بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/12/06

جاذبه های طبیعی زنجان

جاذبه های طبیعی شهر زنجان
غار کتله خور
کوه های رنگی زنجان
قلعه ی لک لک ها
دریاچه پری
آبشار شارشار
رودخانه قزل اوزن
پیست اسکی پاپایی
سد کرد آباد
دشت سهرین
 جاده منجیل
خرمدره
روستای ولیس
روستای شیلاندر

جاذبه های طبیعی زنجان

زنجان زیبا که خاکش خلق و خوی آذربایجانی و شمالی دارد ، جاذبه های گردشگری بسیار زبایی دارد. این جاذبه های زیبا ، گردشگران از سراسر کشور را به خود جذب کرده و فازغ از مشکلات و دغدغه ها ، در روح و روحیه ی تماشگران جانی دوباره دمیده و تماشگران را مدهوش خود می کند. این مقاله را برای آشنایی بیشتر با جاذبه های طبیعی و معرفی کامل و درست زیبایی های زنجان و ترغیب گردشگران برای بازدید و غافل نشدن از این همه زیبایی هایی که خالق هستی آفریده است تهیه و گزارش می کنیم.

غار کتله خور

این غار در زمره ی غارهای خشکی ، آبی و آهکی است که در شمال غرب کشور و جنوب شرقی زنجان در 80 کیلومتری شهرستان خدابنده و در 5 کیلومتری شهر گرماب از حاذبه های چشم نواز و طبیعی گردشگری است. این غار از 3 طبقه و راهروهای فرعی تشکیل شده است و ستون های بسیاری در گذرگاه ها و معابر اصلی دارد. و قندیل های مخروطی آویزان از سقف ها در اثر داشتن ناخالصی ها ، رنگ های متمدن به خود گرفته اند. و آنهایی که ترکیبات کمتری دارند همچون بلورهای شیشه ای شفاف در تلآلوع و درخشنگی هستند. غارها ما را به اعماق حیات بشر بازمی گردانند. به عصری که انسان همچون کودک شیرخواره ای به خانه و آغوشی گرم همچون آغوش مادر محتاج بود. هنوز نه زبانی برای گفتن داشت ، نه پایی برای رفتن و نه دانشی برای نوشتن.

غار کتله خور

غار کتله خور

اهمیت غار کتله خور

غار نشینی سبک زندگی او بود تا بیاموزد بر ترس خود در پیکار با محیط پیرامون چگونه برآید و با فصول سال که پیوسته در تغییر بود چگونه سلوک کند. در سرما و سوز و یخبندان زمستان که رودها و درختان از سرما قندیل می بستند و او نیز در معرض خطر حیوانات گرسنه ی درنده و خطرات طبیعی بود، پناهگاهی گرم . مطمعن می خواست. غارها نخستین رسانه های بشری هستند.

نقاشی های نخستین بر دیوارهای غارها توسط انسان های اولیه نشان می دهد که آنان با ترسیم اشکالی پر از رمز و راز و تصاویری بدلی از جانوران و حیوانات ، پیام دشوار زیستی خود را به زندگی فرداها منتقل کرده اند. انسان از کودکی تا مرگ ، پیوسته در پیکار با طبیعت می زیسته است. غارها سخن گویان زندگی دیرون انسان هستند. نکته ی قابل توجه در رابطه با غار کتله خور این است که شواهد و برسی های انجام شده نشان می دهند که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان متصل می شود.

اجاره سوئیت در زنجان

کوه های رنگی زنجان ( آلاداغلار)

کوه های رنگی و ماه نشان زنجان از شگفت انگیز ترین جاذبه های استان و حتی ایران است. آلاداغ به راستی اعجاز خالق هستی در این هستی زیبا است. گاهی چنین می نمایند که گویی کودکی خوش ذوق تمام جان مدادرنگی هایش را با دقت تمام بر صفحه ای سفید جاری کرده است. اگر جنگل های سرسبز شمال در گیلان به سرسبزی خود می بالند، اینجا همچون دامنه های دره های زاگرس در فصل پاییز هزار رنگ ، با خاک جلوه گری می کند. مناظر نادر و بی بدیل در نگاه نخست به تابلوی نقاشی شباهت داردند که نقاش چیره دستی با ذوق تمام و تلفیق رنگ های زیبا، آنرا آفریده است.

آیا یک سیاره ی خیال انگیز در این کهکشان لایتناهی است؟ در نگاه اول چنین می نماید که ما در سیاره ی دیگری سیاحت می کنیم. چه کسی جز قادر مطلق قادر است تا چنین تابلوی خیال انگیزی را در پیش چشم بگستراند؟ به راستی حیرت انگیز است. آیا این یک فرش خاکی است که بافنده اش خالق هستی است؟ برای پی بردن این رمز و رازهاست که بازدید از جاذبه های طبیعی زنجان را جالب و جذابتر می کند.

کوه های رنگی زنجان

کوه های رنگی زنجان

قلعه ی لک لک ها

در فاصله 100 کیلومتری زنجان ماهنشان در کنار روستای شکورچی به قلعه ی لک لک ها می رسیم. از زمان های دور مردم این منطقه ، احترام خاصی به این پرندگان قائل هستند. باور مردم بر این است ، با مهاجرتی که پرندگان می کنند، به عربستان و خانه ی خدا می روند و وقتی که به آشیانه ی خود بازمی گردند، با خود برکت می آورند. به همین خاطر هر سال مراسمی تحت عنوان برداشت محصول برنج ، مقداری از سهم را برای این پرندگان مهربان در زمین های شالی زار باقی می گذارند. این قلعه یکی از جاذبه های طبیعی زنجان است که مورد توجه بسیاری از ساکنان قرار دارد.

قلعه ی لک لک ها

قلعه ی لک لک ها

دریاچه پری ( دریاچه خندقلو)

این دریاچه بسیار زیا که در شهر ماهنشان قرار دارد ، تنها دریاچه ی طبیعی شهر زنجان است که مساحت زیادی هم ندارد. ابعاد دریاچه به صورت 500 متر عرض و 1.2 کیلومتر طول و 600 متر مربع مساحت کل است. وجود این دریاچه در میانه ی کوه ها در این منطقه شبیه به وجود سرابی در دل کویر است و زیبایی بسیار زیادی به این منطقه داده است. وجود این دریاچه برای کشاورزان و ساکنان این منطقه نیز بسیار مهم است و برکت بسیار زیادی به این منطقه بخشیده است. چراکه آب این دریاچه به کمک کشاورزان آمده و همچنین وجود این دریاچه و آبگیر سبب ایجاد شغل پرورش ماهی در کنار این نعمت الهی شده است.

دریاچه پری

دریاچه پری

دریاچه پری به نام های دیگر دریاچه خندقلو و شورگول که نامی ترکی و به معنی دریاچه ی شورآّب هست نیز نامیده می شود. دلیل این نام گذاری ها نزدیکی بودن این دریاچه ی بسیار زیبا به روستاهای پری با 2 کیلومتر فاصله و روستای خندقلو که از توابع روستای اوریاد در شهرستان ماهنشان هستند ، می باشد. وجود این دریاچه از دید و نظر بسیاری از گردشگرانی که به استان زنجان می آیند دور مانده است. این همه زیبایی و تماشای قدرت خداوند انتظار هر گردشگری را می کشد تا نفسی جدید در روح گردشگری که به تماشای جاذبه های طبیعی زنجان آمده ، دمیده و روحیه ی فزاینده ای را برای صبحی دیگر و ادامه ی حیات به آدمی ببخشد.

آبشار شارشار

آبشار شارشار در قسمت شمال شرقی شهر زنجان و منطقه ی تهتم قرار دارد و یکی از زیباترین و جذابترین جاذبه های گردشگری شهر زنجان به شمار می زود. برای دستیابی به این آبشار نیاز به کوهنوردی نرم در حدود 45 دقیقه تا 1.5 ساعت را خواهید داشت. عکاس ها و نقاشان کشور ، این آبشار را زیباترین آبشار ایران برای مشاغلشان دانسته اند. زیبایی آبشار شارشار غیرقابل وصف است و ضرب المثل “شنیدن کی بود مانند دیدن” برای این زیبایی الهی کاملآ صادق است. آب رودخانه ای که به آبشار منتهی می شود به اندازه ای شفاف و زلال است که همه چیز مانند شیشه و بلوری شفاف و درخشان است.

درختانی سرسبز که در آب غوطه ور هستند و سر از آب بیرون آورده اند ، زیبایی این آبشار را چند برابر کرده اند. در یک نگاه این تماشاگگه گویی عکسی درون تابلوی نقاشی هنرمندی سرشناس در دنیا است ، بدون هیچ دخل و تصرقی و بدون اغراق و بزرگ نمایی. عکس گرفتن در کنار آبشار به یکی از تفریحات گردشگران این شهر و این منطقه و آبشار تبدیل شده است.

آبشار شارشار

آبشار شارشار

رودخانه قزل اوزن مادر جاذبه های طبیعی زنجان

رودخانه قزل اوزن و مناظر اطراف آن ، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی زنجان است. این رود ار کوه های شهر و منطقه ی خدابنده سرچشمه می گیرد و برکت و روزی را با خود به شهر زنجان می آورد. نام رودخانه به زبان ترکی است و به 2 معنی است. ریشه ی اول نام این رودخانه در رنگ آن دارد و به این دلیل که آب این رودخانه قرمز است ، نام آن را قزل اوزن نهاده اند. دیگر ریشه ی این زبان به دلیل وجود گاه گدار ماهی قزل آلا در این رودخانه است. آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی بسیار مهم و پرکاربرد است و مناظر اطراف آن با بونه ها و درختچه های بسیار زیبایش از جذابیت و منظره ی بسیار زیبا و جذابی برخوردار است.

رودخانه قزل اوزن

رودخانه قزل اوزن

پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی پاپایی استانداردترین پیست اسکی دز کل استان زنجان است که سالانه گردشگران بسیاری به خود جذب می کند. اسکی سواری از ورزش ها و تفریحات جذاب و قدیمی زنجان است که قدمتی در حدود 60 سال دارد. این پیست 800 متر طول دارد و در وسعتی در حدود  80 هکتار در فعالیت است. این پیست در در بالاترین ارتفاع خود از سطح دریا 3000 متز ارتفاع دارد. 45 کیلوتر دورتر از شهر زنجان پیست اسکی پاپایی با ظرفیت میزبانی از 5000 گردشگر ، امکانات بسیار مناسبی از جمله بالابر و … را در اختیار گردشگران قرار می دهد. این پیست استاندارد را می توان مهمترین و جذابترین جاذبه ی طبیعی استان زنجان در فصل پاییز و زمستان انتخاب کرد.

پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی پاپایی

سد کرد آباد

بر اثر زلزله های وحشتناک و مخربی که در 30 تا 31 خرداد ماه سال 1369 در شمال و شمال غرب کشور رخ داد ، بر اثر ریزش کوه بر مسیر رود و رانش  سطوح زمین ، این سد طبیعی به وجود آمد. این سد تنها سد طبیعی استان زنجان است و زیباترین آنها به حساب می آید. به لحاظ آرامش و سکوتی که بر این منطقه حکم فرما است و آواز خوش پرندگان ، سد کرد آباد از نادرترین جاذبه های طبیعی زنجان است.

طبیعت بکر این منطقه را درختانی درهم تنیده تشکیل داده است که به خاطر زلزله هایی که دراین منطقه رخ داده است ، خم شده اند و همدیگر را در آغوش کشیده اند.ماهیگیری ، شنا ، عکاسی و قایق سواری از تفریحات این منطقه ی بسیار زیبا است. منظره ی این سد زیبا مانند یک نقاشی است که زیبایی و روح بلندش را غیر خالق حق نمی تواند کشیده باشد.

دشت سهرین

این دشت به آهوهای زیبا و نادری که در دامنش زندگی می کنند معروف است. دشت سهرین قسمتی از منطقه محافظت شده ی سرخ آباد است که پوشش گیاهی و آب و هوایی بسیار ایده آل و مناسب برای زدگی آهوهای مهاجری است که این منطقه را به عنوان زیستگاه تابستانی خود انتخاب کرده اند. متوسط دمایی که دراین منطقه حاکم می شود 10 درجه است. این آب و هوای عالی در این منطقه است که ذشت سهرین را به دشتی با صفا مبدل کرده که یکی از چشم نوازترین و مناسبترین اقلیم های آهوهای مهاجر شده است. همه ساله گردشگرانی که عاشق حیوانات و محیط زیست هستند برای تماشای زیبایی ها و تجدید روحیه به این منطقه مشرف می شوند.

دشت سهرین

دشت سهرین

جاده منجیل

حد فاصل زنجان به منجیل را جاده هایی تشکیل داده اند که از زیبایی خارق العاده ای برخوردار هستند. این مناظر برای مسافرت و رانندگی بسیار مناسب است و از لذت و هیجان بسیار مناسبی برخوردار است. در ابتدای جاده تا 10 کیلومتر ، این مسیر سربالایی است و بقیه ی مسیر به شکل سرآزیری است. نکته ی قابل توجه این مسیر ، درجه هوای جنکی است که در این مسیر حاکم می شود و تا 10 درجه ی سانتی گراد هم خنک می شود. در مسیر جاده سد زیبای منجیل قرار دارد که این سد خود از جاذبه های زیبای مسیر استان زنجان به سمت گیلان است.

جاده منجیل

جاده منجیل

خرمدره

نگین سبز استان زنجان ، لقبی ست که به این منطقه از استان زنجان داده شده است. دلیل این نام از چهره ی این منطقه کاملا مشخص است. طبیعت ، درختان و میوه های این منطقه ، زیباترین در بین جاذبه های طبیعی زنجان است. تپه های باستانی در این منطقه نشان از قدمت بالای این بهشت زیبا دارد و کشت زارهای مفرح و زیبایش برای هر گردشگر طبیعت دوستی بی شک ازجمله زیباترین ها و جذابترین ها می باشد.

روستای ولیس

این روستا از کهنترین روستاهای استان زنجان است و در شهر طارم قرار دارد. جمعیت بومی این روستا حدود 500 نفر است. آب و هوای بی نظیر و خوبی که در تابستان و بهار در روستا حاکم است ، منطقه ای سرسبز و طبیعتی بسیار زیبا را در این منطقه به وجود آورده است. این زیبایی شگفت انگیز و هوای خوش ، فرصت تنفس در بهترین هوا را برای گردشگران محیا می کند. این سبب می شود که جمعیت روستا در بهار و تابستان بیشتر شود که این جذابیت جاذبه های طبیعی زنجان در این منطقه را نشان می دهد.

روستای شیلاندر

روستای شیلاندر ، روستایی با آب و هوای بسیار عالی و طبیعت زیبا و بکر است که در قسمت شمال غربی استان زنجان قرار دارد. بافت ساختمانی این روستا به شکل پلکانی است و شباهت بسیاری به شمایل ماسوله در استان گیلان و سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد دارد. این روستا به دلیل دارا بودن آبشارهای فراوان و زیبا ، از طرفداران طبیعت دوست بسیاری برخوردار است. این دوست داران جاذبه های طبیعی زنجان ، در فصول بهار و تابستان، میهمان این روستا می شوند.

روستای شیلاندر

روستای شیلاندر

پاسخ دهید