری جنوب غربی شهر کلیبر در استان آذربایجان شرقی قلعه ای وجود دارد که بر اساس متون تاریخی به جامانده از دوره ساسانیان و اشکانیان می باشد. اسم قلعه بابک برگرفته از نام بابک خرمدین می باشد. بابک خرمدین سردار ایرانی و رهبر گروه معروف به سرخ جامگان بود که در سده چهارم هجری در برابر حمله اعراب به ایران در این قلعه بیش از 20 سال در برابر آن ها مقاومت کرد. دژ یا قلعه بابک در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا و در دل مسیری صعب العبور در کوهستان واقع شده است.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

برای رسیدن به قلعه باید از راهروی باریکی عبور کرد که در گذشته محل استقرار نگهبانان قلعه بوده است. قلعه از سنگ و ساروج ساخته شده است. تنها راه رفتن به قله راه پله و دروازه می باشد و کوه ها و قله ها اجازه راه دیگری برای ورود به قلعه را به کسی نمی دهد و احتمالا به همین دلیل سالها مکان فعالیت های میهن پرستانه بابک خرمدین بوده است و لشکریان و خلفای عباسی توانایی ورود به این بنا را نداشته اند.

بقایای بجامانده از قلعه بابک

بقایای بجامانده از قلعه شامل دیوار های تالار مرکزی و دیوار های هفت اتاق است که همگی به تالار اصلی می رسند . در قسمت شرقی این بنا نیز دیوار و بنای چند اتاق و آب انبار وجود دارد. در قسمت شمال غربی قصر نیز پلکانی قرار دارد که ظاهرا راه دسترسی به سایر طبقات قلعه بوده است . اما امروز بقایای چندانی اط آن باقی نمانده است. دژ بابک در سال 1345 در لیست آثار ملی ، تاریخی و فرهنگی ایران ثبت شده است و مرمت آن از سال 1376 مورد دستور قرار گرفته است .

این قلعه هم اکنون یکی از آثار تاریخی و گردشگری استان آذربایجان شرقی می باشد. با توجه به طبیعت بکر و زیبای این قلعه و زیبایی های بی نظیر آن و تاریخی پربار این قلعه پیشنهاد می کنم حتما از این قلعه تاریخی دیدن فرمایید.

مقاله مرتبط : مسجد کبود تبریز

کلیبر

شهرستان کلیبر با قرارگیری منطقه در ذخیره گاه محیط زیست کشور که دارای زیبایی های طبیعی و جنگل های بکر و دست نخورده ای می باشد از جاذبه های طبیعی منطقه شمال غرب کشور ایران می باشد. کلیبر در منطقه ای قرار دارد که پوشیده از جنگل های طبیعی و دست نخورده می باشد. به همین دلیل دارای آب و هوایی دلپذیر و خنک می باشد که طبیعت دوستان را همه ساله با این شهر می کشاند. کلیبر دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری و آثار تاریخی و قلعه های تاریخی می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

قلعه پیغام

قلعه پیغام در 10 کیلومتری جنوب شهر کلیبر در روستایی به نام پیغام قرار دارد. این قلعه بر فراز کوهی که سه طرف آن پرتگاه می باشد واقع شده است و رود کلیبر نیز از پایین آن می گذرد. از ویژگی های این قلعه به این می توان اشاره کرد که این قلعه مشرف به تمام راه های ورود و خروج شهر کلیبر بوده است و همینطور که از نامش پیداست وظیفه دیده بانی و رساندن پیام را به شهر داشته است. یکی دیگر از وظایف این قلعه که بابک خرمدین در جنگ با اعراب از آن استفاده می کرد و دستورات نظامی را بوسیله آن و با آتش به سایر قلعه ها ارسال می کرد. از این قلعه آثار چندانی باقی نمانده است و در آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

قلعه پشتو

قلعه پشتو در روستای پیشتاب از توابع بخش هوراند ساخته شده است. این قلعه در ارتفاع 3000 متری ساخته شده است. این قلعه همانند قلعه بابک و قلعه پیغام برای مقابله با اعراب بنا گردیده است. برای ورود به این قلعه باید از راه پله های سنگی کوچکی که وجود دارد استفاده کنید و بغیر از این راه پله ها راه دیگری برای ورود به قلعه وجود ندارد. اطراف قلعه را پرگاه های مخوف محاصره کرده اند که عملا قلعه را در مقابل حملات نفوذ ناپذیر می کند. بنای این قله بوسیله سنگ و ساروج ساخته شده است که به دوره اشکانیان باز می گردد. اطراف این قلعه طبیعت بکر و دست نخورده ای وجود دارد که حس شادابی و طراوت را به آدم ها می بخشد . حتما از قلعه های زیبای این دیار دیدن فرمایید و لذت ببرید.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

قلعه آوارسین

شهرستان خدافرین در شمال استان آذربایجان شرقی واقع شده است . این شهرستان با دارا بودن بیش از 86 درصد جنگل یکی از منحصر بفرد ترین و زیباترین طبیعت ها را بخود اختصاص داده است. روستای آوارسین که یکی از روستاهای شهرستان خود آفرین می باشد پذیرای یک قلعه تاریخی می باشد. قلعه آوارسین یکی از قلعه های موجود در این شهرستان می باشد. با توجه به کشفیات انجام شده قدمت این قلعه به دوره های ساسانی برمی گردد.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

علاوه بر آن سفال های کشف شده از این قلعه نشان می دهد که تاریخ آن به سده های قبل از میلاد مسیح نیز می رسد ولی بیشتر اقلام کشف شده مربوط به دوره های بعد اسلام می باشد. با توجه به آثار ثبت شده تاریخی حضور بابک خرمدین نیز در این قلعه ثبت شده است. اطراف این قلعه دارای طبیعتی بکر و زیبا می باشد که می توانید از آن ها نهایت استفاده را ببرید.

مسجد جامع کلیبر

آذربایجان یکی از مناطقی می باشد که دارای آثار تاریخی و مساجد قدیمی فراوانی میباشد. مسجد جامع کلیبر که بخاطر اینکه شاه عباس دستور ساخت آن را داده بود به آن مسجد شاه عباس نیز معروف می باشد. تاریخ این بنا به دوره صفویه بر میگردد. این مسجد دارای مناره های 45 متری بود که بخشی از مسجد در حمله توپخانه ای روس ها به این منطقه از بین رفته است . در حیات این مسجد درختان 300 ساله ای وجود داشت که توسط حیات امنای مسجد قطع شده اند. این مسجد در سال 1393 مورد بازسازی واقع شده است.

مقاله مرتبط : مساجد بازار تبریز

مقبره شاه قاسم

مقبره شاه قاسم در 65 کیلومتری شهر کلیبر در روستای پیرلر واقع شده است. باتوجه به متون تاریخی این مقبره مربوط به دوره صفویه می باشد. این مقبره در بلندی های روستا واقع شده است که از ابهت و زیبایی خاصی برخوردار می باشد. اطراف این مقبره بسیار سرسبز و زیبا می باشد. از سال 1382 مرمت این بنا شروع شده است. برای بازدید از این مقبره و زیارت می توانید ابتدا به شهر کلیبر بروید و سپس از آنجا به این مقبره دسترسی پیدا خوهید داشت.

حمام قدیمی

کلیبر از جمله شهر های زیبای استان آذربایجان شرقی می باشد که دارای آثار تاریخی فراوانی می باشد. حمام قدیمی از جمله این آثار تاریخی می باشد. این حمام در روبروی مسجد جانمع کلیبر واقع شده است که گنبد های کوچکی که از زین بیرون زده شده اند نشانه این حمام می باشد. این گنبد ها به عنوان نورگیر استفاد می شدند. این حمام تا سال 1352 خورشیدی مورد استفاده قرار می گرفت. این حمام نیز جزو آثاری بود که شاه عباس در تمام کشور برای استفاده کاروان ها بنا کرده بود.

مقاله مرتبط : موزه های تبریز

پارک ملی ارسباران

پارک ملی ارسباران که قلعه بابک نیز در آن واقع شده است دومین منطقه منحصر به فرد ایران می باشد که به ثبت یونسکو رسیده است. در این پارک تعداد زیادی از گونه های جانوری و پوشش های گیاهی وجود دارد. برای حفظ تنوع جانوری ، این پارک مدت ها به منطقه شکار ممنوع تبدیل شده بود. برای حفظ پوشش گیاهی و ذخیره محیط زیستی کشور محافظت های بیشتری برای جلوگیری از قطع درختان صورت می گرفته است. در این منطقه گونه ای جانوری زیادی وجود دارد که از جمله میتوان به خرس قهوه ای ، عقاب طلایی ، گربه وحشی ، گراز و گونه های جانوری دیگری اشاره نمود. در این پارک کمپ هایی برای استراحت مسافران در نظر گرفته شده است.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

کوه های آلاداغلار

کوه های آلاداغلار یکی از شگفتی های زیبای خداوند می باشد که از 25 کیلومتری شمال تبریز آغاز می شود . قدمت این کوه های زیبای رنگارنگ به 15 میلیون سال می رسد. این کوه ها در اثر فرایند زمین شناسی و ترکیب آهن با خاک در طی میلیون ها سال به شکل امروز در آمده است. این کوه های زیبا و رنگارنگ مقصد بسیاری از عکاسان ، برای ایجاد عکس های هنری و خلق زیبایی ها می باشد. نمونه این کوه های بینظیر تنها در کشور های معدودی نظیر چین وجود دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

با معرفی این کوه ها به جهانیان و هم میهنان می توانیم این کوه های زیبا را به عنوان مقصد گردشگری توریست های خارجی و داخلی قرار دهیم تا با کمترین هزینه بیشترین استفاده و لذت را از این شاهکار خداوند ببرند. برای بهره بردن از نهایت زیبایی این شاهکار طبیعت می توانید به دل این کوه ها بروید چون در زمان بارندگی آب راه هایی تشکیل می شود که زیبایی این کوه ها را دو چندان می کند.

جاذبه های طبیعی دیگر تبریز

سد امند

سد امند یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی شهر تبریز می باشد . این سد خاکی بر روی رودخانه شیخ چایی واقع شده است که یکی از مهمترین حوزه های آبریز دریاچه ارومیه می باشد. این سد در 23 کیلومتری شهر تبریز در شهرستان شبستر واقع شده است. در سالیان اخیر با سرمایه گذاری های کلان این بخش به یک منطقه توریستی تبدیل شده است. در اطراف سد چندین هزار درخت اقاقیا کاشته شده است که زیبایی این سد را چندین برابر کرده است. در این سد تفریحات آبی نظیر جت اسکی ، قایق سواری و شاتل وجود دارد.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

وجود رستوران های لوکس و هتل پنج ستاره و کلبه های چوبی زیبا و آلاچیق ها و اقامت گاه های بومگردی و کافی شاپ هایی باعث جذابیت هرچه بیشتر این مجموعه شده است. در اطراف این سد زمین های بازی و آموزشی گلف ، سوارکاری ، فوتبال ، والیبال وجود دارد که این را به یک مجموعه تمام حرفه ای و توریستی تبدیل کرده است.

دشت تبریز

دشت تبریز ، با مساحت 5392.2 کیلومتر مربع در استان آذربایجان شرقی بزرگترین دشت موجود در این استان بعد از دشت های مرند و جلفا می باشد. این دشت از شمال به دامنه های میشو ، از جنوب به دامنه های شمالی سهند ، از شرق به محدوده شهر تبریز و از غرب به اراضی شوره زار و دریاچه ارومیه محدود می شود . آجی چای بزرگترین رودخانه دائمی تبریز می باشد که وارد دشت تبریز می شود.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

این دشت زیبا با توجه به منطقه و رودخانه موجود از سرسبزی خاصی برخوردار می باشد. در سفر به شهر تبریز این دشت می تواند یکی از مقاصد گردشگران و طبیعت گردان باشد.

پارک جنگلی باغمیشه تبریز

پارک جنگلی باغمیشه تبریز یکی از زیباترین و بزرگترین پارک های شهر تبریز می باشد که در شمال تبریز واقع شده است . این پارک دارای امکانات رفاهی و تفریحی فراوانی می باشد که نیازهای همه را برآورده می نماید. وجود امکانات و تفریحاتی نظیر قایق سواری در استخر بزرگ پارک و همچنین بزرگترین زمین گلف شمال غرب کشور ، تونل های سیمانی زیبا ، رستوران و بوفه های مجهز از دیگر امکانات ویژه این پارک بزرگ می باشد. بعد از تبریز گردی و بازدید از خانه های تاریخی می توانید از این پارک برای تفریح استفاده و لذت ببرید.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

کوه آینالو

کوه آینالو در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است . این منطقه که بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران بشمار می رود از زیباترین منطقه های آذربایجان شرقی می باشد. منطقه حفاظت شده آینالو در اطراف شهر کلیبر می باشد. این منطقه بدلیل دارا بودن پوشش های گیاهی خاص و تنوع گونه های جانوری کمیاب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این منطقه بدلیل واقع شده در ارتفاعات بالا همواره پوششی از مه و ابر را دارا می باشد. برای اینکه از جنگل های زیبای این منطقه لذت کافی را ببرید می توانید از طریق کلیبر به سمت قلعه بابک بروید و بعد از طی 55 کیلومتر تابلو این منطقه را مشاهده می نمایید.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

اگر به این منطقه سفر می کنید حتما لوازم موزد نیاز خود را از شهر کلیبر تهیه نمایید چون در آن جا امکانات زیادی موجود نمی باشد. در آن محل اتاقی برای اجاره دادن موجود نمی باشد ولی می توانید از کمپ های ایجاد شده استفاده نمایید.

آغمیمون

آغمیمون یکی از دهستان های شهرستان سراب از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد. سراب به دلیل واقع شدن در نزدیک کوه سبلان دارای آب و هوای سرد و خشک می باشد. آغمیمون با دارا بودن آب و هوایی خنک در تابستان پذیرای مهمانان زیادی از سرتاسر ایران می باشد. وجود رودخانه آغمیمون که از کوه سبلان نشات می گیرد باعث ایجاد گونه های جنگلی و گیاهان فراوانی در این منطقه شده است. آغمیمون به دلیل دارا بودن شرایط خاص آب و هوایی یکی از بهترین مکان ها برای سفر در ماه های پرم سال می باشد. برای سفر به آغمیمون می توانید به شهر تبریز و از آنجا به سراب بروید . در 10 کیلومتری شمال شرقی سراب و در جاده سراب اردبیل می توانید آغمیمون را مشاهده نمایید و از زیبایی ها و طبیعت بکر آن لذت ببرید.

 دره جنگلی مکیدی

دره جنگلی مکیدی یکی از دره های زیبا و سرسبزی می باشد که در جنگل های ارسباران می باشد. در این دره بدلیل وجود پوشش گیاهی و درختان و باغات میوه و تنوع جانوری از اهمیت خاصی برخوردار می باشد . وجود درختان میوه ای همچون بلوط ، انار وحشی و سیب و زرشک زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. اگر سک منطقه سرسبز و دنج می خواهید و از شلوغی های شمال کشور فراری هستید به جنگل های ارسباران و دره جنگلی مکیدی سفر کنید . بی شک یکی از بهترین و بینظیر ترین سفر ها را تجربه خواهید نمود.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

در این دره، پارک جنگلی مکیدی با بیشترین تنوع درختان و گیاهان وجود دارد. اگر میخواهید شبی را در دل طبیعت بگذرونید بهترین گزینه استفاده از کمپ های این پارک می باشد. می توانید با تهیه خامه و عسل محلی از این منطقه صبحانه ای لذیذ را در دل طبیعت تجربه نمایید.

پل خدا آفرین

پل خدا آفرین نام دو عدد پل می باشد که بر روی رود ارس ساخته شده است . این پل های تاریخی در باریک ترین قسمت رودد ارس ساخته شده اند . مسیر ساهت این رود ها سنگی می باشد بدین صورت که پل ها بر روی بستر سنگی بنا شده است. این پل ها که در فاصله چند صدمتری همدیگر بنا شده اند به مدت طولانی  راه ارتباطی بین ایران و آذربایجان بوده اند. تاریخ دقیق ساخت پل ها مشخص نیست اما برخی آن را به دوران سلجوقی و یکی دیگر را به دوران به دوران قاجار نسبت می دهند.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

اگر پل ها را از نزدیک ببینید دهانه آن ها به دلیل حجم آب های ورودی متفاوت می باشد. یکی از پل ها بعد از عهد نامه ترکمن چای بوسیله مواد منفجره وقسمتت ورودی و خروجی آن بصورت کامل نابود شده است و فقط قسمت میانی پل باقی مانده است. این پل های زیبا و تاریخی در دل خود خاطرات و حوادث زیادی را دیده اند که با مشاهده و خواندن تاریخ آن ها می توان به حقایق و وقایع اتافاق افتاده در گذشته پی برد. اگر به این منطقه سفر نمودید حتما از این پل ها دیدن فرمایید.

مقاله مرتبط : خانه مشروطه تبریز

قلعه ضحاک

نام ضخاک را در شاهنامه فردوسی بسیار شنیده اید. قلعه ضجاک از آثار تاریخی و باستانی ایران می باشد که در دوره پیش از اشکانیان ساخته شده است. این قله دارای تاریخ کهنی می باشد. این اثر باستانی توسط تیم کاوشگران آلمانی در سال 1971 میلادی مورد کاوش قرار گرفته و آثار تاریخی یافته شده از آن ها بیشتر مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد. در این قلعه سیستم لوله کشی سنتی برای انتقال آب از کوه ها به داخل قلعه مورد استفاده قرار می گرفته است. با کاوش های صورت گرفته آب انبار ها و برج های دیده بانی و تالار هایی کشف و آثار تاریخی کشف شده از آن ها در موزه ای نزدیک به این قلعه نگه داری می شود.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

راه های دسترسی به این قلعه بدین صورت می باشد که می توانید به شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی سفر نمایید و در 20 کیلومتری این شهرستان این قلعه را پیدا خواهید کرد . مناظر و طبیعت اطراف این قلعه بسیار زیبا و دلنشین می باشد که می توانید از آن ها لذت ببرید.

مقاله مرتبط : جاذبه های گردشگری شهر تبریز

سد زنوز

سد زنوز در نزدیکی شهرستانی به همین نام واقع شده است. این شهرستان به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی و طبیعتی زیبا از مقاصد گردشگران می باشد. سرچشمه رودخانه وارده به این سد از کوه سلطان سنجر می باشد. با توجه به آب و هوای منطقه و وجود آب و سد در این منطقه ، پوشش گیاهی زیادی در این منطقه شکل گرفته است و باغات میوه متنوعی در اطراف سد بوجود آمده است که جذابیت خاصی را به آن جا بخشیده است. می توانید با برپایی تور های یک تا چند روزه به این کوه و سد سفر نمایید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

جاذبه های طبیعی شهر تبریز

مقاله مرتبط : تبریز شهر اولین ها

 

 

پاسخ دهید