بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/08/04

باغ ارم شیراز یکی از پنج جاذبه زیبای شهر شیراز

در این مقاله قصد داریم یکی از پنج جاذبه زیبای شهر شیراز یعنی باغ ارم شیراز و زیبایی های شهر شیراز را بصورت مجازی برای شما نمایش دهیم.

خوشا شیراز و وصف بی مثالش             خداوندا نگهدار از زوالش

 قطعاً این شعر زیبای حافظ شیرازی گویای زیبایی وصف ناپذیر شهر باشکوه و دل انگیز شیراز است ، خواندن این بیت هر کسی را وسوسه می کند که سفر به این شهر بی نظیر را تجربه کند. شیراز یکی از پر آوازه ترین شهر های ایران در جهان است که شهرت قدمت و جاذبه‌های دلربای آن در سراسر جهان طنین انداز شده است.

نکته جالب توجه آن است که این شهر زیبا تقریباً از هر دوره تاریخی یک یا چند یادگار بازمانده از دوران گذشته را در دل خود جای داده است و در حال حاضر در مناطق مختلف این شهر جاذبه های گردشگری بسیار پرطرفداری را پیدا می‌کنید که بازدید از هر یک از این جاذبه ها ، سفر خاطره انگیز شما را طولانی تر از آنچه که می‌پندارید خواهد کرد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

 گرامیداشت روز شیراز

 شاید جالب باشد که بدانیم شیراز از نظر وسعت پنجمین شهر بزرگ ایران می باشد و قدمت و شکوه تاریخی آن که زبانزد جهانیان است به بیش از ۲ هزار سال پیش باز می گردد که در بسیاری از کتیبه های یافت شده از دوران عیلامی‌ها از آن یاد شده است. در طول تاریخ شیراز با نام های قدیمی خود یعنی تیزاریس و شیرازیس شهرت جهانی داشته و در میان دو تمدن بزرگ روم و یونان باستان شهری نام آشنا بوده است.

امروزه نیز با توجه به پیشینه تاریخی ، فرهنگی ، ادبی این این شهر و وجود میراث کتیبه کوروش کبیر، شیراز به عنوان یکی از پر اهمیت ترین شهرهای خاورمیانه و قاره آسیا به شمار می‌آید ؛ به همین دلیل در تقویم کشورمان ۱۵ اردیبهشت ماه را به عنوان روز ملی شیراز شهر شعر و ادب و تمدن ایران نامگذاری کرده‌اند. در فصل اردیبهشت شیراز بیشتر بهشتی زمینی است که نعمت حضور در این شهر برای ما ایرانیان به سادگی یک سفره خاطره انگیز فراهم است پس به شما پبشنهاد میکنیم اردیبهشت دل انگیز شیراز را از دست ندهید!

برای مطالعه در مورد دیگر جاذبه های گردشگری شیراز می توانید مقاله شیراز شهر بهشت اردیبهشتی ایران را مطالعه نمایید.

 شیراز شهر باغ و بوستان‌های سرسبز

 شیراز را می توان به عنوان شهر باغ های دل انگیز ایران دانست. این شهر با داشتن ۶۴ باغ آباد و بسیار زیبا همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را برای بازدید از این باغ ها به این شهر می کشاند. باور کنید که زبان از وصف زیبایی‌های این باغ ها قاصر است؛ این باغ ها علاوه بر فضای روح نواز و طبیعت باطراوتی که دارند، محلی برای تداعی پیوند میان تاریخ و فرهنگ و طبیعت بکر این شهر می باشند که همه ساله میتوانیم با سفر به این شهر شورانگیز مناطق فوق العاده زیبای این باغ ها را نظاره گر باشیم. یکی از مهم ترین و دل انگیز ترین باغ های شهر شیراز باغ ارم میباشد که در ادامه این مطلب بیشتر به توصیف و شرح آن می پردازیم.

تاریخچه باغ ارم 

 اگرچه هنوز اطلاعات دقیقی از دوره تاریخی احداث بنای اولیه این باغ در دسترس نیست اما با توجه به اسناد و بررسی سفرنامه های بر جای مانده از گذشته های دور می توان آن را متعلق به قرن های دهم و یازدهم هجری دانست. همچنین برخی از مورخان و محققان تاریخ احداث این باغ و محوطه دلنشین اش را به دوره سلجوقیان نسبت می دهند چرا که در دوره سلجوقیان به دستور اتابک قراچه، حاکم فارس، باغ‌های بسیاری در شیراز به وجود آمده است و احتمالاً این باغ نیز به دستور او احداث شده است.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

البته با توجه به برخی از آثار ادبی و غزلیات حافظ شیرازی باغ ارم در دوران آل اینجو، آل مظفر و گورکانیان نیز وجود داشته است. بیشتر بازسازی‌های فضای باغ ارم اعم از کاشت و رسیدگی به گیاهان و درختان و مرمت و افزودن جوی ها و حوضچه های وسط باغ در دوران زندیه به دستور کریم خان زند در این باغ انجام شده است. پس از دوره زندیه با روی کار آمدن سلسله قاجار تحولات بسیاری در فضا و محیط باغ ارم صورت گرفت، به طوری که در دوران ناصرالدین شاه قاجار به دستور وی حاج نصیرالملک این بنا را از خاندان ایلخانی خریده و در این باغ امارت فعلی را بنا کردند .

سپس به مدت ۷۵ سال این باغ به سران ایل قشقایی واگذار شد و قشقایی ها نیز در این باغ عمارتی ساختند. در نهایت در دوران پهلوی این باغ زیبا باز پس گرفته شد و پس از مرمت و توسعه آن مسئولیت باغ ارم به دانشگاه شیراز محول شد. در حال حاضر نیز همچنان این باغ در اختیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز است و ساختمان عمارت باغ نیز در اختیار دانشکده حقوق دانشگاه شیراز می باشد.

پلان و قطع باغ ارم

 در گذشته این باغ در سمت شمال غربی خارج از شهر شیراز در نزدیکی کوه آسیا به سه تایی قرار داشته است که در فاصله ۲-۳ کیلومتری کوه معروف باباکوهی در شهر شیراز واقع شده بود. قرن ها پیش اطراف آن را بیابان، رودخانه و سنگلاخ ها در برگرفته بود اما به مرور زمان با گسترش شهرنشینی این باغ در محوطه بافت شهری قرار گرفت.

همچنین بر اساس اسناد و طرح اولیه بر جای مانده از باغ ارم برخی از اصول باغ سازی ایرانی همچون: ترکیبات ساده و موزون، نظام مشخص، خطوط مستقیم و عمود بر هم رعایت شده که با گذشت زمان و تغییراتی که در این باغ ایجاد شده از این طرح ها در قسمتهای شمالی و شمال غربی باغ خبری نیست. درواقع میتوان گفت در طول زمان به خاطر تغییر و تحولات متعددی که در این باغ رخ داده، باغ ارم تا حد زیادی ساختار ایرانی خود را از دست داده است.


جاذبه های گردشگری دیگر شهر های کشور:

آرامگاه پوریای ولی

کوهنوردی و اقامت در کوه اورین شروع یک ماجراجویی به یادماندنی

باغ فین کاشان

قلعه بابک در شهرستان کلیبر


مساحت و معماری باغ ارم

 باغ ارم با مساحت ۱۱۰۳۸۰ و زیربنای ۱۸۶۹ متر مربع متشکل از یک عمارت اصلی سه طبقه است که طبقه پایین آن حوضخانه و طبقات فوقانی آن شامل تالارها ، ایوان اصلی ، حجاری ها و گچبری های چشم نواز میباشد. همچنین استخر بسیار بزرگی در کنار ساختمان عمارت اصلی این باغ قرار دارد که مساحتش ۳۳۵ متر است و عمق آن به نیم متر می‌رسد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

در ساخت این استخر از چندین تخته سنگ بزرگ استفاده شده است که قدمت آن به دوران ایلخانی برمی‌گردد، ظاهر عمق این استخر در گذشته بیشتر بوده اما طی مرمت و بازسازی به صورت فعلی کاهش یافته است. در امتداد این استخر جوی آبی جاری (نهر اعظم) است که بعد از عبور از حوض کوچک تالار حوض خانه آب جایی در آن به استخر و جوی های اطراف آن می ریزد و در سراسر باغچه های باغ جاری میشود.

باغ ارم شیراز میراث فرهنگی ملی و جهانی

 باتوجه به معماری بی نظیر عمارت هزار ساله این باغ و جلوه های محوطه سرسبز و نشاط آور آن ، این بوستان زیبا در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسید. همچنین باغ ارم یکی از ۹ باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته و در تاریخ ۶ تیر ماه سال ۱۳۹۰ در سی و پنجمین اجلاس میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۷۲ در این فهرست ثبت جهانی شده است.

دیدنی های باغ ارم

 باغ ارم یک جاذبه توریستی  تاریخی، طبیعی و فرهنگی تمام عیار است که هرگز از گشت و گذار در آن خسته نخواهید شد! عمارت اصلی این باغ که در وسط باغ یعنی محور اصلی آن احداث شده است با انواع گچبری ، نقاشی ، حجاری ، منبت کاری، کاشی کاری و از همه زیباتر پنجره های مشبک مزین شده است که بازدید از آن و تماشای جلوه های شکوه انگیز معماری اصیل ایرانی برای هر گردشگری لذت بخش می باشد.

 همچنین موزه‌ای با نام” سنگ و گوهر دریای نور” در عمارت اصلی باغ ارم وجود دارد که از سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرده است. در این موزه بیش از ۱۴۰ نوع سنگ ، جواهر و گوهر گرانبها و کمیاب که از ایران و نقاط مختلف جهان کشف شده جهت بازدید عمومی به نمایش گذاشته شده است.

مقاله پیشنهادی : موزه های تبریز + تصاویر زیبا

 از دیگر دیدنی های این باغ می توان کتیبه‌های تاریخی موجود در مناطق مختلف باغ را نام برد. بر سردر ورودی باغ کتیبه ای از جنس مرمر وجود دارد که روی آن با خط نستعلیق یک بیت شعر به یادگار از زمان حکومت نصیرالملک، حاکم فارس، در دوران قاجاریه نوشته شده که به شرح زیر است:

از وزیر شَه نصیرالملک راد         دائمش باغ ارم آباد باد “

 علاوه بر آن در نمای شرقی عمارت نیز شش کتیبه سنگی واقع در نمای جرزهای اولین طبقه عمارت قرار گرفته است که بر روی آنها اشعار شاعران بزرگ ایرانی نظیرحافظ و سعدی به چشم می‌خورد. دو تخته سنگ آهکی نیز در اطراف حوضخانه وجود دارد که پنجره هایی آهنی بین آنها قرار گرفته است. بر روی این دو تخته سنگ تصویر مردی عشایر با کلاه و لباس قشقایی که نیزه ای در دست دارد حکاکی شده که میتوان گفت تقریبا از حکاکی های دوره هخامنشی در تخت جمشید الهام گرفته شده است.

توصیف فضای محوطه باغ

 شیراز شهر بوستان ها ، گلستان ها و نارنجستان های بهاری دلرباست ؛ باغ ارم نیز یکی از همان بوستان های شگفت انگیز است. هنگامی که از باغ ارم صحبت می‌کنیم بی‌درنگ عطر بهار نارنج و حس و حال با طراوت یک باغ ایرانی با شکوه برایمان تداعی میشود. وقتی  وارد فضای باغ می‌شوید با محوطه بسیار وسیع و پوشیده از انواع گل و گیاه مواجه خواهید شد ترنم گلها و نسیم دلنوازی که در سراسر این باغ می وزد طراوت دل انگیز این باغ را چند برابر کرده است. همچنین عطر درختان نارنج در فضایی مملو از گلها ، گیاهان و درختانی همجون سروناز و نخل و شمشادهای سرسبز در کنار رایحه‌ی اطلسی های رنگارنگ لحظاتی را برایتان میسازد که گویی در بهشت قدم میزنید!

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

 تنوع گیاهی باغ ارم بسیار زیاد است به همین دلیل انواع گل ها و گیاهان دنیا را در آنجا خواهید دید. گفتنی‌ست باغ ارم به عنوان باغ گیاهشناسی دانشگاه شیراز نیز معروف است زیرا دارای تنوع گیاهی  بسیار زیاد و انواع خاص گلهای زینتی است.

 ساعت بازدید از باغ ارم و قیمت بلیط آن

 باغ ارم همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۲۰:۳۰ میزبان گردشگران جهت بازدید از این باغ زیبا می باشد. هم چنین مبلغی را بابت ورودی و بازدید گردشگران داخلی و خارجی دریافت میکنند که این مبلغ به شرح زیر است:

برای گردشگران داخلی  ۵۰۰۰تومان ورودی باغ  و ۳۰۰۰تومان بازدید از عمارت تاریخی ارم

برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰تومان ورودی باغ و ۲۰۰۰۰تومان بازدید ازعمارت تاریخی ارم

در پایان می‌توان گفت باغ ارم یکی از دیدنی ترین جاذبه های استان فارس به شمار می آید  که بازدید از آن جزو دلنشین ترین تجربیات سفر به شهر شیراز می باشد. گردشگران و مسافرانی که علاقمند به دیدن شیراز، بهشت ایران زمین، از نزدیک هستند می توانند جهت اقامت از خدمات سایت قصریاب  در خصوص اجاره سوئیت در شیراز بهره مند شوند.

پاسخ دهید