بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/02/05

معرفی زیبایی های کهگیلویه و بویراحمد

اینجا ایران و کهگیلویه و بویراحمد است. سرزمین چهار فصل، سرزمین آب و آبشارهای خروشان، سرزمین دشت های سرسبز و افسانه های اساطیری، سرزمین نامداران رجزخوان و پهلوانان دلبسته به عهد و وفا و تیرکمان به دستان گذشته از جان. مگر می شود این سرزمین را بدون حماسه های اسطوره ها، تصور و تعریف کرد؟ اینجا محل تلاقی ارتفاعات زاگرس میانی و جلگه های حاشیه ی خلیج همیشه نیلگون فارس است.

معرفی تفرجگاه های کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد با وسعتی حدود 16000 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران واقع شده است که از شمال با استان چهارمحال بختیاری، از جنوب با فارس و بوشهر، از شرق با فارس و اصفحان و از غرب با استان خوزستان همسایه است.

تنگ گنجه ای یاسوج

تنگ گنجه ای

تنگ گنجه ای یاسوج

منطقه گردشگری تنگ گنجه ای در 13 کیلومتری یاسوج و در مسیر یاسوج به سمت سی سخت، دره ای با درختان چنار تو در تو بسیار مرتفع و پوشش جنگلی درخت بلوط واقع شده است.

هوای بسیار خنک و مطبوع و عبور رودخانه از مسیر بین دره و از لابه لای درختان سر به فلک کشیده ی چنار این منطقه را به محل گردشگری بسیار زیبایی تبدیل کرده است.

این تنگه در منطقه ای به نام روستای گنجه ای واقع شده است. به همین علت آن را تنگ گنجه ای می نامند. درختان تنومند و سر به آسمان ساییده اش، سایه بان چشمه های جوشان و خنکی است که از دل صخره ها و سنگ ها جوشیده اند. از پس این درختان تنومند، خورشید پرتو خود را به سختی می تواند به زمین برساند. چراکه پیش از رسیدن انگشتان نوازشگر آفتاب به درختان، این درختان سربه فللک کشیده هستند که دستان او را به مهر گرفته اند. جهت اجاره سوئیت در این منطقه زیبا و چشم نواز با مشاورین سایت قصریاب تماس حاصل نمایید.

موزه یاسوج

چه تاریخ بخوانی و چه به موزه بروی، در هر دو صورت برگی از تاریخ ورق می خورد تا ما به تجربیات جدیدی از روزگار کهن برسیم. تجربیاتی که چه خوب و چه بد، چه شیرین و چه تلخ، روزگاری برر مردمان این سرزمین گذشته و اکنون شیرینی تصویر سازی و تخیلش باقی مانده است. شیرینی که با افتخار می توان به آن نگاه کرد و آن را جزعی از تاریخ و فرهنگ خود دانست.

موزه یاسوج

اینجا هر شی به ظاهر کوچک، سرگذشت بزرگی دارد. نظیر خنجر و یا شمشیری کهن که پهلویی دریده و ماجرایی ناگوار را پشت سر گذاشته و اکنون تنها با طراحی و ظرافتش جلوه گری می کند. در این موزه اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی نظیر کاسه، جام و گلدان، ابزار آلات جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و زیورآلات تزئینی مانند مهره ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، سکه های دوران ساسانی و متعلق به پادشهانی چون خسرو دوم و سکه های دوره ی الیمایی و چند مهره از دوره ی ساسانی نگهداری می شود.

جهت اجاره سوئیت در قم، قزوین، زنجان، یاسوج، شهرکرد و. .. سایر شهرهای کشور با مشاورین قصریاب تماس بگیرید تا ارزان ترین و با کیفیت ترین سوئیت ها را به شما معرفی نمایند.

یکی از برجسته ترین اشیایی که در موزه ی یاسوج نگهداری می شود، قطعه ای از نقش برجسته ی شاپور اول ساسانی است که روی سنگ حجاری شده است.

موزه یاسوج

موزه یاسوج

پارک جنگلی یاسوج

پارک بزرگ کوهستانی یاسوج یا پارک جنگلی یاسوج، مساحتی نزدیک به 1000 هکتار دارد و بزرگترین پارک جنگلی در جنوب کشور محسوب می شود. این پارک در شمال شرق شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده و بخشی از حوزه آبخیز رودخانه بشار محسوب می شود. غالب درختان این پارک که حدود 76 درصد آن را تشکیل می دهند، بلوط است. و بقیه بادام کوهی، ارژن و بلح هستند. در ارتفاعات بالا هم بوته ها و درختچه ها پوشش غالب هستند که حتی در زمستان نیز سرسبزی و زیبایی خود را به رخ می کشند.

مقاله پیشنهادی: کلیسای سورپ سرکیس خوی

چیتاب یاسوج

چیتاب در فاصله 38 کیلومتری شهر یاسوج از شمال به دمچنار، از جنوب به صالحان، از شرق به نقاره خانه و از جنوب به محمدآباد می رسد که دارای آب و هوای معتدل و دل نشین است.

چیتاب یاسوج

چیتاب یاسوج

منطقه چیتاب از یک طرف در دامنه ی کوه های پوشیده از جنگل های انبوه و مرتع سرسبز قرار دارد و از سوی دگر مشرف به رودخانه کبگیان با جلوه ی بسیار زیبا و دیدنی است. رودخانه چیتاب که به کبگیان معروف است، دارای دریاچه های کوچک یا برم و درختان بلند چنار و بید است.

خزه ها، جلبک ها و بیدهای لرزان نیز خواسته و ناخواسته به رنگامیزی این مسیر پر اسرار کمک می کنند. و با رنگ سبز خود، خورشید را در این آب گوارا انعکاس می دهند. این رودخانه بی نیاز از آب کوهساران است. اینجا زمین میجوشد و آب را به جریان می اندازد و چه صحنه ای از این شگفت تر که موج های آب نه از برخورد با صخره ها، بلکه از جوشش زمین شکل می گیرند. سرچشمه های آب از کف زمین و اعماق خاک فوران می کنند و با این سرریز، جلوه ای بکر و منشآ احساسی خاص را به وجود می آورند.

چیتاب یاسوج

پل های تاوه (بشار)

بشار رودخانه ای است به طول 120 کیلومتر که از مرز کهگیلویه و بویراحمد با فارس آغاز می شود و در مرز کهگیلویه و بویراحمد با چهارمحال بختیاری آنجا که کارون را می زاید، تمام می شود.

این رودخانه که بیشتر در شرق و شمال شرقی استان جریان دارد، در مسیر خود از شهر یاسوج عبور می کند و به سمت دوراهان پیش می رود. پس از عبور از شمال شرقی منطقه و بعد از ورود به رودخانه خرسان در حوزه شمالی دنا، از شمال مناطق بویر احمد سفلی گذشته، با نام بارز به رود کارون می پیوندد و به سوی خلیج فارس سرآزیر می شود. یکی از آثاری که در جای جای این سرزمین و در هر دوره ی تاریخی خودنمایی می کند، پل است. تاجایی که پل ها نمادی از تمدن، فرهنگ، هنر و معماری سرزمین ما شناخته می شوند. ایران به خاطر شرایط بومی و موقعیت ویژه ی جغرافیایی اش، همیشه در امر پل سازی سرآمد بوده است. پل سازی ریشه در تاریخ کهن سرزمین ما دارد.

پاتاوه به دلیل ویژگی های اقلیمی و جغرافیایی، یکی از راه های اصلی تیسفون، استخر، شوش، بهبهان و اصفحان بوده که کاروانیان از آن عبور می کردند و بر این اساس، پل های بسیاری در این منطقه ساخته شده است. مجموعه پل های تاریخی پاتاوه شامل 5 پل تاریخی است. هر پل با توجه با طغیان های رودها تخریب شده و دوباره بازسازی شده است. از جماله آنها می توان از پل بزرگ پاتاوه نام برد که اکنون چند چشمه از آن باقی مانده است.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

این روستا در 15 کیلومتری جنوب غربی سی سخت و 25 کیلومتری یاسوج قرار گرفته است که از اطراف به ارتفاعات بلند دنا محدود می شود. این تابلوی زیبای خلقت که یکی از قدیمی ترین روستاهای شهرستان دنا است، قدمتی دیرینه دارد. یکجانشینی در این منطقه به دوران قبل از مهاجرت آریای ها به فلات ایران باز می گردد.

در گذشته، عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از 15 کیلومتری کریک، رونق تجارت و رفت آمد را در این ناحیه سبب شده است. روستای خوش آب و هوای کریک که در میان دره ی باصفای کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ی ییلاقی و زیبای سی سخت واقع شده است، یکی از مسیرهای صعود به قله ی دنا محسوب می شود.

در دل گهواره ای این روستا بقعه هایی وجود دارند که از جاذبه های مذهبی و معنوی این روستا به شمار می روند. مردم کریک معتقدند که نسب آن ها به امام زاده عسگر و امام زاده اسحاق، همان 2 امامزاده ای که بارگاهشان عطر معنویت را در روستا گسترانیده است، می رسد. خانه های چند طبقه در اینجا جای ندارند و اکثرآ تنها شامل یک طبقه و در نهایت 2 طبقه می شوند که به شکل پلکانی به یک دیگر مرتبط هستند.

روستای کریک

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

به دره کریک که نزدیک می شویم، شاهکاری را پیش رویمان می بینیم. خانه هایی از خشت و گل و چوب که با معماری پلکانی شکل گرفته اند و جلوه ی خاصی به روستا بخشیده اند. این روستای کوهستانی، نمونه ی جالبی از معماری پلکانی است که در مناطق کوهستانی ایران دیده می شوند. خانه ها به صورت متراکم و روی یک شیب ملایم شکل گرفته اند. بام هر خانه، نقش حیاط خانه ی بالادستی را ایفا می کند. همه ی دیوارهای خشتی و گلی، برای جلوگیری از نفوذ گرما و سرما و استحکام به صورت زخیم ساخته شده اند. پی خانه ها از چیدن سنگ ها روی هم ساخته شده و بعد یک کلاف افقی از جنس چوب روی آن قرار گرفته و ساختمان اصلی خانه بر آن بنا شده است. در و ستون های چوبی، زیبایی خانه ها را دوچندان کرده است.

عشایر سیاه چادر کهگیلویه و بویر احمد

پشت سیاهی این چادر، دل هایی است سپید و بی آلایش. دلهایی به وسعت دشت و به بلندای کوه. سپیدی که از دل مردمان ساده و بی آلایش ایل سرچشمه می گیرید، از جنس همان ابرهایی است که از خشم طوفان جابجا می شوند اما فراموش نمی کنند که چراگاه ها پیوسته چشم امید به بارش مهربانانه ی آنها دارند. اینجا روز را نه طلوع خورشید بلکه صدای زنگوله ی گوسفندان آغاز می کند. مرد ایل برای گذران زندگی تا غروب در کوه و دشت در پی گوسفندان راهی صحرا می شود تا قوتش را از دل طبیعت به دست آورد. برای مرد و زن ایلیاتی، سکون یعنی مرگ، یعنی نیستی. آنها همواره در راه رفتن هستند و در پی تلاش.

عشایر یاسوج

عشایر سیاه چادر یاسوج

اینجا مرد و زن برابر هستند و بار سخت زندگی بر دوش هر دوی آنها حمل می شود. اینجا هرکسی گوشه از زندگی را می چرخاند تا سختی روزگار را به زانو دربیاورد. اینجا زندگی روی مدار دوک هایی که میچرخند چرخ زندگی را می چرخاند. چه لذتی دارد طعم چای دود گرفته در کنار یکدیگر پس از یک روز سخت و پرتلاش و چه ساده است زندگی زیر نخ های سیاه و تابیده شده ی گوسفندان و پارچه های رنگ به رنگی که از وسعت سیاهی چادر می کاهد و قصه های رنگارنگ آن مردمان را یادآوری می کند. اینجا ناسپاسی را نه در هی هی چوپانان می توان یافت، نه در زمزمه های زیر لب زنانی که با رفاه بیگانه هستند.

 

پاسخ دهید