بازنشانی گذرواژه

ثبت نام املاک
برای فعال کردن زوم کلیک کنید
بارگیری نقشه ها
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
جستجوی پیشرفته
Your search results
1399/01/23

امامزاده های شهر خوی

آشنایی با امامزاده های خوی

در این مقاله به معرفی بقاع متبرکه شهرستان خوی ( امامزاده های شهر خوی ) از جمله امامزاده سید بهلول، امامزاده میرهادی، امامزاده سید یعقوب و امامزاده سیدتاج الدین پرداختیم.

امامزاده سید بهلول ، مهمترین امامزاده های شهر خوی

بقعه ی امام زاده سید بهلول حدود 3 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد و در منطقه ی امامزاده از شهر خوی قرار دارد. اینجا خاکی است که یکی از فرزندان امام هادی (ع) را در آغوش کشیده و جاودانه ساخته است. در گذر زمان و به دلیل بازدید های زیاد و نبود تجهیزات مناسب برای نگهداری از سنگ قبر، نوشته ها و حکاکی های روی آن از بین رفته است و تاریخ دقیق فوت این امامزاده بزرگوار مشخص نیست.

امامزاده های خوی | امامزاده سید بهلول

امامزاده سید بهلول

در اولین ماه از سال 1376 هجری شمسی، در حیاط کناری این بنا، سنگ قبری را در پی کاوش ها از خاک بیرون کشیدند. بر روی این سنگ قبر نوشته شده بود: “مرحوم مغفور سلاله سادات، آقا سید میرجلال بن آقا علی النقی بن سید محمد بن سید علی سنه 327”.

روایت های زیبا و قدیمی در مورد امامزاده سید بهلول

بر طبق روایاتی که سینه به سینه نقل شده است و البته سند معتبری ناظر بر آن نیست داستان این بنا به یک شکل نقل شده است.

نقل است که این مکان مقدس در ابتدا مزارع گندم بوده است. در دوران حکومت عباسیان که دشمنی سرسخت برای علویان به شمار می رفتند، امام زاده سید بهلول به شهر خوی مهاجرت کرده اند. اما عباسیان سید بهلول را در خوی یافته و وی را به قتل رسانیده اند. جمعی به صورت شبانه و مخفیانه، پیکر بی جان سید بهلول را در این مکان به خاک سپرده اند. کشاورزی که مالک این زمین بوده است، در هنگام آبیاری زمبن ها متوجه اتفاقی بسیار عجیب می شود.

او میبیند که آب زمین در بخشی جمع شده ولی فرو نمیرود. با کندن آن بخش از زمین، به پیکر پاک امامزاده می رسد. با توجه به این که در آن دوران، بیشتر اهالی شهر را سنیان تشکیل می داده اند، با خبر کردن تعدادی از شیعیان، متوجه می شوند که پیکر مطهر متعلق به فرزند امام علی النقی (ع) است. بنابرین آن بخش را وقف ایشان کرده و در آن محل امامزاده را به خاک می سپارند.

بخش های مخلف زیارتگاه

این بنا مجموعه ای از صحن داخل امامزاده، شبستانی بزرگ و قسمت حسینیه است. داخل بنا و دور تا دور مرقد مبارک با تزئیناتی چون گچبری های زیبا، تزئینات سنگی، تزیئیناتی از آیینه است که همه جا را پوشانیده است. 4 ستون دور ضریح را گرفته است که بار اصلی گنبد بزرگ امامزاده بر دوش این ستون ها می باشد. در نمای بیرونی از کاشی های لاجوردی و طلایی رنگ استفاده شده است و زیبایی بسیار زیادی را به بنای امامزاده سید بهلول داده است تا این مکان در حد آبرومندانه ای برای امامزاده سید بهلول باشد.

جهت اجاره سوئیت ارزان در خوی در کنار این بقاع متبرکه با مشاورین سایت قصریاب تماس حاصل نمایید.

امامزاده سید بهلول

امامزاده سید بهلول

در سال های اخیر خیرین شهر خوی درب بسیار زیبایی را که هنرهای منبت کاری و طلاکاری در آن استفاده شده و با آیات قرآن آراسته شده است را سفارش داده و بر ورودی امام زاده نصب کردند تا ورودی بهشت دربی در خور شآن این مکان مقدس داشته باشد.

اهمیت این امامزاده بزرگوار

این مکان مقدس، مهمترین مکان زیارتی شهرستان خوی است. مردمان شهرستان خوی توجه ویژه ای به این مکان مقدس دارند و حاجات خود را به پیشگاه امام زاده سید بهلول می آورند.

مردم با دلی پر و حاجت مند به اینجا می آیند. می نشینند، زیارتی می کنند، نمازی به جای می آورند و بار بزرگی را از دل بر زمین می گذارند. در روزهای خاص سال مانند شب های عید و سال تحویل، این مکان مبارک پر از مردمانی است که آمده اند تا سال خود را با حضور در این مکان تحویل کنند و برکت خود را از امامزاده بگیرند. در ایام محرم نیز بیشتر هیآت ها و دسته های عزاداری به رسم ادب و عادت چند ساله در این مکان جمع می شوند. هر دسته با رسیدن به این مکان، ادای ادب کرده و در حوالی این مکان مقدس، جمع شده و به عزاداری می پردازند.

مقاله پیشنهادی: آرامگاه پوریای ولی

امامزاده میرهادی

در قسمت شمال شرقی امامزاده سید بهلول و درست چسبیده به آن، مزاری شریف قرار دارد که دارای یک گنبد و دو مناره کوچکتر از مناره ها و گنبد امام زاده سید بهلول می باشد. داخل زیارتگاه با آیینه کاری ها و کاشی کاری های بسیار زیبایی تزئین شده است.

در این مکان سیدآقا میرهادی کوثری آرمیده است که از نوادگان بزرگوار امام سجاد (ع) چهارمین پیشوای بزرگ شیعیان می باشند. ایشان در سال 1351 شمسی از دنیا رفته اند و در جوار امام زاده سید بهلول به خاک سپرده شده اند. این بنا تاکنون 2 بار مورد بازسازی قرار گرفته است و درب ورودی نیز همزمان با تعویض درب اصلی و ورودی امام زاده سید بهلول تعویض شده که مشابه با آن درب طلاکاری و کنده کاری هایی بسیار زیبا از آیات متبرکه قرآن دارد.

این بنا آرامگاه تعدادی از فرزندان و خویشاوندان میرهادی هم هست و به عنوان مزار خانوادگی این بزرگواران نیز می باشد.

بر طبق پروژه های عمرانی که به زودی قرار است در این منطقه اجاره شوند، قرار است که از امام زاده تا بنای آرامگاه شمس تبریزی که فاصله ای در حدود 800 متر دارد را به هم وصل کنند. پروژه ی از حرم تا حرم می تواند شکوه و عظمت لایق این بزرگواران را حفظ کند. این اقدام توسعه ای رونقی فزاینده به این منطقه بخشیده و کمک فزاینده ای به مشاغل این منطقه خواهد کرد.

آدرس امامزهده های خوی :  امامزاده میرهادی: استان آذربایجان غربی ـ شهرستان خوی ـ بخش مرکزی ـ شهر خوی، محله امامزاده فلکه امامزاده.
مقاله پیشنهادی : مسجد مطلب خان خوی

امامزاده سید یعقوب

آرامگاه امامزاده میر یعقوب در مرکزیت شهر خوی و در خیابان طالقانی واقع شده است.  این امامزاده جلیل القدر از فرزندان و نوادگان بزرگوار چهارمین پیشوای شیعیان، امام زین العابدین (ع) هستند و کرامات بسیار زیاد و بزرگی از ایشان در طول زندگی و حتی سال های اخیر دیده شده است.

در دوره ی عباسیان، با بالا گرفتن کینه ورزی ها نسبت به ائمه بزرگوار، ایشان ترک دیار کرده و به مانند امامزادگان که به نواحی مرزی پناه می برند، به شهرستان خوی که شهری مرزی بوده و هست تشریف آورده اند. ایشان در شهر خوی چشم از جهان گشوده و در این منطقه از شهر به خاک سپرده شده اند.

شکل بنای این زیارتگاه به صورت مستطیلی است. پس از ورود به داخل از راهرو، به 4 بخش تقسیم می شود که قسمتی از این مسجد برای استراحت زائرین و گردشگران می باشد. در قسمت شمالی زیارتگاه، مسجدی قدیمی به نام مسجد شیخ قرار دارد و حد فاصل این مسجد به مقبره را پنجره ای زیبا تشکیل می دهد.

در طی سال های گذشته بزرگانی از شهر در این مکان و در جوار امامزاده به خاک سپرده شده اند. بزرگانی چون سید یعقوب دوم، مرحوم آیت الله علوی که از فرزانگان شهر خوی در عصرهای گذشته بوده اند. بر اساس گزارشات کارشناسان و محققان، این بنا در دوره ی صفویه در خوی بنا شده است و شکل و سبک معماری هم گویای همین مسئله است. این بنا دو گنبدی است و از داخل گنبد و بالای ضریح با آیینه کاری ها شکل بسیار زیبایی به خود گرفته است.

امامزاده سید یعقوب

امامزاده سید یعقوب

این مکان روزانه بسیاری از اهالی شهر را در خود جای می دهد و محل عبادت بسیاری از حاجتمندان و پیرمردان با اخلاص شهرستان است.

مقاله مرتبط : آرامگاه شمس تبریزی

امامزاده سیدتاج الدین

این مکان بیش از 7 قرن است که محل زیارت عاشقان و دل سوختگان اهل بیت است. سیدتاج الدین غریب (ع) از اولاد و نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند. ایشان پس از مهاجرت به کشور ایران و سکونت در روستایی که بعدها به حرمت نام با عظمتشان، سید تاج الدین نامیده شد، سال ها در این منطقه زندگی کرده و مردم و اهالی را از برکات خود بهره مند ساخته بودند.

امامزاده سید تاج الدین غریب

امامزاده سید تاج الدین غریب

از کرامات بسیار دیده شده ایشان می توان به شفای بیماران و رفع حاجت دردمندانی که برای زیارت آمده و دخیل می شوند، اشاره داشت. سر انجام در حدود 800 سال پیش و در قرن ششم هجری شمسی چشم از جهان گشوده و در این مکان دفن شدند. در داخل زیارتگاه چندی از بزرگان نیز دفن شده اند. ضریح امام زاده قبل ها چوبی منبت کاری شده بود و بعد ها ظریحی آهنی با رنگ مسی جایگزین آن شد. در سال های اخیر نیز ضریحی بسیار زیبا در داخل زیارتگاه و بر روی مزار قرار داده شده که شجره سید تاج الدین و آیاتی چند از قرآن کریم بر آن نقش بسته است.

شجره و سادات امامزاده سید تاج الدین

از فرزندان این بزرگوار در نسل های بعد از خود می توان به بزرگواران سرشناسی اشاره کرد:

سادات صاعین قلعه ی زنجان، افتخار و نامی کشور و شهرستان خوی و پیشوای شیعیان جهان مرحوم حضرت آیت الله العظمی حاج سید ابوالقاسم موسوی خوئی، آیت الله حاج سید ابراهیم موسوی خوئی، آیت الله حاج سیدمحمدتقی موسوی خوئی، آیت الله حاج سید ابراهیم موسوی زنجانی، آیت الله حاج سید هاشم موسوی خوئی، که ایشان از اساتید بزرگ حوزه علمیه قم بوده اند، حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد موسوی خوئی امام جمعه شهرستان سلماس، حاج سیدرضی موسوی خوئی امام جمعه شهرستان خوی و چندی دیگر از علما و سادات این امام زاده بزرگوار و عزیز.

مسیر امامزاده

مسیر رفت زیارتگاه بسیار زیبا و دارای طبیعت بسیار زیبایی است. در مسیر گذر به زیارتگاه، باغ های میوه بسیاری کنار جاده هستند که زیبایی بی نظیری به مسیر داه اند. هوای این منطقه نیز بکر و بسیار زلال است و لذت نفس کشیدن را دو برابر می کند. از شهر خوی که به سمت شهرک ولیعصر می رویم، مسیری به سمت روستای سید تاج الدین جدا می شود. دراین مسیر از وسط روستای عذاب و از کنار روستای رفیع مارکان با اقامتگاه های سنتی و بومگردی عبور خواهیم کرد. همچنین از کنار ورودی تازه شهر دیزج دیز با فروشگاه های البسه ترک و مارک نیز گذر می کنیم تا به روستای سید تاج الدین می رسیم. جهت اجاره سوئیت در این مکان گردشگری با مشاورین سایت قصریاب تماس بگیرید.

مسیر زیارتگاه را که در پیش بگیریم و از بین باغ های آباد و سرسبز که گذر کنیم، به محوطه ای وسیع می رسیم که بقعه ی حضرت سید تاج الدین در آن قرار دارد. در محوطه ی بیرونی زیارتگاه، گلزار شهدایی نیز قرار دارد که خود را فدای این مرز و بوم کرده و در کنار سید تاج الدین به خاک سپرده شده اند.

One thought on “امامزاده های شهر خوی

پاسخ دهید