بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/01/12

باغ دولت آباد یزد

سلام دوست عزیز. به شهر یزد خوش اومدی! در این مقاله دلم می خواد تو را با بناهای تاریخی استان یزد آشنا کنم. اهل هر کجا که باشی، مطمئنم از شهر من شهر یزد خوشت  می آد. درسته یزد یک استان کویریه! شاید تو شهر تو، بناهایی وجود داشته باشته که این جا پیدا نشه ولی بد نیست بدونی یزد هم می تونه آثاری داشته باشه که جاهای دیگه نباشه. البتّه این چیزی هست که برای هر دیاری مصداق داره و نشان دهندة تفاوت‌هاست نه برتری‌ها یا ضعف‌ها. اگر دوست داری این تفاوت ها را احساس کنی  با من همراه شو تا ببرمت یزد را بگردی! (برگرفته از کتاب با من همراه شو اثر مریم آزموده)

معرفی باغ دولت آباد یزد

اول می خوام ببرمت به باغ دولت آباد در انتهای خیابان رجایی. وقتی میگم باغ، توی ذهنت یک باغ سرسبز و پُردار و درخت را تجسّم می‌کنی ولی باید بگم در مورد باغ دولت آباد خیلی از این جهت برای بازدید نگاه نکن. راستش بیشتر برای این می ریم اون جا که بلندترین بادگیر جهان را ببینیم.

باغ دولت آباد را محمّد تقی خان (خان بزرگ)، حاکم شهر یزد در دورة زندیه در سال 1160 قمری و به مساحت 40000 متر مربّع بنا کرد. قصریاب جهت اقامت در نزدیکی این مکان تفریحی سوئیت های زیبا و ارزانی در نظر گرفته که لذت سفر به این استان را برای شما چند برابر می کند.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد

مقاله پیشنهادی : گیلان کجا بریم؟

درِ ورودی کوچک خیلی نشون نمی‌ده که پشتش زمین پر وسعتی از باغ وجود داره. از هَشتی که عبور می‌کنیم، سمت راستش زمانی اصطبل بوده و سمت چپ، شُترخان. بعد از فضای باز، وارد محوّطة اصلی باغ می شیم؛ درختانی را که می‌بینی، بیشتر سرو و کاج و انار و انگوره. همین طور که قدم زنان جلو می ریم با یک استخر بزرگ طولی روبرو می شیم. سمت راستمون تابستان خانه یا عمارت هشتی و بادگیر قرار داره و سمت چپ، زمستان خانه یا عمارت تالار آیینه. مسیر ما سمت راست استخره.

عمارت هشتی یا شاه نشین در دو طبقه ساخته شده و شامل چهار اتاق و یک بخش مرکزی هست که در هر کدوم، حوضی قرار گرفته. اتاقی که رو به حیاط و باغ باز می شه با شیشه‌های رنگی که داره، زیباتر به نظر میآد و زیباییش وقتی بیشتر می شه که انعکاس نور حاصل از این شیشه‌های رنگی به حوض آب برخورد می کنه و منظرة جذّابی ایجاد می شه.

یکی از چهار اتاق عمارت، اتاق بادگیر هست. بیا زیر بلندترین بادگیر به ارتفاع 33 متر بایست و از نسیم حاصل از اون لذّت ببر؛ متفاوت بودن را احساس کن. البته ناگفته نمونه که بادگیر، بلندتر از وضع کنونی بوده (41 متر) و سال‌ها قبل، از ترس ریخته شدن، قسمتیش را خراب کردند.

می دونی مهم‌ترین و حساس ترین بخش یک باغ چی می تونه باشه؟ درسته، سیستم آبیاری! این باغ از قناتی تغذیه می‌کرده به نام قنات دولت آباد و البتّه نام دولت آباد هم از همین قنات گرفته شده ولی اسم دولت آباد از کجا اومده؟ از اون جایی که این یک قنات اختصاصی برای دولتی‌ها و حکومت بوده به این نام مشهور شده!

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد

این قنات تاریخی به قرن 12 قمری تعلّق داره و از پنج رشته تشکیل شده که از ارتفاعات مهریز سرچشمه می گیره. بخشی از اراضی مهریز را آبیاری می‌کرده و بعد از طی حدود 60 کیلومتر به یزد می‌رسیده؛ از چند آبادی می‌گذشته و در نهایت به باغ دولت آباد می‌رسیده.

آب قنات ابتدا از همین حوض زیر بادگیر بالا می اومده، وارد حوض وسط هَشتی و بعد سه حوض دیگر می‌شده. در هنگام خروج از ساختمان از دو طرف به سمت جوی‌ها جاری می‌شده و سرانجام به سر در می‌رسیده.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد

به نظرت باغی که با چنین سیستمی آبیاری می‌شده، می تونسته باغ با صفا و زیبایی نباشه؟ مسلّمه که نه! دلیلی که باعث از رونق افتادن سرسبزی باغ شده، بستن راه قنات بوده و در حال حاضر برای تأ مین آب باغ از آب چاه استفاده می‌کنند. به غیر از عمارت هَشتی و بادگیر، چندین ساختمان و عمارت دیگه هم وجود داره ولی هیچ کدوم به اهمّیت و زیبایی این یکی نیست.

بد نیست قبل از خارج شدن بدونی توی باغی قدم می‌زنی که گفته می شه کریم خان زند هم مدّتی را این جا اقامت داشته و از قدم زدن در اون لذّت می‌برده.

ادامه دارد… در مقالات بعدی سایر جاذبه های گردشگری یزد را معرفی میکنیم.

قصریاب پلتفرم جامع اجاره سوئیت در سامان ، خوی، اصفهان، گیلان و…

برگرفته از کتاب: با من همراه شو اثر مریم آزموده

پاسخ دهید