بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/06/24

باغ فین کاشان

معماری باغ فین کاشان

یکی از سبک های زیبای معماری در جهان سبک باغ هاست که در این میان معماری باغ های ایرانی و بخ خصوص باغ فین کاشان به دلیل ترکیب شدن طبیعت زیبای ایران با معماری تاریخی آن بسیار قابل تامل و توجه است. در این معماری خبری از سازه های زمخت و بی روح نیست، انگار طراحان آن آرامش انسان را اصل مهم در طراحی های خود میدانسته اند. ترکیب زاویه ها و شکل سازه ها و رنگ های استفاده شده در تزئینات بنا حتی برای کسی که تخصصی در معماری ندارد نیز حسی بسیار آشنا را القا می‌کند.

در کل این سبک معماری تاریخی در ایران اکنون بسیار مورد توجه قرار گرفته و باغ های جدید را نیز امروزه نزدیک به این سبک ها می سازند. در این میان باغ فین کاشان یکی از مشهورترین و زیباترین باغ های ایران است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. در این مقاله می‌خواهیم با زاویه های مختلف این بنای زیبا آشنا شویم و جایگاه آن را در شهر کاشان بشناسیم. برای همین منظور با ما در وبسایت قصریاب همراه باشید.

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

تصویری کلی از باغ فین کاشان

درون این باغ زیبا درختان سر به فلک کشیده سایه انداخته اند، فواره های بلند و کوتاه و درکنار آن ها  صدای عبور آب از میان سنگ فرش های باغ، همگی در کنار هم مجموعه ای را تشکیل میدهند که هر بازدید کننده ای را مست خواهد کرد.

مساحت این باغ بزرگ ۳۳۷۰۰ مترمربع بوده  که دیوار ها، بارو و برج های بلند و  حیاط مرکزی این باغ شگفت انگیز را در میان خود دارد. باغ فین در سال 1314 به منظور مراقبت بیشتر وبهتر از این اثر زیبای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

تصویری کلی از باغ فین

تصویری کلی از باغ فین

چرا نام عجیب فین ؟

نام فین برای این باغ از منطقه ای که در آن قرار دارد، یعنی منطقه فین کاشان گرفته شده است. خود واژه فین نیز از فینه گرفته شده که نام نوعی کلاه بوده که مردم در این منطقه روی سرشان میگذاشته اند. قبل از این نام در گذشته نام این باغ، باغ شاه بوده است که شاه در اینجا اشاره به بزرگی و عظمت این باغ داشته. یعنی شاه باغ های ایران است این باغ!.

باغ فین کاشان از بعد زیبایی شناختی

از لحاظ معماری طراحان این باغ در گذشته، تمام اصول استاندارد ساخت یک باغ زیبا را رعایت کرده اند. مهم ترین شاخصه ی طراحی این مجموعه ی تاریخی تقارن آن بوده که از اهمیت ویژه ای هم در زمان خود برخوردار بوده است اما به تدریج با دخالت پادشاهان بعدی حاکم بر این شهر، در تقارن باغ دخل و تصرف شده و میزان آن کمتر و کمتر گشته است. بیشتر از همه در زمان صفویه تغییرات در تقارن باغ  ایجاد شده است.

چیزی که سخت در باغ فین به چشم می آید، وجود آب و درختان زیباست که در واقع عناصر زنده و روح بخش این مکان محسوب میشوند و میتوانند در کنار بناهای مجموعه به عنوان عنصر های ثابت، معماری فضایی جالبی را به وجود بیاورند.

باغ فین کاشان از بعد زیبایی شناختی

باغ فین کاشان از بعد زیبایی شناختی

آب ، عنصری مهم در معماری باغ فین کاشان

عمده دلیل استفاده از عنصر آب را در باغ فین کاشان میتواند در چند مورد بیان کرد :

اول این که جریان آب در باغ هنگای توسط انسان به آن نگاه میشود آرامش خاصی در وجود ما ایجاد میکند و فضای باغ را بسار دل انگیز کرده.

دوم اینکه در مناطق گرم و خشک وبه ویزه در فصل های گرم سال وجود آب فضا را خنک و مرطوب نگه میدارد.

و سوم صدای آب است که موسیقی روح نوازی دارد و به خصوص در بخش های غیر مسکونی باغ این صدا، فضا را برای تمرکز و آرامش مهیا ساخته.

در باغ فین دو حوض بسیار زیبا و منحصر به فرد وجود دارد که یکی از آن ها حوض جوش نام دارد و دیگری حوض دروازه فواره ؛

حوض جوش

حوض جوش بسیار شگفت آور است. کف پوشی دارد که نقش آن مانند قالی های ترنج و محراب کاشان ترسیم شده. این کاشی ها از نوع زرین فام بوده و توسط خاندان اَبی طاهر، خاندان هنرمند و کاشی ساز کاشانی ساخته شده، روی کاشی ها لعاب کاری زیا از جنس طلا استفاده شده است. کاشی ها تا اویل دوره رضا شاه سرجای خودشان بودند اما متسفانه غارتگرانی از طایفه ی نایبی ها به این حوض حمله کردند و کاشی های آن را به سرقت برند. بعدها افراد زیادی برای بازسازی و مرمت کاشی های این حوض تلاش کردند که هیچ کدام در این امر موفق نبودند.

 عملکرد این حوز نیز در نوع خودش شگفت انگیز است. دراین حوز ۱۶۰ حفره ساخته شده که هر کدام به عنوان یکی از گل های قالی در نقش کف آن قرار گرفته. عملکرد این ها به این صورت است که یک حفره به صورت فواره عمل می کند، در دومین حفره ی کنار آن مکش آب اتفاق می افتد. و این یعنی حدود ۸۰ حفره عمل فواره و ۸۰ حفره کار مکندگی را انجام میدهند که موجب یکسان شدن ورود و خروج آب میشود که سرریز نداشته باشد. امروزه آبی که از حوز سرریز میشود از طریق ۳ جدول کاشی از میان گذرگاه های باغ عبور می کند.

حوض جوش

حوض جوش

حوض دروازه فواره

این حوز زیبا و حوض جوش و همچنین اتاق شاه نشین همزمان با پادشاهی محمد شاه قاجار در این باغ ساخته شده اند که امروزه آن را با نام دروازه فواره میشناسند. فواره های داخل این حوض جزو شاهکار های معماری ایرانی در گذشته هستند. چرا که این فواره های زیبا که در یک ردیف قرار گرفته اند بدون کمک گرفتن از هیچ نیروی خارجی در زمانی که برق وجود نداشت آب را به بالا پرتاب میکنند.

باغ فین کاشان

باغ فین کاشانمقاله پیشنهادی : شهر اصفهانبخش های مختلف داخلب باغ فین کاشان

حمام فین

در این مجموعه بنای زیبا دو حمام وجود دارد که نام هیچکدام ازآن ها نیز فین نیست اما به سبب قرارداشتن آن ها درون باغ فین به این نام مشهور شده اند.

یکی دیگر از دلایل معروف شدن این حمام ها قتل امیر کبیر شخصیت معروف و بزرگ ایران درون یکی از آن هاست.

کوشک صفوی

بنای زیبای دیگری در این باغ هست که مطمئنا شما را شگفت زده ی خودش خواهد کرد. کوشک صفوی که سال ساخت شدن آن به ۹۸۶ شمسی میرسد، به دستور شاه عباس صفوی و به همت آقا خضر نهاوندی حاکم آن دوره ی کاشان در مرکز باغ و در روبروی دروازه باغ بنا شده است. این بنای تاریخی در ابتدای ساخت 4 طبقه بوده و دو طبقه بالایی آن به شکل کلاه فرنگی ساخته شده ولی زلزله سال ۱۱۵۶ آرا به طور تقریبا زیادی تخریب کرد. در زمان بازسازی نیز تنها دو طبقه از آن از نو ساخته شد. بناییکه امروز در مشاهده میشود ۱۴ متر ارتفاع دارد. همچنین مصالحی که در آن بکار رفته ؛ سنگ لاشه در پی سازه آن و خشت خام در دیواره ها است.

اگر قصد سفر به کاشان و بازدید از باغ فین کاشان را دارید وبسایت قصریاب در کنار شماست. شما عزیزان میتوانید از راه دور و به راحتی محل اسکان مورد نظر خود را با بهترین قیمت، قبل از سفر پیدا کرده و رزرو کنید و همچنین در شهر های مقصد دیگر دغدغه و استرس اسکان یابی نداشته باشید. جهت اجاره سوئیت در کاشان با ما در وبسایت قصریاب در تماس باشید.

شاهنشین

اتاقی با نام شاه نشین در این باغ موجود است که در ۱۲۱۸ شمسی با دستور محمد شاه قاجار بنا شده. در کنار این بنا اتاق هایی با نام اتاق های گوشواره وجود دارد که فضایی برای خدمه ی شاهنشین بوده است. خدمه جهت احترام به پادشاه تشریفات را درب ‌های جانبی انجام میدادند و هیچ وقت از در اصلی وارد شاهنشین نمی شدند.

باغ فین کاشان

شاه نشین

چایخانه

از کنار شاه نشین عبور میکنیم. در نزدیکی بنای کوشک قاجار ساختمان دیگری به اسم  چایخانه وجود دارد. البته در گذشته نام آن چشمه زنانه نامیده میشده است. تمامی آبی که به باغ وارد میشود در این قسمت ازهم تقسیم میشوند. ابتدا یک سوم آب چشمه ی اصلی به این ساختمان می آید و پس از آن به ۳ شاخه تقسیم شده و راه خود را درون باغ ادامه می دهد.

کوشک قاجار

این بنا که به شتر گلوی فتحلی شاه نیز مشهور است. بنایی درون باغ است که به دستور فتحعلی شاه در سال ۱۱۸۹ شمسی به وجود آمده وبا نام دیگر صوفه فتحعلی شاهی نیز شناخته می شود. بخش های مختلفی در اینجا هستند که حوضخانه و چهارطاقی آن بسیار دیدنی است.

حیاط خلوت کریمخانی

به دستور کریم خان زند و به همت شخصی به نام آقا سلیم آرانی درمیان باغ فین حیاط خلوتی ساخته شده که به نام کریم خان مزین است. این بخش از باغ شامل حیاطی کوچک و اتاق های پنج در به همراه اتاق های ساده میباشد. سال ساخت آن هم به حدود ۱۱۴۱ هجری شمسی میرسد.

 

موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان به عنوان بخشی از باغ فین در سال ۱۳۴۶ با تلاش های سید محمد تقی مصطفوی مدیر کل باستان شناسی وقت بر روی خرابه های برجای مانده از بنای خلوت نظام الدوله بنا نهادعه شده است. موزه دارای سه قسمت؛ باستان شناسی، مردم شناسی و صنایع دستی میباشد. درون موزه بیشتر از ۴۰۰ قطعه تاریخی مانند ظروف سفالی متعلق به پیش از اسلام و پس از آن، اشیای مفرغی، سرامیک، پوشاک و خط و کتابت و انواع بافته‌ها در این موزه به نمایش در آمده که از 7 هزار سال قبل از میلاد را تا دوره ی معاصر خودمان را دربر می‌گیرد. اشیای بخش باستان شناسی این موزه نیز از حفاری‌های انجام شده در تپه سیلک و چغازنبیل و حسنلو و خوروین و لرستان و… به دست آمده اند.

زمان و هزینه بازدید از باغ فین چگونه است؟

بازدید از باغ فین کاشان همه روزه به جز تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان شهادت امام علی، ۲۸ صفر رحلت پیامبر، ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی، ۲۵ شوال شهادت امام جعفر صادق از ساعت 9 صبح تا 6.30 بعد از ظهر در نیمه اول سال و از 9 صبح تا 4 بعد از ظهر در نیمه دوم سال امان پذیر است.

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

قیمت بلیط باغ فین کاشان برای بازدید کنندگان داخلی 2 هزارو 500 تومان و برای بازدید کننده خارجی 25 هزار تومان میباشد.

آدرس باغ فین : استان اصفهان، بخش مرکزی شهر کاشان، قصبه فین کوچک از روستای فین، خیابان امیرکبیر

 مطالب مرتبط :

خانه عباسیان کاشان

می‌خواهیم از خانه ای زیبا صحبت کنیم که یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است و به عنوان لوکیشن چندین سریال تاریخی ایرانی مانند ملاصدرا، مسافر ری، خانه ای در تاریکی و جابربن حیان از آن استفاده شده. همچنین نکته ی جالب در مورد این بنا این است که اخیرا به عنوان نامزد زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته شده است.

خانه عباسیان در منطقه ای از کاشان قرار گرفته که خانه‌های تاریخی در آن زیاد است و شما عزیزان میتوانید پس از بازدید از این بنا، از خانه‌های دیگر نیز بازدید کنید.


 

پاسخ دهید