بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1398/12/04

بازار زنجان و صنایع دستی بینظیر و زیبایش

بازار شهر زنجان
صنایع دستی زنجان
صنایع جاجیم و گلیم بافی زنجان
صنایع فرش زنجان
صنعت چاقوی زنجان
صنعت مسگری زنجان
صنعت فلزکاری زنجان
صنعت ملیله کاری زنجان
صنعت چارق دوزی زنجان

بازار زنجان

بازار زنجان در قلب بافت قدیمی ، در امتداد راه های وروی به شهر قرار گرفته که به صورت یک خط مستقیم که طولانی ترین بازار ایران محسوب می شود، از سمت غرب به شرق گسترده شده است. این بازار به دو قسمت بازار پایین و بازار بالا تقسیم و نامگذاری شده است. نبض زندگی شهری در اینجا می تپد.

بازار هویت فرهنگی اقتصادی هر شهری است که همه ی راه ها به آن ختم می شود. بازارهای ایرانی که عمومآ به سبک فیصریه ساخته می شوند، با چهارسوها ، میدانگاهی های کوچک ، حجره های به هم پیوسته و زنجیروار ، سقف های بلند ، نورگیرهای مشعشع و پیچ ها ن انحناهایی که در راسته های مختلفش ایجاد می شود. سبک معماری و شواحد تاریخی گواهی می دهند که در سال 1205 هجری قمری در دوران آقا محمخان قاجار و در سال 1213 در زمان فتحعلی شاه قاجار تکمیل شده است و راسته های آن تا سال 1324 قمری، در دوره ی محمدعلی شاه سر و سامان یافته است.

بازار زنجان

بازار زنجان

 

اجاره سوئیت ارزان در زنجان

 

بازار زنجان قلب تپنده ی شهر

بازار زنجان در مسیر تبریز به قزوین ساخته شده است و متصل کننده ی دروازه ی تبریز به دروازه ی قزوین است. بازار قلب تپنده ی هر شهری است و هر شهری در جهان به رونق بازارهایش زنده است و سبک و ساختار معماری اش می بالد. بازار جدا از یک مرکز داد و ستد ، در گذشته به عنوان یک رسانه ی جمعی هم عمل می کرده است. جارچی ها، اخبار و اطلاعات را در چهارسوق ها جار می زدند و از راه های ارتباطی به کوی ها و کوچه ها و برزن ها و محل ها می گذشت و در سراسر شهر پخش می شد.

تپش بازار و ضربات آهنگین آن از سپیده دم سحرگاه و طلوع خورشید در قلب تپنده ی هر شهر ، ریتم خوش آهنگ زندگی است. بازار در ایران نبض زندگی و تپش تند دلهایی است که هر صبح را با یاد و نام خدا آغاز می کنند ، برکت از او می خواهند ، رونق می گیرند تا سرشب دشت سرچراق را از اهل صفا بگیرند و با نام خدا و کمک از او کرکره یا اوروسی دکان ها و حجره ها را پایین بکشند و به آشیانه ی آرامش بخش خود برگردند و سفره ی پربرکتی را در خانه بگسترانند و خداوند را بخاطر نعماتی که روزی آنها ساخته است شکرگذارزند. و اینگونه شب را سآرام گیرند و سپری کنند تا اینکه صبحی دیگر را با نام یاد خداوند از سر گیرند.

صنایع دستی زنجان

صنایع دستی زنجان از دیرباز و از گذشته های کهن، شهرت جهانی داشته است. انسان عصر غار نشینی برای نقاشی بر روی دیوارهای غارها، که زندگی او را بازتاب دهد و پیامهایش را به آینده بفرستد، به ابزاری برای نقاشی کردن، رنگ زدن، حجاری و حکاکی کردن محتاج بود. چنانکه برای ایجاد سرپناه به سیاه چادرها و برای نشستن به فرش ها نیاز داشت. طبیعتت به او همه ی فنون را آموخت و همه ی رنگ ها را به او نشان داد تا به خلق صنایع دستی و هنرهای ظریف بپردازد.

رنگ آبی از آسمان ، رنگ کبود از سنگ های فیروزه گون ، رنگ سرخ از انار ، رنگ زرد و سبز و نارنجی از گیاهان و گل ها و از پزها و بال های خوش رنگ پرندگان ، راهنمای برای خلق رنگ ها برای خلق زیبایی بودند. افزون بر این نیازهای انسان ها به یکدیگر به آنها آموخت که هر کس به اندیشه ی فراگیری هنر و صنعتی باشد که بتواند احتیاجات همنوعان خود را مرتفع کند. و نیازها و احتیاج های خود را باید از طریق هنر برطرف کند. این بود که حرفه ها . شغل ها پدید آمدند. ابتدا در داد و ستد پایاپای و سپس به زندگی ها و جوامع گسترش یافتن ، بنیان بازارها پی ریزی شد تا مرکز داد و ستد میان اقشار و طبقات گوناگون اجتماعی باشد. در نتیجه پای ارزش به میان آمد و سکه ها به بازار سلام گفتند.

صنایع جاجیم و گلیم بافی بازار زنجان

هر قوم در هر منطقه از این جغرافیای فرهنگی به هنرها و صنایع دستی خود می بالد. قالی ، گلیم ، جاجیم که هنر دستان هنرمند ایرانی در همه ی اعصار و قرون بوده است ، به عنوان زیباترین و خلاقانه ترین هنر جهان از شهرت و اعتباری درخشان برخوردار است. جهان ایران را با نام قالی های خوش بافت ، خوش رنگ ، خوش طرح و نقشه ای می شناسد که تار و پود آن از ابریشم ناب ایرانی بافته می شود. گلیم بافی و قالی از ضرورت های زندگی به شمار می آمده است. اینک این هنرها در سراسر زنجان گسترده است و با دستان ظریف و هنرمند دوشیزگان جوان و بانوان هنرمند بافته می شود تا چرخ اقتصاد آسوده تر و روانتر بچرخد و یک هنر از بین ده ها هنر سر بر آورد.

صنایع فرش بافی بازار زنجان

ضرب آهنگ زیستن ، بافتن و کوبش منظم بر تار و پود جان فرش ها با تپش تند دل و ضربان آهنگین و نفس های بافندگان هماهنگ ، هم صدا و هم نوا است. گویی نقش باغبانی را ایفا می کنند که نهایت هنر و خلاقیت خود را در کاشتن درختان ، نگهداشتن و پرورش آنان بر عهده می گیرند. تا باغ با جویبارها و ترنم پرندگان مصفاتر و دلرباتر جلوه کند. نقش گلیم و فرش از روزگاران قدیم تا کنون ، نقش خیل انگیز و رویایی باغ های بهشتی است. نقش قالی در ذهن بافندگان ، نقش عشق از صفحات زیبای زندگی است. منیاتورهای ایرانی در مکاتب گوناگون ، خود را از صفحات کاغذ به گستره ی فرش منتقل کرده اند تا روح زیبا ، هنر دوست و هنرمند ایرانی ، آرمانهایش را در زیباترین اشکال و زیباترین رنگ ها فریاد کنند.

صنایع فرش بازار زنجان

صنایع فرش بازار زنجان

صنایع چاقو سازی بازار زنجان

هنر چاقو سازی در زنجان ، مه عسل عواملی پون موقعیت جغرافیایی و نقش زنجان در جنگ های مختلف تاریخی ، قرار گرفتن بر سر تمدن های شرقی و غربی و نزدیکی به فلات مرکزی ، وجود و فراهم بودن مواد اولیه و معادن غنی آهن و مس می باشد. از انواع چاقو ها می توان چاقوی قلم تراش ، چاقوی کشاورزی و قلمه زنی ، کاردهای آشپزخانه ، چاقوی شکاری و صحرایی را نام برد. چون در ساخت چاقو، قدرت بدنی زیادی به کار می رود، معمولآ جوانان بیشتر به آن می پردازند و استادکاران قدیمی به آموزش می پردازند. چاقوسازی در زنجان که با مهارت خاصی به دست صنعت کاران این شهر ساخته می شود، با خصوصیاتی همچون ظرافت ، تناسب ، تنوع ، قدرت برش تیغه از شدت فراوانی برخوردار است.

صنایع چاقو سازی بازار زنجان

صنایع چاقو سازی بازار زنجان

صنایع مسگری

بازار مسگران را با همان ریتم و ضرب آهنگ زیبا ، حرفه های دیگر خلق کرده است. اسناد و مدارک موجود نشان می دهند که شنال و مرکز ایران جزو قدیمی ترین مراکز فلزکاری جهان و نیز فلزکاری ایران را می توان از پیشگامان کشف ذوب مس در جهان باستان دانست که فروانی مس در ایران موئید آن است. با توجه به کشف کوره ی ذوب مس در سگز آباد و نزدیک بودن این نقطه ی جغرافیایی به زنجان و نیز وجود معادن مختلف مس در این منطقه ، می توان به قدمت استفاده از این فلز در زنجان پی برد. زمانی پس از چاقو کارد ، صنایع مس زنجان به سوغات برده می شد.

صنایع فرش بازار زنجان

صنایع مسگری بازار زنجان

صنایع فلزکاری

اوج هنر فلزکاری دوره ی اسلامی مربوط به سلجوقیان است که در این دوره زنجان کنار مراکزی همچون خراسان ، موصل ، همدان ، ری و اصفهان، یکی از قطب های فلزکاری محسوب می شد ئ در این دوره زنجان یکی از مراکز مهم تهیه ی ظروف مرصع کاری شده بود. در دوره ی ایلخانی با توجه به نزدیک بودن پایتخت حکومت ایلخلنلن به زنجان و توجه حکمرانان ایلخان به فلزکاری و وجود گوی های مرصع نقره کوب مربوط به این دوره که نام سلطان اوجایتو بر آن حک شده بود ، موقعیت فلزکاری در این دوره تصویر کرد.

صنایع ملیله کاری زنجان

هنرمندان و صنعتگران بازار زنجان از دیرباز به خلق اثار ملیله کاری که از صنایع دستی بومی زنجان است می پرداخته اند. ساخت وسایل نقره ای و به ندرت طلایی به صورت ملیله کاری فقط در زنجان معروف بود. بعدها هنرمندانی از این شهر به تهران و اصفحان کوچ کردند تا این هنر ظریف را در دیگر شهرهای ایران نیز گسترش دهند. مراوده ی چاقو که در ظاهر ابزاری خشن به نظر می رسد و به دست های پرتوان و پرقدرت نیازمند است ، چه اتباطی با هنر ظریف ملیله کاری می تواند داشته باشد؟ هنر ظریفی که با دستان هنرمند استادان چیره دست در نهایت ظرافت خلق می شود تا سینه ریز ، دستبند و گوشواره ای شود و یا به شکل ظروف ظریف ، بر سفره ی مردم جلوه گری کند.

صنایع ملیله کاری بازار زنجان

صنایع ملیله کاری بازار زنجان

صنایع چارق دوزی زنجان

چارق دوزی یکی دیگر هنرهای دستی است که دست های ظریف هنرمندان زنجانی در تولید آن مهارت ویژه ای دارند.

چارق نوعی کفش برای استفاده در گذشته برای عبور از مناطق سخت و کوهستانی بود که با چرم گاو و با نخ ابریشم و با نخ گلابتون می دوختند.

اوج این هنر به دوران ساسانیان باز می گردد.

و رونق آن همچون سایر صنایع و هنرهای دستی در دوران صفوی بوده است.

تنوع در نقش و طرح های چارق نظر هر هنرمندی را به خود جلب می کند.

این هنر ظریف که به نخ های ظریف و خوش رنگ و شاداب مزین می شود، حاصل خلاقیت زنان هنرمندی است که رویه ها را با صبر و حوصله ی فراوان ببافند و به استادکارانی بسپارند که تخته ای بی بها و چارق ها را با چرم و چسب بکوبند تا چنان محکم شوند که خارهای بیابان از آن عبور نکنند.

انواع مختلف چارق : تمام چرم ، توری ، پرده بند تمام پوست ، هر یک روش و هنر خاصی برای ساخت می طلبد و از جنس چرم ، پنبه ، ابریشم و پوست عمل آورده ، بافته و ساخته می شوند.

صنایع چارق دوزی بازار زنجان

صنایع چارق دوزی بازار زنجان

 

پاسخ دهید